Strona Główna Ogród Rośliny Egzotyczne
Kategoria:

Rośliny Egzotyczne

Wśród polskich ogrodników jest wielu miłośników roślin, które nie pochodzą z naszego klimatu. Najczęściej jednak te rośliny uprawiane są jako rośliny doniczkowe, na naszych parapetach, na balkonach, tarasach i w ogrodach zimowych. Tam bowiem jesteśmy w stanie zapewnić im warunki, w których będą czuły się w miarę komfortowo aby w ogóle wegetować, rosnąć i kwitnąć. Niestety, jeśli chodzi o rośliny ogrodowe, to jest tych gatunków niewiele. Zazwyczaj rośliny egzotyczne, pochodzące z zupełnie innych, cieplejszych stref klimatycznych nie przetrwają naszych zim. Nawet okrycia zimowe agrowłókniną czy inne zapezpieczenia przeciwmrozowe nie dają nam gwarancji na dobre przezimowane.

Egzotyczne gatunki roślin w polskich domach i ogrodach

Zgodnie z zasadą „to co niedostępne ciekawi nas bardziej” popularność roślin egzotycznych w naszych domach i ogrodach znacząco wzrasta w ciagu ostatnich lat. Decydujemy się na uprawę trudnych do uprawy w naszym klimacie roślin. Sadzimy bambusy, których pielęgnacja jest trudniejsza niż nam się wydaje. Również wiele innych traw ozdobnych to gatunki zupełnie nam odległe. Mimo to jesteśmy mocno zdeterminowani aby mieć je w swoich kolekcjach i cieszyć się ich widokiem kiedy przepięknie kwitną. A czy największy przysmak karali – eukaliptus – to dobra roślina do uprawy w doniczce? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – trzeba się przekonać samodzielnie.

W ogrodzie warzywnym również coraz śmielej pozwalamy sobie na egzotyczne eksperymenty. Producenci nasion kuszą nas wieloma ciekawymi pozycjami w swych katalogach. Najchętniej wybieramy te, które dodatkowo możemy spróbować: egzotyczne odmiany ogórków, kiwano, miechunka, tykwa i wiele innych. Media społecznościowe są przepełnione zdjęciami niezwykłych roślin, które udało nam się wyhodować aż do uzyskania plonów. Trend ten postępuje jak szalony. Dostępność nasion, produktów do pielęgnacji i wiedzy znacząco wzrasta, wiec i my jesteśmy bardziej pewni swoich upraw.

Jednak to w domach i mieszkaniach, w doniczkach, można spotkać najwięcej egzotycznych gatunków. Popularne storczyki, anturium, filodendron, guzmania, agapant – to tylko kilka przykładów roślin, które powszechnie ozdabiają nasze wnętrza. Tak bardzo się do nich przyzwyczailiśmy, że w zasadzie nie pamiętamy o ich pochodzeniu. Kupić je można nawet w marketach podczas codziennych zakupów. Problem pojawia się kiedy zaczyna nam marnieć – wówczas szukamy porad u specjalistów w na portalach ogrodniczych. Wyzwaniem dla nas jest prawidłowe zimowanie roślin egzotycznych. Ta grupa roślina ma bardzo zróżnicowane wymagania pod tym względem i aby dobrze się tym zająć należy dowiedzieć się już o konkretnym gatunku.

Prawidłowa pielęgnacja roślin egzotycznych w naszym klimacie

Z naszych poradników dowiesz się jak dbać o rośliny egzotyczne, jakie warunki im zapewnić aby ich rozwój przebiegał zdrowo i optymalnie. Jest wiele kwestii, o których należy pamiętać – między innymi: odpowiednie podłoże, optymalna wilgotność, dobra ilość wody do podlewania, właściwe oświetlenie itd. O wielu aspektach uprawy roślin egzotycznych nie wolno zapomnieć, jeśli chcemy osiągnąć dobre rezultaty uprawowe. Z uprawą tych roślin wiąże się również ich ochrona przed szkodnikami i chorobami. Niestety nie są to rodzaje i gatunki wolne od naturalnych wrogów, wiec i do odpowiedniej pielęgnacji trzeba się przygotować.

Uprawa roślin egzotycznych to wyzwanie możliwe do spełnienia. Jak zawsze wymaga od nas zaangażowania, pracy i czasu. Jeśli chcemy się cieszyć z niezwykłych, niecodziennych roślin, które pięknie rosną w naszym otoczeniu – warto eksperymentować, szukać wiedzy i obserwować.