Strona Główna OgródRośliny ozdobne Goździk siny – uprawa i pielęgnacja

Goździk siny – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Goździk siny (Dianthus gratianopolitanus)

Wysokość15-30 cm
KwitnienieV, VI
Stanowiskosłoneczne
Wilgotność glebyumiarkowanie sucha
Ozdobnośćkwiaty, liście
Pokrójpłożący, zwarty, zadarniający

Goździk siny (Dianthus gratianopolitanus) jest byliną, która należy do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). Pochodzi z Europy zachodniej i środkowej. W Polsce rzadko spotykany w stanie naturalnym. Występuje najczęściej w południowo-zachodniej jej części.

Goździk siny jest rośliną lekko płożącą o pokroju zadarniającym. Może osiągać góra 30 cm wysokości. Liście barwy sinej są długie i wąskie, pokryte woskiem. Kwiaty są dość duże jak na tak niepozorną roślinę i osiągają ok. 3 cm średnicy. Są barwy różowej lub białej, kwitną od maja do czerwca i mają intensywny, bardzo przyjemny zapach.

Goździk siny – uprawa

Goździk siny najbardziej intensywnie kwitnie, gdy rośnie na stanowisku mocno nasłonecznionym. Wówczas również jego liście najpiękniej się wybarwiają. Preferuje podłoże próchnicze i lekkie, o odczynie zbliżonym do obojętnego i umiarkowanie suche. Na ziemiach wilgotnych i ciężkich dochodzi do gnicia jego korzeni. Jest rośliną mrozoodporną.

Nie lubi towarzystwa chwastów. Należy go zasilić nawozem organicznym lub mineralnym ze zwiększoną dawką fosforu i azotu przynajmniej raz w roku, wiosną. Młode rośliny należy w czasie suszy podlewać, starsze są na nią odporne.

Goździki rozmnaża się poprzez wysiew nasion (V-VI) lub przez podział. Na 1 m2 powinno się ich sadzić 10-12 sztuk.

Fot. główna: Jerzy Opioła, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz