Strona Główna Ogród Pnącza
Kategoria:

Pnącza

Pnącza to przepiękne rośliny ozdobne, które zazwyczaj są nietypowo wykorzystywane w ogrodzie. Jako „wspinacze” mają zdolność do przyczepiania się i podążania ku górze na różnego rodzaju podporach. Pnącza wytwarzają specjalne organy, które im to umożliwiają (np. wąsy czepne) lub w bardzo oryginalny sposób owijają się wokół podpory czy też innej rośliny.

W kategorii Pnącza na naszym portalu ogrodniczym znajdziesz wiele cennych informacji o gatunkach pnączy, ich uprawie, pielęgnacji. Znajdują się tu również inspirujące poradniki odnośnie projektowania ogrodu i możliwości wykorzystania pnączy do różnego rodzaju kompozycji.

Pnącza do ogrodu i na balkon

Grupa roślin jaką są pnącza jest niezwykle różnorodna, a współczesna hodowla daje coraz to kolejne możliwości tworzenia nowych, przepięknych odmian. Przykładem gatunku o niezaliczonych odmianach jest powojnik clematis, którego odmian na rynku są tysiące. A każda z tych odmian znajdzie swojego wielbiciela. Ten gatunek rośliny sprawdzi się świetnie jako roślina od uprawy zarówno w ogrodzie jak i upraw balkonowych.

Obecnie pionowa uprawa roślin, w tym pnączy, to bardzo modny nurt w ogrodnictwie. Bardzo szybko potrafimy zagospodarować powierzchnię ogrodu na różnego rodzaju uprawi, a gdy już nie znajdujemy miejsca, wówczas myślimy o tym  gdzie posadzić pnącza. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się pnącza na pergole, które nie tylko szczelnie zasłaniają ale również pięknie kwitną. Jedną z najchętniej wybieranych roślin jest glicynia wisteria, która jest zjawiskową rośliną.

Róże pnące to klasyk wśród roślin ogrodowych, jest praktycznie u każdego ogrodnika. Równie często można spotkać pnącza wieloletnie, jak na przykład wiciokrzew czy bluszcz. Warto także wskazać inne piękne pnącza, które z powodzeniem można uprawiać w ogrodzie i na balkonie – groszek pachnący, akebia, chmiel zwyczajny czy asarina pnąca. A także kiwi, czyli akitinidia – warto mieć tę roślinę w ogrodzie.

Jak uprawiać pnącza aby pięknie rosły w ogrodzie?

Pnącza są dość łatwe w uprawie i stosunkowo dobrze odporne na warunki atmosferyczne panujące w naszym klimacie. Oczywiście nie bierzemy tu pod uwagę roślin egzotycznych, takich jak na przykład bugenwilla. Każdorazowo przed uprawą warto sprawdzić jak dbać o konkretną roślinę, jak uprawia się pnącza na balkon,  a jak pnącza ogrodowe.

Ważnym w uprawie pnączy są zabiegi pielęgnacyjne, a szczególnie odpowiednie cięcie roślin. Od tego będzie zależało jak szybko i jak rozlegle pnącze będzie się rozwijać, dlatego warto wiedzieć jak przycinać te rośliny. Szybko rosnące pnącze będzie wymagało większej uwagi i częstszych zabiegów.