Runianka japońska (pachysandra terminalis), bluszcz pospolity (hedera helix), barwinek pospolity (vinca minor), turzyca włosista (carex comans), bergenia sercowata (bergenia cordifolia) – to przykład zimozielonych bylin, które swoją obecnością w ogrodzie i przepięknym wyglądem cieszą praktycznie przez cały rok. Nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. W zupełności wystarczy im żyzna i wilgotna gleba. A jakie kwiaty wieloletnie i w dodatku kwitnące, warto posadzić/posiać w swoim ogrodzie, by móc napawać się ich urokiem od wiosny do jesieni? W dodatku wystarczy je zasadzić i rokrocznie, przez wiele lat napawać ich pięknem. Mogę to być byliny wieloletnie albo kwiaty jednoroczne, ale takie, które wysieją się same.
Kwiaty wieloletnie – Piwonie
Piwonie (Paeonia) to duże rośliny kwitnące, które mogą przez wiele lat rosnąć w jednym miejscu. Kwitną w maju i czerwcu. Ujmują serca przepięknymi, pełnymi kwiatami, które zależnie od odmiany, mogą mieć różne kolory. Najpopularniejszymi są piwonie różowe. Choć równie piękne są ciemnoczerwone i białe. Rzadsze odmiany to te z żółtymi płatkami. Piwonie, które wpadają w oko nie tylko ogrodnikom, to niewątpliwie te z czerwonymi kwiatami i od wewnątrz zabarwionymi na żółto płatkami. Odpowiednia gleba dla tych kwiatów to średnio żyzna i przepuszczalna. Piwonie nadają się do sadzenia na stanowisku słonecznym i lekko ocienionym.
Astry wieloletnie
Astry (Callistephus chinensis) kwitną bardzo obficie, co motywuje ogrodników do sadzenia ich w przydomowych i działkowych ogródkach. Na przykład astry nowobelgijskie (Symphyotrichum novi-belgii) kwitną w okolicach kwietnia i swoim widokiem cieszą praktycznie do zimy. Z kolei astry alpejskie (Aster alpinus), kwitną od maja do czerwca. Wyższe odmiany świetnie komponują się z mniejszymi roślinami i tworzą dla nich fantastyczne tło. Mniejsze astry można wykorzystać do obsadzenia obwódki rabat. Gleba dla tych roślinek powinna być przepuszczalna, żyzna i wapienna. Astry potrzebują słonecznego stanowiska.
Liliowce ogrodowe
Przepiękne są również liliowce ogrodowe (Hemerocallis). Ich zaletą jest to, że kwitną w okresie lata i to przez dłuższy czas. Roślina jest dość wysoka, a kwiaty pojawiają się na wyrastającej z liści łodydze. Szkoda tylko, że kwiat w pełnym rozkwicie może przetrwać zaledwie jedną dobę. Warto je sadzić nie tylko ze względu na piękny wygląd, ale też małe wymagania co do lokalizacji. Liliowce świetnie radzą sobie zarówno w miejscu słonecznym, jak i zacienionym. Najlepsza dla nich gleba to ta przeciętna, o delikatnie kwaśnym pH.
Lawendy i szałwie
Kolejną propozycją roślin, które wystarczy zasadzić raz, aby cieszyły oko przez długie lata, są lawenda i szałwia. Najlepiej rosną w miejscach suchych i słonecznych. Gleba pod te rośliny powinna być bogata w wapń. W okresie zimy lawenda i szałwia jest narażona na przymarzanie. Trzeba więc wybrać dla nich miejsce, które będzie je w tym czasie osłaniało. Można też zabezpieczyć rośliny, posługując się dobrze znanymi metodami. Jedną z nich jest okrycie roślin liśćmi. Zarówno lawendę, jak i szałwię można posadzić w różnych miejscach, ale świetnie będą się prezentować na rabatkach. Można je też wykorzystać do obsadzenia terenu wzdłuż ścieżki.
Floksy
Floksy (Phlox) to kolejna roślina, która raz zasadzona rośnie, rozwija się i obfituje w przepiękne kwiaty przez długie lata. Te świetnie prezentują się zarówno w ogrodzie, jak i jako cięte, w wazonie. Dla tej rośliny najlepiej wybrać słoneczne miejsce, gdyż tylko w tych warunkach będzie cieszyła oko bujnym plonem. Wśród polecanych są floksy skrzydlaste (Phlox subulata), które dobrze uzupełniają powierzchnię pomiędzy innymi roślinami. Są chętnie sadzone na skalniakach, ale i w okolicach ścieżek i dróżek. Ładnie prezentują się także floksy wiechowate (Phlox paniculata), choć te są już zdecydowanie wyższe. Rosną na wysokość nawet jednego metra.
Jeżówki
Jeżówka (Echinacea) to przepiękna roślina, która obfituje w kwiaty w kształcie koszyczków. Roślina kwitnie w połowie lata i w tym stanie pozostaje aż do jesieni. Jeżówka występuje w kilku odmianach i od tego zależy jej wysokość. Niektóre mają zaledwie pół metra wysokości, ale są i takie, które rosną na wysokość do półtora metra. Ogromną zaletą tych kwiatów jest niewątpliwie różnorodność kolorów. Jeżówki występują w kolorze białym, żółtym, różowym i karminowym. Warto więc dobrze przemyśleć wybór koloru albo zdecydować się na każdy z nich. Gleba odpowiednia dla tej rośliny to przeciętna, a stanowisko słoneczne.
Ciemierniki
Ciemiernik (Helleborus) też jest rośliną wieloletnią. Kwiaty te dobrze zimują w naszym klimacie, więc raz posadzone, będą cieszyły swoją obecnością również w kolejnych latach. Ciemierniki kwitną już wczesną wiosną, czyli mniej więcej w marcu. Najlepiej rosną w glebie żyznej i przepuszczalnej.
Powyższe propozycje kwiatów to niewątpliwie rośliny efektowne, ale i mało wymagające. To rośliny wieloletnie, które mogą rosnąć w jednym miejscu przez długie lata, bez szczególnego pielęgnowania i specjalnego przechowywania w okresie zimy. Wystarczy je tak naprawdę okryć na przykład liśćmi opadłymi z drzew. Ponieważ każdego roku będą pięknie rosły w tym samym miejscu, przed posadzeniem czy wysianiem, trzeba dobrze przemyśleć ich lokalizację.
Fot. główna: ukgardenphotos/flickr.com