Informator ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego, a my będziemy regularnie informować Cię o najważniejszych pracach do wykonania w ogrodzie oraz o nowościach, ciekawych rozwiązaniach i aktualnościach.

Dołącz do naszej grupy na Facebooku „Zapytaj Ogrodnika i ogarnij swój ogród”. Tutaj ➡️

Najnowsze wpisy w kategorii Trawnik

Rośliny odporne na suszę

Okresy bezdeszczowe stają się coraz większym problemem i nasze ogrody zaczynają odczuwać braki w nawodnieniu.…

Przez Ogarnij Ogród 14 minut czytania

Mech na trawniku – jak zwalczać?

Cudownie jest spacerować w lesie po mchu, gdy stopy się zapadają w tej zielonej miękkości.…

Przez Ogarnij Ogród 5 minut czytania

Trawnik po zimie. Naprawa trawnika zniszczonego po zimie

Trawnik po zimie zawsze pozostawia wiele do życzenia. Zimowa aura trawy nie rozpieszcza. Wahania temperatur…

Przez Ogarnij Ogród 5 minut czytania

Jak i kiedy siać trawę?

Piękny trawnik to wizytówka każdego ogrodu. Nie jest łatwo utrzymać go cały rok w dobrej…

Przez Ogarnij Ogród 7 minut czytania

Rabata z kartonów

Może to dziwnie brzmi – rabata z kartonów, ale jest to doskonały sposób na błyskawiczne…

Przez Ogarnij Ogród 5 minut czytania

Jak pozbyć się kreta z ogrodu?

Kret jest ssakiem o niewielkich rozmiarach, jego waga osiąga najwyżej 120 gram a długość ciała…

Przez Ogarnij Ogród 5 minut czytania

Trawnik

W przedstawionej kategorii „Trawnik” na naszym internetowym portalu ogrodniczym czytelnicy znajdą wszelkie niezbędne informacje, wskazówki, porady i ciekawostki, dzięki którym będą mogli z powodzeniem stworzyć wymarzoną murawę w swoim ogrodzie. Dzięki tym wszystkim poradnikom, ale także ciężkiej pracy i systematyczności w działaniu, trawnik będzie zdrowy, soczyście zielony i gęsty, a korzystanie z niego będzie ogromną przyjemnością dla każdego domownika. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami.

Najważniejsze zasady dotyczące planowania i zakładania trawnika

Częsty błędem popełnianym przed osoby chcące posiadać idealny trawnik jest rozpoczęcie działań bez zasięgnięcia choćby podstawowej wiedzy. Jedną najbardziej istotnych kwestii, nie tylko jeśli chodzi o trawnik, jest gleba jaką mamy w naszym ogrodzie. Szeroko o tym zagadnieniu piszemy w artykule Ziemia pod trawnik, czyli jak dobrze przygotować podłoże. Nawet najlepsze nasiona traw nie będą dobrze rosły i się rozwijały jeśli zostaną wysiane na słabej glebie. A jaka jest najlepsza trawa na trawnik przy domu? To pytanie nie ma prostej odpowiedzi – będzie to zależało od tego jakie przeznaczenie będzie miał trawnik, jak domownicy będą z niego korzystać. Najczęściej wybierane są mieszanki uniwersalne, ale ostatnimi laty ogromną popularność zyskał trawnik z mikrokoniczyną. A może to trawnik z rolki będzie dla Ciebie najlepszym wyborem? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie indywidualnie.

Kiedy już zdecydujesz się na konkretną mieszankę lub wybierzesz trawnik z rolki, przychodzi moment na zastanowienie się nad kolejnymi sprawami. O tym kiedy i jak siać trawę również szeroko odpowiadamy w naszych poradnikach. W niektórych przypadkach to wiosna będzie najlepsza porą na zakładanie trawnika, ale zakładanie trawnika jesienią ma również swoje zalety. Zapoznaj się z plusami i minusami obu terminów aby wybrać najlepszy dla siebie. Napisaliśmy także artykuł z serii wiedza w pigułce – trawnik od A do Z, czyli kompleksowe porady odnośnie zakładania trawnika. Po ich przeczytaniu będziesz mieć szerszy obraz na cały proces.

Prawidłowa pielęgnacja trawnika kluczem do pięknej i zdrowej murawy

Wraz z końcem procesu zakładania zaczyna się proces jego pielęgnacji trawnika. I w przeciwieństwie do tego pierwszego jest on cykliczny – zabiegi pielęgnacyjne zazwyczaj muszą być wykonywane kilka razy w sezonie. Najczęściej wykonywaną czynnością będzie koszenie trawnika, które wykonujemy raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. W temacie koszenia – ważny jest także termin ostatniego koszenia trawnika przed zimą. Tak naprawdę nie ma mniej lub bardziej ważnych zabiegów pielęgnacyjnych. Każde jest ważne i konieczne, jeśli chcemy mieć zdrowy i gęsty trawnik. Kolejną czynnością będzie zatem nawożenie trawnika. Sprawdzą się popularne nawozy dedykowane murawom. Warto także przeprowadzać aerację trawnika i  wertykulację trawnika. Ten ostatni zabieg pomoże także w przypadku pojawienia się mchu na trawniku. Wówczas warto rozważyć także wapnowanie trawnika.

Trawnik, podobnie jak inne rośliny, może chorować lub byś zaatakowany przez szkodniki. Pędraki na trawniku to prawdziwe utrapienie – potrafią w szybkim czasie całkowicie zniszczyć lata pracy i pielęgnacji. Najczęstszymi objawami, które wskazują na to, że dzieje się źle jest żółknięcie trawy czy czarne plamy pojawiające się na trawniku. Jeśli tylko zostaną zauważone – reakcja musi być natychmiastowa. Gdy tylko uda nam się uporać z problemem i trawnik będzie przerzedzony, dziury w trawniku można łatwo uzupełnić i odzyskać jego piękny wygląd.