Strona Główna OgródIglaki Sosna rumelijska – uprawa i pielęgnacja

Sosna rumelijska – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Sosna rumelijska (Pinus peuce)

Wysokość 5-10 m
Kwitnienie
Stanowisko słoneczne, półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie sucha
Ozdobność liście, cała roślina
Pokrój stożkowaty

Sosna rumelijska (Pinus peuce) to pochodzące z Półwyspu Bałkańskiego drzewo iglaste, które występuje również w Finlandii, gdzie zostało introdukowane. W Polskich ogrodach jest rzadkością, ale można je czasami spotkać w parkach. Obecnie jest to drzewo narażone na wyginięcie. Jego drewno jest jasne i miękkie, wykorzystuje się je w budownictwie.

Jak wygląda Sosna rumelijska

Sosna rumelijska jest drzewem osiągającym wysokość od 5 do nawet 10 metrów (w czasie 30 lat). W Polsce nie jest to roślina bardzo znana. Bardzo często spotkać ją można natomiast w Skandynawii, gdzie jest chętnie uprawiana.

Sosna rumelijska to iglak o szarobrązowej, gładkiej korze na pniu osiągającym średnicę od 50 do 150 cm. Z wiekiem kora na pniu pęka.  Jej korona jest stożkowa, regularna i gęsta. Pędy sosny są rozłożyste, grube, a kora na nich gładka. Igły są dość sztywne, zebrane po 5 na krótkopędach, osiągają od 4,5 do 10 cm długości. Ich wierzch jest ciemnozielony i błyszczący, a spód jaśniejszy, ozdobiony widocznymi, białymi paskami.

Sosna rumelijska

Sosna rumelijska, autor: Joanna Boisse, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Szyszki żeńskie zaczynają od koloru czerwonego, z czasem zielenieją aby finalnie zmienić kolor na brązowy wraz z osiągnięciem dojrzałości. Te dojrzałe mają ok 9-18 cm długości, zwisają z pędów i często są lekko zakrzywione. Nasiona sosny rumelijskiej są niewielkie, szarobrązowe, długości 7-8 mm. Posiadają skrzydełka.

Sosna ta, jako jedna z niewielu sosen pięcioigielnych jest bardzo odporna na rdzę wejmutkowo-porzeczkową, która to choroba jest prawdziwą plagą sosen. Wysołuje ją grzyb Cronartium ribicola.

Sosna rumelijska – uprawa

Sosna rumelijska to iglak, który dobrze znosi miejsca półcieniste, ale woli rosnąć w słońcu. Nie ma również dużych wymagań glebowych, toleruje różne rodzaje podłoża, przez co staje się w naszym klimacie drzewem dość prostym w uprawie. Gleba pod sadzenie może być umiarkowanie żyzna, lekko wilgotna o pH między obojętnym a kwaśnym. Sosna rumelijska jest odporna na mróz oraz suszę. Natomiast jak większość innych sosen źle znosi podłoża podmokłe, jej korzenie dość szybko gniją stojąc w wodzie.

Sosna rumelijska

Sosna rumelijska, autor: Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Pielęgnacja sosny rumelijskiej

Sosna rumelijska nie wymaga w zasadzie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto może ją podlewać przez jakiś czas po zasadzeniu, jeśli oczywiście nie pada. Sosna ta nie wymaga nawożenia. Cięcie sosny rumelijskiej wykonujemy sporadycznie w celu trzymania korony drzewa w dobrej kondycji. Cięcia, jak i inne zabiegi pielęgnacyjne iglaków wykonuje się wiosną. Roślinę rozmnażamy przez szczepienie lub nasiona, ale najlepiej jest kupić i zasadzić gotowe drzewko.

Sosna rumelijska

Sosna rumelijska, autor: Agnieszka Kwiecień, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Sosna ta będzie się pięknie prezentowała w dużym ogrodzie jako soliter, ale można ją również wkomponować w uprawę innych drzew, nie tylko iglastych. Jest tak pięknym drzewem, że na pewno warto mieć choćby jeden egzemplarz obok świerków czy innych gatunków sosny.

Fot. główna: Deyan Vasilev – User: Dido3, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz