Keramzyt – zastosowanie, właściwości, proporcje, cena

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
5 minut czytania

Keramzyt kojarzy się przede wszystkim z kruszywem budowlanym. Jednak jego zastosowanie jest dużo szersze. Wykorzystywany jest również na dużą skalę w ogrodnictwie, ale również w radiestezji.

Kruszywo to wypalane jest z gliny ilastej (stosuje się do tego gliny pęczniejące) w temperaturze około 1150oC, w piecach obrotowych. Po takiej obróbce produktem są bryłki owalne lub okrągłe o zróżnicowanej wielkości, dochodzące do 20 mm średnicy. Podczas spiekania gliny powiększa ona swoja objętość. Każda powstała w tym procesie kuleczka jest porowata w środku, ale zewnętrze pokryte jest bardzo twardą, ceramiczną osłoną.

Keramzyt jest materiałem niepalnym, odpornym na wodę, chemicznie obojętnym, nie poddaje się pleśni, grzybom ani gryzoniom. I te właśnie właściwości predestynują go do bycia ważnym materiałem wykorzystywanym w budownictwie. Ale te same właściwości czynią go idealnym materiałem wręcz niezbędnym w uprawie roślin. Jeśli do tego dołożyć jeszcze lekkość, niską cenę, odporność na czynniki atmosferyczne i całkowitą jego neutralność, gdy znajdzie się w środowisku, to otrzymujemy produkt, bez którego trudno sobie wyobrazić współczesne, nowoczesne ogrodnictwo.

Zalety keramzytu

  • jest materiałem bardzo trwałym – swoje właściwości i formę zachowuje przez wiele lat
  • nasiąka wodą w niewielkim stopniu
  • jest obojętny chemicznie, czyli nie zmienia odczynu pH. Można go zatem stosować do każdego rodzaju podłoża
  • odporny na niekorzystne czynniki zewnętrzne: glony, grzyby, bakterie oraz szkodniki
  • jest produktem wielokrotnego użytku, co idealnie sprawdza się np. przy uprawie roślin jednorocznych

Zastosowanie keramzytu

1. Jako drenaż dla roślin doniczkowych. Keramzyt to jeden z najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych materiałów do tworzenia warstw drenażowych. Może być stosowany do wszelkich upraw w pojemnikach, zarówno roślin domowych jak i balkonowych czy tarasowych. Zastosowanie keramzytu jako warstwy drenażowej na dnie doniczki powoduje, że nadmiar wody ma się gdzie gromadzić. Drenaż jest niezbędny każdej w zasadzie roślinie, którą uprawia się w pojemniku, zapobiega on gniciu korzeni w sytuacjach, gdy tej wody dostarczymy roślinie zbyt dużo. Ilość keramzytu w warstwie drenażowej zależy od wielkości doniczki, powinien tak średnio zajmować około 1/5 jej wysokości.

keramzyt w roślinach doniczkowychfot. shutterstock.com

2. Jako rozluźnianie podłoża. Keramzyt dobrze sprawdza się jako materiał rozluźniający ziemię zarówno w pojemnikach jak i tę w ogrodzie, jeśli mamy glebę zaliczaną do tych ciężkich, gliniastych. Ziemia kwiatowa kupowana w sklepie często również jest dość ciężka i zbita. I to właśnie dzięki keramzytowi możemy sprawić, że stanie się dużo lżejszą. Szczególne znaczenie ma to w uprawie kaktusów i sukulentów, dla których nawet dedykowane im podłoże często jest zbyt żyzne i ciężkie. Ale nie mieszamy z nim całych kulek keramzytu, trzeba go wsypać do woreczka i dobrze rozbić młotkiem. To sprawi, że ziemia wymieszana z tymi potłuczonymi cząstkami będzie idealne dla roślin ceniących sobie lekkie i przewiewne podłoże.

Inaczej, gdy chcemy rozluźnić i zabezpieczyć dostęp powietrza dla ziemi w ogrodzie. Wówczas najlepiej sprawdza się keramzyt o tych największych gabarytach. Wystarczy go rozsypać a następnie całość przekopać widłami, szpadlem lub glebogryzarką. Znacząco poprawi to parametry gliniastego i ciężkiego podłoża, które przez lata będzie dobrze rozluźnione i spulchnione. Przy tym zapewni duże lepszą przepuszczalność podłoża i nie pozwoli na tworzenie się zastoin wodnych, które często tworzą się po obfitych deszczach.

3. Jako ściółka. Kolejnym zastosowaniem dla keramzytu może być ściółkowanie kwiatów i innych roślin. Kilkucentymetrowa warstwa będzie chroniła korzenie roślin przed zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturą, dbając jednocześnie o zachowanie równowagi wodnej, chroniąc rośliny przed nadmiernym odparowywaniem wody z podłoża.

4. Jako ozdoba. Dzięki atrakcyjnemu wyglądowi keramzyt może być również używany do dekoracji ogrodów. Można z niego tworzyć np. ścieżki ogrodowe, ślicznie będzie się prezentował rozsypany wokół oczka wodnego, na skalniakach i w koło nich. Można z nich również tworzyć dekoracyjną powierzchnię w donicach i skrzyniach ogrodowych.

fot. główne shutterstock.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
1 Comment