Strona Główna OgródPnącza Wiciokrzew Browna – uprawa i pielęgnacja

Wiciokrzew Browna – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Wiciokrzew Browna (Lonicera brownii)

Wysokośćdo 3 m
KwitnienieVI, VII, VIII, IX, X
Stanowiskosłoneczne
Wilgotność glebyumiarkowanie wilgotna
Ozdobnośćkwiaty, liście, owoce
Pokrójpnący

Wiciokrzew Browna (Lonicera brownii) jest ozdobnym pnączem, które należy do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae) i jest gatunkiem mieszańcowym. Powstał po skrzyżowaniu Lonicera sempervirens z Lonicera hirsuta.

Jak wygląda Wiciokrzew Browna

Wiciokrzew Browna dorasta do około 3 m. Chwyta się podpór owijając się wokół za pomocą pędów. Cechą charakterystyczną są piękne, jaskrawo wybarwione kwiaty w kolorach żółtym przechodzącym w pomarańcz aż do żywej czerwieni. Roślina rozpoczyna kwitnienie w czerwcu, by zachwycać kwiatami w kształcie rurek aż do października. Kielichy mają ok. 4 centymetry długości i są zebrane w nibyokółki. Kwiaty są delikatnie i ładnie pachną. Liście wiciokrzewu są średniej wielkości jajowate lub w kształcie elipsy. Liście podkwiatowe są zrośnięte tarczowo. Od sierpnia do października zaczynają pojawiać się również dekoracyjne, błyszczące owoce (jagody) w kolorze pomarańczowo-czerwonym.

Wiciokrzew Browna to pnącze mrozoodporne.

Wiciokrzew Browna 'Dropmore Scarlet'

Wiciokrzew Browna 'Dropmore Scarlet’, autor: Matt Lavin, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org

Wiciokrzew Browna – uprawa

Wiciokrzew Browna oczywiście najlepiej będzie się czuł na glebach żyznych, bogatych w składniki pokarmowe i przepuszczalnych, ale bez problemu będzie rósł na glebie nawet słabej jakości. Natomiast nie czuje się dobrze na terenach suchych o podłożu kwaśnym ani na tych podmokłych.

Najpiękniej kwitnie mając stanowisko jasne i nasłonecznione, ale i w półcieniu będzie rosnąć niezgorzej.

Dobrze znosi cięcia, ale generalnie powinien być puszczony na żywioł. Jedynie co kilka lat powinno się wycinać stare pędy by go odmłodzić, a także każdej wiosny przeprowadzać cięcia sanitarne usuwając pędy choro czy przemarznięte. Dość odporny na szkodniki i choroby, najbardziej trzeba uważać na mszyce i mączniaka prawdziwego.

Sadzenie i sianie wiciokrzewu Browna

Sadzenie lub sianie Wiciokrzewu Browna najlepiej jest zaplanować na wiosnę, kiedy minie ryzyko przymrozków, lub na początku jesieni, co umożliwi roślinie wystarczająco silne ukorzenienie  się przed nadejściem zimy. Roślinę można sadzić bezpośrednio w gruncie lub rozpocząć uprawę od nasion, które należy wcześniej stratyfikować, czyli poddać obróbce naśladującej naturalne warunki zimowe, aby zwiększyć ich zdolność do kiełkowania. W tym celu nasiona umieszcza się w lodówce, w szufladzie przeznaczonej do trzymania owoców i warzyw.

Wiciokrzew Browna 'Dropmore Scarlet'

Wiciokrzew Browna 'Dropmore Scarlet’, autor: Agnieszka Kwiecień, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Wiciokrzew Browna jest rośliną pnącą, więc przy sadzeniu warto zapewnić mu odpowiednie wsparcie, na przykład trejaż czy pergolę, po których będzie mógł się wspinać. Dzięki temu nie tylko ułatwimy mu prawidłowy rozwój, ale też będziemy mogli cieszyć się jego dekoracyjnym wyglądem.

Wiciokrzew Browna – Odmiany

Wiciokrzew Browna  posiada kilka interesujących odmian, które różnią się między sobą cechami takimi jak barwa kwiatów, okres kwitnienia czy wymagania uprawowe. Wszystkie one można uprawiać w naszym klimacie

  • Wiciokrzew Browna 'Dropmore Scarlet’ – charakteryzuje się jaskrawoczerwonymi, trąbkowatymi kwiatami, które pojawiają się obficie przez całe lato, dodając ogrodowi żywych barw.
  • Wiciokrzew Browna 'Mandarin’ – oferuje piękne, pomarańczowe kwiaty zewnętrznie i żółte wewnątrz, które kontrastują z ciemnozielonymi liśćmi, tworząc atrakcyjny wygląd przez cały sezon wegetacyjny.
  • Wiciokrzew Browna 'Firecracker’ – wyróżnia się głęboko czerwonymi kwiatami z pomarańczowym wnętrzem, które są bardzo atrakcyjne dla motyli i innych zapylaczy, czyniąc tę odmianę doskonałą do przyjaznych owadom ogrodów.
  • Wiciokrzew Browna 'Blanche Sandman’ – ta odmiana zapewnia piękny kontrast dzięki swoim jasnopomarańczowym kwiatom z żółtym środkiem, które wyglądają spektakularnie na tle ciemnozielonych liści.
Wiciokrzew Browna

Wiciokrzew Browna, autor: peganum from Small Dole, England, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org

Wiciokrzewy

Wiciokrzewy (Lonicera) to duża i różnorodna grupa roślin, która obejmuje zarówno krzewy, jak i pnącza, znane ze swoich pachnących i kolorowych kwiatów. Oprócz wiciokrzewu Browna (Lonicera brownii), istnieje wiele innych gatunków i odmian wiciokrzewów, które mogą stanowić atrakcyjne dodatki do ogrodów i przestrzeni zielonych. Wszystkie one mogą być uprawiane w Polsce.

  • Wiciokrzew japoński (Lonicera japonica) – gatunek pnączy często uprawiany ze względu na jego aromatyczne, białe lub żółtawe kwiaty, które z czasem zmieniają kolor na żółty. Jest wytrzymały i szybko rosnący.
  • Wiciokrzew Caprifol vel Wiciokrzew przewiercień (Lonicera caprifolium) – ceniony za swoje duże, pachnące kwiaty, które mają jasnoczerwoną zewnętrzną stronę i kremową wewnętrzną. Kwitnie na przełomie wiosny i lata.
  • Wiciokrzew Tatarski (Lonicera tatarica) – to krzew, który charakteryzuje się różowymi, białymi lub czerwonymi kwiatami, pojawiającymi się wiosną, a następnie czerwonymi jagodami. Popularny w tworzeniu żywopłotów.
  • Wiciokrzew siny vel Wiciokrzew Kamczacki (Lonicera caerulea) – znany również jako jagoda kamczacka, produkuje jadalne, niebieskie jagody. Kwiaty są małe i białe, a roślina jest ceniona głównie za swoje owoce.
  • Wiciokrzew Henry’ego (Lonicera henryi) – to gatunek pnączy z ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi i czerwonymi lub żółtymi kwiatami, które pojawiają się wczesnym latem.
  • Wiciokrzew pachnący vel Wiciokrzew wonny (Lonicera fragrantissima) – krzew, który wyróżnia się zimowym kwitnieniem. Małe, kremowe kwiaty pojawiają się w późnej zimie lub wczesną wiosną, wytwarzając słodki zapach.
  • Wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum) – gatunek pnączy, znany z pachnących, kremowo-żółtych kwiatów, które często mają purpurowy odcień na zewnątrz. Kwitnie w lecie.

Bibliografia:

  1. J. Borowski, Działkowiec, Wiciokrzewy – niedoceniane pnącza, 2006, s. 4-7
  2. M. Frazik-Adamczyk, Działkowiec, Pnącza kwitnące latem, 2001, s. 13-15
  3. M. Łączyńska, Ogrody, Ogródki, Zieleńce, Pnącza mogą wiele, 2011, s. 18-26

Fot. główna: Wiciokrzew Browna 'Dropmore Scarlet’, autor: Krzysztof Ziarnek, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz