Kroton to przede wszystkim roślina doniczkowa, ale można uprawiać go również w ogrodzie. Ten ogrodowy to aukuba japońska (Aucuba japonica). Ta pochodząca z Dalekiego Wschodu roślina, może stać się jedną z ciekawszych dekoracji ogrodu. Naturalnym środowiskiem aukuby jest Japonia, gdzie dorasta do nawet 2,5 metra wysokości, jednak dobrze rośnie i w innych warunkach. Niestety w chłodniejszym środowisku nie uzyskuje już takich rozmiarów. W Polsce osiąga maksymalnie 1,5 metra wysokości, ale dla uzyskania tak efektownego krzewu trzeba uzbroić się w cierpliwość. Rośliny te bowiem bardzo wolno rosną.
Krotony jako rośliny należące do rodziny wilczomleczowatych są trujące – szczególnie ich biały sok. Spożyty może powodować wymioty i biegunkę, a w kontakcie ze skórą może przyczyniać się do pojawienia się miejscowych podrażnień, w tym szczególnie silnie podrażnia rogówkę. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych, warto zatem postępować ostrożnie i wszystkie je wykonywać w rękawiczkach. Należy również unikać ich bezpośredniego kontaktu z dziećmi i zwierzętami.
Kroton ogrodowy – uprawa i pielęgnacja
Aukuba japońska jest rośliną rozdzielnopłciową, dlatego konieczne jest posadzenie w bliskiej odległości okazu męskiego i żeńskiego, jeżeli zależy nam na uzyskaniu owoców. Same w sobie krotony urzekają jednak przede wszystkim ozdobnymi liśćmi, które niemal całkowicie dominują, przysłaniając drobne, fioletowe kwiatki krzewu. Rośliny te kwitną wczesną wiosną, w okolicach kwietnia, a im łagodniejszy klimat tym wcześniej. Owoce zawiązują się natomiast późną wiosną lub latem, a z racji na krótki okres wegetacyjny w naszym kraju raczej nie dojrzewają (w optymalnych warunkach pojawiają się na krzewie jesienią, pozostawające na nich do wiosny).
O ile w surowych warunkach, aukuba może nie przetrwać zimy, w cieplejszych rejonach ma szansę bytu. Najbardziej lubi ona cień lub półcień, a przy tym dobrze sadzić ją w miejscach zacisznych i osłoniętych przed wiatrem. Doskonale radzą sobie pod większymi drzewami, które zapewniają im ochronę przed słońcem. Najlepszym podłożem dla krotonów ogrodowych jest żyzna gleba, czyli gleba próchnicza o lekko kwaśnym lub obojętnym pH. Krzewy nieźle znoszą suszę, jednak regularnie podlewane lepiej rosną. Dobrze robi im ściółkowanie np. kora sosnową – latem ochroni je to przed przesuszeniem systemu korzeniowego, a zimą przed zmarznięciem.
Aukuba japońska – zimowanie i przycinanie
W okresie przedzimowym warto by aukuba japońska została dobrze zabezpieczona agrowłókniną, która ochroni ją przed mrozami i wysuszającym wiatrem. W okresie odwilży dobrze jest również zadbać o regularne podlewanie rośliny, jeśli zima jest bezśnieżna i niewiele pada. Ponieważ aukuby japońskie zdają egzamin jako rośliny żywopłotowe, doskonale znoszą przycinanie. Najlepiej wykonywać je jednak wczesną wiosną po ostatnich przymrozkach, ale jeszcze przed pojawieniem się młodych pędów.
Ciekawe odmiany krotonów ogrodowych
Aukuba japońska to szeroki wachlarz pięknych odmian. Najpopularniejsze z nich to:
- ‘Dentata’ – roślina o ciemnozielonych, lancetowatych liściach, często z ząbkowanymi brzegami.
- ’Crotonifolia’ – krzew o skórzastych liściach zielonych w biało-żółte plamki.
Fot. główna: Puddin Tain/flickr.com