Trawnik z rolki należy do popularnych sposobów na szybkie urządzanie ogrodu. Nie wymaga tygodni oczekiwania na efekty, a rozłożona darń zaraz po rozłożeniu cieszy oczy piękną zielenią. Zakładanie trawnika z rolki nie należy do trudnych wyzwań, jest przy tym o wiele prostsze aniżeli tradycyjny wysiew nasion. Podczas tworzenia trawnika z rolki warto jednak zadbać o kilka elementów, aby murawa na długo pozostała piękna. Jak założyć trawnik z rolki?
Najlepszy czas na zakładanie trawnika z rolki?
Zakładanie trawnika z rolki dobrze jest zaplanować na wczesną wiosnę – najlepiej w kwietniu lub maju, bądź późnym latem i jesienią w miesiącach wrzesień, październik. Okresy te obfitują w opady oraz zapewniają nieco niższą temperaturę, przez co trawa z rolki może się łatwiej ukorzenić w podłożu.
Jeżeli jednak zależy nam na założeniu murawy o innej porze – można wykonać go w dowolnej porze okresu wegetacyjnego trawy, a gotowa darń może z powodzeniem przyjąć się także w listopadzie, gdyż jest o wiele bardziej odporna na przymrozki i trudniejsze warunki aniżeli ta wysiewana do podłoża. W okresie letnich upałów, trawnik z rolki będzie wymagał z kolei obfitszego i częstszego podlewania, co jest niezbędne, aby zapobiec jego przesuszeniu.
Jak przygotować podłoże pod trawnik z rolki?
Podczas planowania trawnika, warto przede wszystkim uwzględnić przygotowanie podłoża. Zanim rozłożymy murawę z rolki ziemia pod trawnik powinna zostać odpowiednio przygotowana, aby dobrze rósł i pięknie się prezentował. W pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na wyrównaniu podłoża, oczyszczeniu go z korzeni, kamieni, śmieci czy pozostałości po budowie.
Kolejny krokiem jest przekopanie ziemi, najlepiej z wykorzystaniem szpadla lub na większych terenach – glebogryzarki. Niezbędne jest także usunięcie chwastów, których możemy pozbyć się mechanicznie z pomocą wideł lub specjalnych przyborów ogrodniczych bądź wykorzystując specjalne środki chemiczne – herbicydy. Drugie z rozwiązań może nie pozostać bez wpływu na środowisko, dlatego dobrze jest stosować je wyłącznie w ostateczności, jeżeli mechaniczne usuwanie chwastów jest niemożliwe bądź utrudnione.
Trawnik – czy to z rolki czy wysiewany do podłoża, preferuje glebę o odczynie pH lekko kwaśnym, najlepiej 5,5 do 6,5, wilgotną, próchniczą i przepuszczalną. Jeżeli ziemia jest nazbyt kwaśna, przed rozpoczęciem planowania trawnika i rozłożeniem darni należy przeprowadzić wapnowanie podłoża dodając do niego mieloną kredę lub dolomit. Zabieg ten najlepiej wykonać na jesień – minimum na 2-3 tygodnie przed rozłożeniem trawnika z rolek. Jeżeli gleba jest niezbyt żyzna, warto uzdatnić ja stosując nawozy organiczne lub mineralne. Co ważne – dla uzyskania najlepszych rezultatów, wapnowanie i nawożenie nie powinny być łączone, a pomiędzy poszczególnymi zabiegami należy odczekać minimum 2-3 tygodnie. Przed założeniem trawnika musimy również pamiętać o wyrównaniu terenu, najlepiej z wykorzystaniem walca ogrodowego.
Zakładanie trawnika z rolki
Po odpowiednim przygotowaniu podłoża możemy przejść do rozkładania trawnika. Trawnik w rolkach dobrze jest zakładać zaraz po przywiezieniu rolek na miejsce, aby wszystkie prace ukończyć jednego dnia. Przed rozpoczęciem zakładania warto jednak dobrze trawnik obejrzeć – najlepiej jeżeli trawa jest gęsta, ładna, bez chwastów, plam lub innych oznak chorobowych. Powinna być także zwarta. Gdy płaty rolki rozpadają się po uniesieniu za krawędź, oznacza to, że jest ona przesuszona. Jeżeli na trawniku pojawił się biały nalot (objawia się często w trakcie transportu), wówczas po rozłożeniu rolek dobrze jest spryskać gotową murawę środkiem grzybobójczym.
Zakładanie trawnika z rolki należy wykonywać układając płaty trawy ciasno, jeden przy drugim. Pierwszą z rolek rozwijamy w całości, kolejną tniemy na pół i układamy i tak naprzemiennie, co pomoże stworzyć ładną i jednolitą powierzchnię, a „granice” pomiędzy rolkami będą mniej widoczne. Aby trawnik ładnie się przyjął i prezentował schludnie, należy go starannie docisnąć do podłoża (np. walcem ogrodowym). Tym sposobem zapobiegniemy powstaniu nieestetycznych wybrzuszeń. Brzegi trawnika dobrze jest przyciąć ostrym narzędziem, a przycięte fragmenty można uzupełnić ziemią, dzięki czemu nie będą one wysychały. Wałowanie i obfite podlewanie (ok.10-15 l/m2) przez kolejne 2-3 tygodnie pomoże trawnikowi z rolki dobrze się przyjąć. Jeżeli pomiędzy płatami trawnika pojawią się przerwy, można wypełnić je ziemią i uzupełnić kawałkami trawy (opcjonalnie dosiewając mieszankę nasion).
Pielęgnacja trawnika z rolki
Aby zyskać piękny, gęsty i cudownie zielony trawnik – czy to wysiewany czy z rolki – niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja. Świeżo wyłożony trawnik dobrze pozostawić w spokoju i nie chodzić po nim bez potrzeby. Na 2-3 tygodnie poza podlewaniem i wałowaniem lepiej go nie użytkować, wówczas darń dobrze się ukorzeni, będzie mocniejsza i nie będzie traciła wilgoci.
Jeżeli zakładamy trawnik z rolki latem, podlewanie to kluczowy zabieg w okresie upałów. Najlepiej zasilać go wodą wieczorami lub wczesnym rankiem. Sam w sobie trawnik z rolki jest łatwy w utrzymaniu, nie wymaga szczególnej pielęgnacji, a gdy już się przyjmie, należy traktować go jak tradycyjną murawę z siewu, czyli zadbać o koszenie, podlewanie itp. zabiegi.
Fot. główna: Oxley Woods Photos/flickr.com