Strona Główna OgródRośliny ozdobne Eustoma wielkokwiatowa – uprawa i pielęgnacja

Eustoma wielkokwiatowa – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Eustoma wielkokwiatowa (Eustoma grandiflorum / Lisianthus russelianus / Eustoma russellianum) vel Lizantus vel Goryczka preriowa

Wysokość 30-60 cm
Kwitnienie VI, VII, VIII
Stanowisko słoneczne, lekki półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój wzniesiony

Eustoma wielkokwiatowa (Eustoma grandiflorum / Lisianthus russelianus) vel Lizantus vel Goryczka preriowa jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią, która należy do rodziny goryczkowatych. Występuje na północy Meksyku i południu Stanów Zjednoczonych. Spotkać ją można rosnącą na prerii, przede wszystkim w Górach Skalistych.

Rośliny te nazywane są czasem dzwonkami prerii lub japońskimi różami, a to ze względu na piękno kwiatów, które z jednej strony kształtem przypominają róże a delikatnością płatków, tulipany. Kiedyś wykorzystywane były przede wszystkim na kwiat cięty. Teraz można je uprawiać w ogrodzie, ale również w doniczkach. Dostępnych jest całe mnóstwo odmian, w tym karłowych.

Jak wygląda Eustoma wielkokwiatowa

Eustoma ogrodowa, która może być również uprawiana na kwiat cięty, dorasta do około 60 cm wysokości. Natomiast odmiany karłowe, idealne do upraw doniczkowych, nie przekraczają 30 cm wysokości. Jej pędy są wzniesione, mocno się rozgałęziają a na nich wyrastają liście o lancetowatym kształcie i lekko srebrzystej barwie, które dodają roślinie niezwykłego uroku.

Eustoma wielkokwiatowa

Eustoma wielkokwiatowa, autor: Quanmanu pixabay.com

Jej kwiaty rosną pojedynczo, są okazałe (nawet 15 cm średnicy), mają długie szypułki i dzwonkowaty, kielichowaty kształt. Są delikatne i urzekające, coś jakby połączenie maku i róży. Rozwijają się po kolei sprawiając, że roślina kwitnie od czerwca do nawet września. Dostępnych jest wiele odmian nie tylko o różnej wysokości, ale również o różnej barwie kwiatów. Mamy więc odmiany o kwiatach barwy typowej, czyli białej, jasnożółtej, liliowej, różowej, fioletowej i niebieskiej. A te nietypowe, które od jakiegoś czasu kuszą ogrodników to eustomy o kwiatach koloru zielonego, łososiowego a nawet brunatnego.

Uprawa eustomy wielkokwiatowej w ogrodzie

Eustoma wielkokwiatowa jest w naszych ogrodach rośliną jednoroczną. A to dlatego, że nie jest mrozoodporna. Ale nie tylko nie przetrwa mroźnych zim, ona nie znosi nawet chłodnych wiatrów. I uprawa tej rośliny w ogrodzie nie jest łatwa. Niewielkie są szanse na jej rozmnożenie poprzez sadzonki pędowe lub podział. Najlepiej więc kupić gotowe sadzonki, albo wyhodować roślinę z zakupionych nasion. Jeśli wybieramy sadzonki, to dobrze by miały jak najwięcej pąków.

By podziwiać latem kwiaty, nasiona eustomy powinny zostać wysiane już w połowie listopada, najpóźniej na początku stycznia. Dwa nasionka na jedną małą doniczkę. Podłoże lekkie, żyzne, stale lekko wilgotne. Doniczki dobrze jest okryć folią spożywczą i postawić w ciepłym i jasnym miejscu. Na pierwsze listki trzeba poczekać co najmniej 10 tygodni. Na miejsce docelowe sadzi się rośliny w drugiej połowie maja, pod warunkiem, że nie są zapowiadane chłodne noce. Roślina musi mieć wówczas co najmniej 6 do 8 liści, zanim znajdzie się w podłożu. Zanim ją zasadzimy w gruncie, roślina powinna zostać zahartowana. Ponieważ lubi słońce, sadzimy ją w gruncie pod wieczór, żeby promienie słoneczne nie poparzyły jej delikatnych kwiatów i liści.

Eustoma wielkokwiatowa

Eustoma wielkokwiatowa, autor: 阿橋 HQ – 洋桔梗, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org

Dla eustomy wybieramy stanowisko słoneczne i jasne, ostatecznie może być to lekki półcień. Preferuje podłoże żyzne i dość przepuszczalne, najlepiej piaszczysto-gliniaste, zasobne w składniki pokarmowe. Optymalna temperatura to 18-25°C. I nocą nie powinna spadać poniżej 16°C.

Niezależnie od tego czy sadzimy roślinę kupioną w donicy, czy też przez nas wyhodowaną z nasionka, sadzi się ją na tej samej głębokości w której rośnie, nie wkopuje się jej ani głębiej ani płycej.

Eustoma wielkokwiatowa nie toleruje gleb kwaśnych!

Uprawa eustomy wielokwiatowej w donicy

Trzeba wiedzieć, że nie eustoma kupiona w donicy będzie kwitnąć tylko raz, a potem się to już nie zdarzy.  Traktowana jest więc również jako roślina jednoroczna. Nie ma powodu by ją trzymać, bo po przekwitnięciu jest już mało dekoracyjna. Wymagania eustomy wielkokwiatowej co do gleby i temperatury są dokładnie takie same, niezależnie czy roślina rośnie w ogrodzie czy w donicy.

Eustoma wielkokwiatowa

Eustoma wielkokwiatowa, autor: Mouse23 pixabay.com

Doniczkę należy trzymać w miejscu jasnym, ale nie narażając eustomy na bezpośrednie promienie słoneczne. Wystarczy postawić ją za firanką. Późną wiosną i latem można eustomę trzymać na balkonie albo tarasie.

Pielęgnacja eustomy wielkokwiatowej w donicy i ogrodzie

Roślina wymaga systematycznego podlewania, ale woda nie może stać w donicy, gdyż korzenie szybko zgniją. Dobrze by donica miała otwór w dnie oraz grubą warstwę drenażową na spodzie, może to być keramzyt lub kamyczki. Woda powinna być miękka, czyli albo odstana, albo deszczówka. W przypadku roślin rosnących w ogrodzie, podlewa się je wówczas, gdy podłoże jest już przesuszone i nie zapowiada się na deszcz.

Eustoma wielkokwiatowa

Eustoma wielkokwiatowa, autor :Quanmanu pixabay.com

Eustoma, zwłaszcza gdy kwitnie, potrzebuje nawożenia. Jeśli stosujemy nawozy mineralne, muszą być bogate w potas i fosfor, ale bardzo ubogie w azot. Z naturalnych nawozów dobrze sprawdzi się biohumus. Roślinę nawozi się co 10 dni i tę rosnącą w donicy i na kwiatowych rabatach.

Odmiany eustomy wielkokwiatowej

Odmian eustomy jest całe mnóstwo, a jedna piękniejsza od drugiej. Poniżej kilka tych najpopularniejszych:

  • Eustoma ‘Russell’ – odmiana o dużych, czerwonych, żółtych lub liliowych kwiatach przypominających dzwony;
  • Eustoma ‘Mariachi’ – to jednak z wyższych odmian dorastających do nawet 100 cm wysokości o kwiatach w kolorze jasnozielonym, idealna na kwiat cięty;
  • Eustoma ‘Syrena’ – odmiana o kwiatach pełnych barwy mlecznobiałej i bladoróżowej i bladobłękitnej, dorasta do zaledwie 15 cm, niezwykle obficie kwitnie, idealna do uprawy w doniczkach;
  • Eustoma ‘Terry’ – odmiana o podwójnych, dużych (7-8 cm) kwiatach w kształcie lejka barwy białej, różowej, lila lub są dwubarwne, idealne do ogrodu lub do donic na balkonach i tarasach;
  • Eustoma ‘Alissa Ligt Apricot’ – odmiana o dużych, pięknych kwiatach barwy brzoskwiniowej;
  • Eustoma ‘Carmen’ – do tej odmiany należą rośliny, które idealnie sprawdzają się do sadzenia w donicach, mają kwiaty barwy różowej, fioletowej, niebieskiej lub kremowej oraz dwubarwne;
  • Eustoma wielkokwiatowa ‘Pics’ – odmiany te zachwycają dwubarwnymi kwiatami w barwach biało-fioletowych oraz biało-różowych

Fot. główna: Alex Proimos, CC BY 2.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content