Jak podwiązać pomidory?

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
4 minut czytania
Jak podwiązać pomidory, autor: Alexei_other/pixabay.com

Bez względu na to czy planujesz sadzenie pomidorów w ogrodzie czy szklarni, ważnym elementem dla powodzenia ich uprawy są podpory. Pomidorowe krzewy są niezwykle delikatne, a pod ciężarem dużych owoców mogą ulegać złamaniu, jeszcze zanim te zdołają dojrzeć, dlatego ważne jest by wiedzieć jak podwiązać pomidory. Mniejsze odmiany karłowe jak np. pomidory koktajlowe mogą poradzić sobie bez palikowania, jednak w przypadku odmian większych i pnących się wysoko, zabezpieczenie to będzie nieodzowne. 

Dlaczego podwiązywanie pomidorów jest tak ważne?

Uprawa pomidorów w doniczkach, pomidory na balkonie, pomidory pod folią czy pomidory w szklarni z reguły wzrastają bardzo szybko. Ekspresowy wzrost i rozrastanie się ich pędów na boki sprawia, że podczas zawiązywania się owoców i nabieraniu przez roślinę wielkości, ich młode pędy mogą nie wytrzymać ich ciężaru i pękać. Dodatkowo dzięki palikowaniu możliwe jest także wsparcie roślin w czasie silnych ulew lub wiatrów, gdyż głęboko wbite w ziemię podpory pozwolą utrzymać konstrukcję krzaczków pomidorów na właściwym miejscu. 

Jak podwiązać pomidory
Jak podwiązać pomidory, autor: Alexei_other/pixabay.com

Kiedy i czym podwiązywać pomidory?

Pomidory najlepiej palikować już podczas sadzenia młodych roślin do gruntu lub w tunelach – to pozwoli zapobiec uszkodzeniu ich korzeni, które będą mogły swobodnie wzrastać. Gdy pomidory nieco podrosną, na ogół w okolicach czerwca, można je delikatnie przywiązać do palików. Zabieg ten jest konieczny gdy rośliny mają mocno obciążone gałązki lub zaczynają się pokładać na podłożu. Dzięki zastosowaniu wiązania młode krzaczki wyprostują się, zyskają lepszy dostęp do powietrza i światła, nie będą się ze sobą stykać i tym samym zaczną lepiej wzrastać.

Jak podwiązać pomidory
Jak podwiązać pomidory, autor: Petras Gagilas/flickr.com

Podwiązywanie ma jeszcze jedną zaletę – pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Podwiązywanie pomidorów najlepiej jest wykonywać z pomocą miękkich, ale jednocześnie wytrzymałych sznurków. Niewłaściwie dobrane materiały mogą bowiem uszkodzić rośliny. Dobrym sposobem na podwiązanie pomidorów w tunelu lub w gruncie mogą być np. stare pończochy i rajstopy, kawałki bawełnianej tkaniny pociętej na paski itp. miękkie i wytrzymałe zarazem materiały. 

Jak podwiązać pomidory?

W zależności od lokalizacji uprawy, metody podwiązywania mogą być różne. W przypadku szklarni, paliki można z powodzeniem zastąpić sznurkami lub drutami podwiązywanymi do górnej części pomieszczenia. Umocowane do elementów konstrukcyjnych pod folią pozwolą na podwiązanie roślin, które niezbyt dobrze znoszą obciążenie. Napięty, lekko elastyczny drut lub sznurek warto rozprowadzić w odległości co 40 cm, co wyznaczy jednocześnie rzędy sadzenia roślin. Do sznurka lub drutu przywiązuje się kolejno z pomocą delikatnych materiałów pomidory na około 1/3 ich wysokości. Pozwala to utrzymać je w odpowiedniej pozycji, a rośliny nie zaczną pokładać się po ziemi. 

Jak podwiązać pomidory
Jak podwiązać pomidory, autor: Dwight Sipler/flickr.com

W przypadku pomidorów gruntowych, podwiązywanie wykonywane jest z pomocą palików. Najlepiej wykonać je wówczas, gdy roślina sięga 50 cm. W tym czasie wystarczy podwiązać je w jednym miejscu, jednak w przypadku wyższych roślin, zaleca się wykonać podwiązanie w dwóch lokalizacjach. Cały zabieg należy wykonywać delikatnie, a aby nie złamać łodyg, krzewy należy starannie przyciągnąć do tyczki, unikając gwałtownych ruchów. Wiązanie powinno być wytrzymałe, ale jednocześnie lekko elastyczne. Dodatkowe wiązanie można wykonać również, gdy łodyga zaczyna uginać się z dala od podpory np. wówczas gdy jest nadmiernie obciążona owocami. Tym sposobem pomidory znajdujące się na wcześniej obwisłym pędzie zyskają szansę na dojrzenie, bez ryzyka odłamania się całego grona wraz łodygą. 

Jak widać podwiązywanie pędów jest niezwykle ważne, dlatego trzeba wiedzieć jak podwiązać pomidory. Ich prawidłowe przymocowanie do palików czy sznurka pozwoli zapobiec łamaniu się zbyt wiotkich pędów, albo tych mocno obciążonych dużą ilością, ciężkich owoców, jakimi są choćby pomidory Bawole Serca.

Fot. główna: Alexei_other/pixabay.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz