Strona Główna Ogród Jak przedłużyć zbiory warzyw?

Jak przedłużyć zbiory warzyw?

autor Ogarnij Ogród

Jesień króluje i czas zbiorów dobiega końca. A chciałoby się jak najdłużej cieszyć świeżymi warzywami. I naprawdę można to zrobić – czasami nawet o kilka tygodni przedłużyć możliwość korzystania ze świeżo zbieranych owoców naszej pracy. Najważniejsza jest oczywiście temperatura, a jesień to przecież już pierwsze przymrozki. Jeśli są częste i mocno się przedłużają, niestety pokrzyżują nasze plany, ale jeśli nie, to mamy duże szanse, by przy troskliwej opiece nad warzywami przedłużyć czas ich zbiorów.

Sposoby na przedłużenie zbiorów 

  • Osłony płaskie

Można je wykonać z agrowłókniny lub folii perforowanej okrywając niskie warzywa, np. sałatę, rzodkiewkę, rukolę, szpinak lub koper.

  • Osłony kombinowane

To zabezpieczenie sprawdza się, gdy przymrozki są coraz silniejsze i coraz dłużej się utrzymują. Polega na podwójnej osłanianie roślin – agrowłókniną od spodu a folią pęcherzykową z wierzchu. Sprawdza się, gdy noce staja się zimne.

  • Różne osłony

Dobrze sprawdza się również stosowanie niskich tunelików foliowych na metalowych pałąkach, do osłony każdego rzędu warzyw osobno. Można zastosować klasyczne, ale niskie tunele foliowe. Wykorzystuje się również przenośne inspekty albo miniszklarenki używane wiosną do produkcji rozsady. Przydadzą się plastikowe lub szklane klosze a także kaptury z agrotkaniny – to na pojedyncze, wyższe warzywa. Wykorzystać można również normalne tunele foliowe a w nich dodatkowo okrywać rośliny agrowłókniną lub folią pęcherzykową.

  • Okrywy ze słomy

Rośliny rosnące w gruncie można na noc przykrywać nawet na kilka dni luźną warstwą słomy, chroniąc je w ten sposób przed przemarznięciem. Gdy przymrozki ustąpią, słomę należy zabrać.

Kilka uwag:

  • zanim wysiejemy warzywa dobrze jest po sezonie przeprowadzić odkażanie szklarni lub tunelu foliowego.
  • osłaniamy tylko warzywa zdrowe – osłony bowiem podwyższają temperaturę i wilgotność co może sprzyjać rozwojowi chorób,
  • ważne by każdy rodzaj osłony, czy to agrowłóknina czy folia, plastik albo szkło były czyste. Gdy są zabrudzone pogarszają dostęp światła do roślin a to hamuje ich wzrost i dojrzewanie,
  • gdy jest słonecznie i ciepło osłony należy zdejmować by zapewnić dostęp świeżego powietrza i zmniejszyć wilgotność.

Fot. główna: Peng Wang, Unsplash

Przeczytaj także

Dodaj komentarz