Strona Główna OgródRośliny Egzotyczne Agapant afrykański – uprawa i pielęgnacja

Agapant afrykański – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Agapant afrykański vel Lilia afrykańska vel Agapant biały (Agapanthus africanus)

Wysokośćdo 100 cm
KwitnienieVII, VIII, IX
Stanowiskosłoneczne, lekki półcień
Wilgotność glebyumiarkowanie wilgotna
Ozdobnośćliście, kwiaty
Pokrójwzniesiony

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) inaczej Lilia afrykańska lub Agapant biały jest rośliną wieloletnią zaliczaną do cebulowych roślin ogrodowych, choć posiada kłącza. Należy do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae) i pochodzi z Afryki Południowej. Pięknie prezentują się jako kwiat cięty, dlatego powszechnie wykorzystuje się je w bukieciarstwie.

Agapant afrykański

Agapant afrykański, autor: JoJan, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Agapant w naszym klimacie najczęściej przemarza, dlatego warto sadzić go w donicach, które przed zimą przeniesione zostaną do jasnego i chłodnego pomieszczenia.

Agapant afrykański – jak wygląda

Agapant afrykański to bylina kłączowa, dorastająca do 80 cm wysokości. ma wzniesiony pokrój i piękne, ozdobne liście o długim, szablastym kształcie i ciemnozielonej barwie. Osiągają one ok. 45 cm długości.

Kwitnie od lipca do września, a jego kwiaty są to baldachogrona złożone z delikatnych, sześciopłatkowych kwiatków w licznie 20 do 40. Są koloru niebieskiego, wpadającego w chabrowy lub białego. Ładnie i intensywnie pachną. Są to rośliny miododajne. Owocami agapantu są torebki.

Agapant afrykański 'Glasgow'

Agapant afrykański 'Glasgow’, autor: Keith Edkins, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Są dwie grupy agapantów:

  • agapanty zrzucające liście na zimę – zimują w pomieszczeniu chłodnym bez dostępu światła
  • agapanty zimozielone – zimują w jasnym pomieszczeniu

Lilia afrykańska – uprawa

Lilia afrykańska lubi stanowiska słoneczne i ciepłe. Rosnąc w półcieniu będzie miała mniejsze kwiatostany. Podłoże powinno być żyzne, piaszczysto-gliniaste i przepuszczalne. Sadzić powinno się ją w pojemnikach, gdyż przemarza. Mogą to być duże, czarne donice z tworzywa, które można zakopać w podłożu, a przed zimą bez problemów wykopać i przenieść do pomieszczenia. Lilia afrykańska będzie się również pięknie prezentowała rosnąc w donicy na balkonie lub tarasie.

Pojemniki do uprawy powinny dawać roślinie poczucie ciasnoty (w naturze rośnie ograniczana np. kamieniami).

Agapant afrykański

Agapant afrykański, autor: Yercaud-elango, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Agapant afrykański vel Lilia afrykańska nie lubi przesadzania!

Dlatego właśnie agapant powinien być przesadzany możliwie rzadko. Najlepiej dopiero wówczas, gdy widać już wyraźnie, że korzenie się w pojemniku nie mieszczą. Brak kwiatów może być właśnie skutkiem zasadzenia rośliny w zbyt dużej donicy albo skutkiem przesadzania.

Roślina ta powinna się znaleźć na zewnątrz nie wcześniej niż po 15 maja, czyli po Zimnej Zośce. Chyba, że wciąż zapowiadają przymrozki, wówczas z wyniesieniem należy się wstrzymać.

Agapant afrykański – pielęgnacja

Przeczytaj także

Dodaj komentarz