Informator ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego, a my będziemy regularnie informować Cię o najważniejszych pracach do wykonania w ogrodzie oraz o nowościach, ciekawych rozwiązaniach i aktualnościach.

Dołącz do naszej grupy na Facebooku „Zapytaj Ogrodnika i ogarnij swój ogród”. Tutaj ➡️

Najnowsze wpisy w kategorii Pnącza

Hortensja pnąca – uprawa i pielęgnacja

Hortensja pnąca (Hydrangea anomala subsp. petiolaris) to piękna i wszechstronna roślina, która zdobi ogrody swoimi…

Przez Ogarnij Ogród 7 minut czytania

Wiciokrzew Browna – uprawa i pielęgnacja

Wiciokrzew Browna (Lonicera brownii) jest ozdobnym pnączem, które należy do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae) i jest…

Przez Ogarnij Ogród 6 minut czytania

Pnącza na pergole – najpopularniejsze, wieloletnie, szybko rosnące

Zaciszne pergole stanowią stały element wyposażenia naszych ogrodów. Nie od dziś wiadomo, że doskonałym dla…

Przez Ogarnij Ogród 16 minut czytania

Powojniki wielkokwiatowe – uprawa i odmiany

Powojniki (Clematis) z roku na rok zyskują na popularności. A powojniki wielkokwiatowe są tymi, które…

Przez Ogarnij Ogród 86 minut czytania

Powojniki botaniczne – uprawa i odmiany

Powojnik (Clematis) jest pnącym się krzewem lub byliną, które obejmują około 500 gatunków, należących do…

Przez Ogarnij Ogród 11 minut czytania

Róże pnące powtarzające kwitnienie

Róże pnące, zwane czasami również różami czepnymi to duża grupa odmian róż osiągających powyżej 150…

Przez Ogarnij Ogród 10 minut czytania

Pnącza

Pnącza to przepiękne rośliny ozdobne, które zazwyczaj są nietypowo wykorzystywane w ogrodzie. Jako „wspinacze” mają zdolność do przyczepiania się i podążania ku górze na różnego rodzaju podporach. Pnącza wytwarzają specjalne organy, które im to umożliwiają (np. wąsy czepne) lub w bardzo oryginalny sposób owijają się wokół podpory czy też innej rośliny.

W kategorii Pnącza na naszym portalu ogrodniczym znajdziesz wiele cennych informacji o gatunkach pnączy, ich uprawie, pielęgnacji. Znajdują się tu również inspirujące poradniki odnośnie projektowania ogrodu i możliwości wykorzystania pnączy do różnego rodzaju kompozycji.

Pnącza do ogrodu i na balkon

Grupa roślin jaką są pnącza jest niezwykle różnorodna, a współczesna hodowla daje coraz to kolejne możliwości tworzenia nowych, przepięknych odmian. Przykładem gatunku o niezaliczonych odmianach jest powojnik clematis, którego odmian na rynku są tysiące. A każda z tych odmian znajdzie swojego wielbiciela. Ten gatunek rośliny sprawdzi się świetnie jako roślina od uprawy zarówno w ogrodzie jak i upraw balkonowych.

Obecnie pionowa uprawa roślin, w tym pnączy, to bardzo modny nurt w ogrodnictwie. Bardzo szybko potrafimy zagospodarować powierzchnię ogrodu na różnego rodzaju uprawi, a gdy już nie znajdujemy miejsca, wówczas myślimy o tym  gdzie posadzić pnącza. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się pnącza na pergole, które nie tylko szczelnie zasłaniają ale również pięknie kwitną. Jedną z najchętniej wybieranych roślin jest glicynia wisteria, która jest zjawiskową rośliną.

Róże pnące to klasyk wśród roślin ogrodowych, jest praktycznie u każdego ogrodnika. Równie często można spotkać pnącza wieloletnie, jak na przykład wiciokrzew czy bluszcz. Warto także wskazać inne piękne pnącza, które z powodzeniem można uprawiać w ogrodzie i na balkonie – groszek pachnący, akebia, chmiel zwyczajny czy asarina pnąca. A także kiwi, czyli akitinidia – warto mieć tę roślinę w ogrodzie.

Jak uprawiać pnącza aby pięknie rosły w ogrodzie?

Pnącza są dość łatwe w uprawie i stosunkowo dobrze odporne na warunki atmosferyczne panujące w naszym klimacie. Oczywiście nie bierzemy tu pod uwagę roślin egzotycznych, takich jak na przykład bugenwilla. Każdorazowo przed uprawą warto sprawdzić jak dbać o konkretną roślinę, jak uprawia się pnącza na balkon,  a jak pnącza ogrodowe.

Ważnym w uprawie pnączy są zabiegi pielęgnacyjne, a szczególnie odpowiednie cięcie roślin. Od tego będzie zależało jak szybko i jak rozlegle pnącze będzie się rozwijać, dlatego warto wiedzieć jak przycinać te rośliny. Szybko rosnące pnącze będzie wymagało większej uwagi i częstszych zabiegów.