Agapant afrykański vel Lilia afrykańska vel Agapant biały (Agapanthus africanus) |
|
Wysokość | do 100 cm |
Kwitnienie | VII, VIII, IX |
Stanowisko | słoneczne, lekki półcień |
Wilgotność gleby | umiarkowanie wilgotna |
Ozdobność | liście, kwiaty |
Pokrój | wzniesiony |
Agapant afrykański (Agapanthus africanus) inaczej Lilia afrykańska lub Agapant biały jest rośliną wieloletnią zaliczaną do cebulowych roślin ogrodowych, choć posiada kłącza. Należy do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae) i pochodzi z Afryki Południowej. Pięknie prezentują się jako kwiat cięty, dlatego powszechnie wykorzystuje się je w bukieciarstwie.

Agapant w naszym klimacie najczęściej przemarza, dlatego warto sadzić go w donicach, które przed zimą przeniesione zostaną do jasnego i chłodnego pomieszczenia.
Agapant afrykański – jak wygląda
Agapant afrykański to bylina kłączowa, dorastająca do 80 cm wysokości. ma wzniesiony pokrój i piękne, ozdobne liście o długim, szablastym kształcie i ciemnozielonej barwie. Osiągają one ok. 45 cm długości.
Kwitnie od lipca do września, a jego kwiaty są to baldachogrona złożone z delikatnych, sześciopłatkowych kwiatków w licznie 20 do 40. Są koloru niebieskiego, wpadającego w chabrowy lub białego. Ładnie i intensywnie pachną. Są to rośliny miododajne. Owocami agapantu są torebki.

Są dwie grupy agapantów:
- agapanty zrzucające liście na zimę – zimują w pomieszczeniu chłodnym bez dostępu światła
- agapanty zimozielone – zimują w jasnym pomieszczeniu
Lilia afrykańska – uprawa
Lilia afrykańska lubi stanowiska słoneczne i ciepłe. Rosnąc w półcieniu będzie miała mniejsze kwiatostany. Podłoże powinno być żyzne, piaszczysto-gliniaste i przepuszczalne. Sadzić powinno się ją w pojemnikach, gdyż przemarza. Mogą to być duże, czarne donice z tworzywa, które można zakopać w podłożu, a przed zimą bez problemów wykopać i przenieść do pomieszczenia. Lilia afrykańska będzie się również pięknie prezentowała rosnąc w donicy na balkonie lub tarasie.
Pojemniki do uprawy powinny dawać roślinie poczucie ciasnoty (w naturze rośnie ograniczana np. kamieniami).

Agapant afrykański vel Lilia afrykańska nie lubi przesadzania!
Dlatego właśnie agapant powinien być przesadzany możliwie rzadko. Najlepiej dopiero wówczas, gdy widać już wyraźnie, że korzenie się w pojemniku nie mieszczą. Brak kwiatów może być właśnie skutkiem zasadzenia rośliny w zbyt dużej donicy albo skutkiem przesadzania.
Roślina ta powinna się znaleźć na zewnątrz nie wcześniej niż po 15 maja, czyli po Zimnej Zośce. Chyba, że wciąż zapowiadają przymrozki, wówczas z wyniesieniem należy się wstrzymać.
Agapant afrykański – pielęgnacja
na dnie ułożyć kilkucentymetrową warstwę drenażową (kamyczki, keramzyt). Zimą podlewanie należy ograniczyć do niezbędnego minimum.


Agapanty afrykańskie lubią podłoże bogate w składniki pokarmowe, należy je więc systematycznie zasilać nawozami mineralnymi wieloskładnikowymi do roślin kwitnących lub nawozami naturalnymi takimi jak biohumus czy obornik granulowany. Nawożenie wiosną i wczesnym latem zapewni długie i obfite kwitnienie. Później już się byliny nie nawozi.
Odmiany agapantu afrykańskiego
W Polsce dostępnych jest całkiem sporo odmian agapantów afrykańskich. Do najpopularniejszych należą:
-
Agapant afrykański 'Twister’ – odmiana o kwiatach biało-granatowych w kształcie trąbki, kwitnąca od lipca do września
- Agapant afrykański 'Silver Moon’ – odmiana o kwiatach barwy lawendy i pięknych, łukowato przewieszających się biało-zielonych liściach,

-
Agapant afrykański 'His Majesty’ – odmiana dorastająca do 100 cm wysokości o kwiatach fioletowo-niebieskich z dodatkowym, ciemniejszym pasem pośrodku każdego płatka, wydzielają dość intensywny, bardzo przyjemny zapach,
- Agapant afrykański 'Alice Gloucester’ – odmiana o białych kwiatach dorastająca do 100 cm wysokości, zrzuca liście na zimę,
- Agapant afrykański 'Albus’ – to odmiana rzadko u nas spotykana i kwiatach kolory białego, liście są długie, wąskie, przewieszające się łukowato.
Fot. główna: Zbigniew Niepokój, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org