Pomidory to rośliny, które z powodzeniem można uprawiać w doniczkach, dlatego świetnie sprawdzają się jako domowa zabawa dla miłośników własnych produktów ekologicznych. Pomidory na balkonie będą nie tylko ozdobą ale również bogactwem witamin na wyciągnięcie ręki, dlatego warto pokusić się o takie rozwiązanie.
Pomidory na balkonie, autor: Carolien Dekeersmaeker/flickr.com
Donica do pomidorów
Kluczowym elementem uprawy pomidorów w doniczkach jest odpowiednio dobrany pojemnik. Skrzynki lub doniczki powinny mieć głębokość około 40 cm. Im większe tym lepiej, gdyż pozwoli to korzeniom roślinek na swobodny rozwój. Najlepiej wybrać warianty z ceramiki, niemniej mogą być one również plastikowe, wówczas dobrze jest postawić na te w kolorach jaśniejszych (w ciemnych podłoże szybciej się nagrzewa, co nie służy korzeniom). Ważne jest również to, aby pojemnik miał otwory odpływowe.
Pomidory na balkonie, autor: Duane StoreyFollow/flickr.com
Pomidory można sadzić pojedynczo w doniczkach lub po dwie i więcej sztuk w długich skrzyniach. Warto zadbać o odpowiednią ilość ziemi, gdyż pozwoli to zachować na dłużej w miarę wilgotne podłoże nawet w duże upały. Jak już wspomniano, dobrze jest unikać ciemnych pojemników, gdyż powodują one nadmierne przegrzanie podłoża. Najlepsze będą warianty z ceramiki lub drewna, które pozwolą ziemi oddychać. Jeżeli decydujemy się na doniczki plastikowe, najlepsze będą białe lub kremowe.
Sadzenie pomidorów w doniczkach
Bardzo ważne jest prawidłowe sadzenie pomidorów. Przed posadzeniem, pod rozsadę pomidorów, na dno skrzynek należy wysypać warstwę keramzytu (drenaż), na którą kolejno dodajemy ziemię – gotową do uprawy warzyw lub ogrodową w połączeniu z piaskiem i nawozem organicznym.
Pomidory na balkonie, źródło: depositphotos.com
Sadzonki należy umieszczać głęboko – łodyżki mogą być całkowicie zasypane, a na wierzchu powinny pozostać po 2-3 listki (pozostałe docinamy). Na zewnątrz, donice z sadzonkami można przenieść po połowie maja. Pojemniki z pomidorami należy ustawić w miejscu nasłonecznionym. W miarę wzrostu można usunąć ich pędy boczne, a gdy krzewy obficie zaowocują, dobrze jest przyciąć ich stożek wzrostu co zahamuje wzrost ku górze. Dobrze jest wiedzieć jak przycinać pomidory by wspomóc ich rozwój.
Podlewanie pomidorów w doniczkach
Podlewanie pomidorów w doniczkach jest niezwykle istotne dla ich prawidłowego wzrostu. Ponieważ w pojemnikach podłoże szybko przesycha, rośliny te wymagać mogą nawet codziennego podlewania. W razie braku wody, pomidory słabiej rosną, więdną i stają się osłabione, a w konsekwencji również bardziej podatne na choroby i ataki szkodników. Pomidory należy zatem podlewać regularnie i dość obficie, tak aby ich podłoże było stale wilgotne.
Pomidory na balkonie, źródło: depositphotos.com
Warto jednak uważać, aby te nie stały w wodzie, gdyż to przyczyni się do ich gnicia rośliny. Podłoże w doniczce powinno mieść stale jednakowy poziom wilgoci. Przesuszenie podłoża a potem nagłe dostarczenie dużej ilości wody sprawi, że nastąpi pękanie pomidorów. Dzięki odpowiedniemu drenażowi, nadmiar wody będzie usuwany, jednak podczas zabiegu podlewania warto zachować umiar. Pomidory na balkonie, rosnące w doniczkach poza wodą, potrzebują również więcej nawozów, dlatego dobrze jest zaopatrzyć je w nawozy rozpuszczalne raz na 10 dni. Najlepiej sprawdzą się nawozy organiczne, biohumus, mączka bazaltowa, kompost, nawóz z pokrzywy czy granulowany obornik. Dobrze jest również stosować profilaktycznie naturalne opryski, choćby oprysk z drożdży, który będzie chronił nasze pomidory przed chorobami, takimi jak zaraza ziemniaczana na pomidorach.
Pomidory na balkonie, autor: Nate/flickr.com
Odmiany pomidorów idealne do uprawy w donicach
Do uprawy pomidorów na balonie w doniczkach, najlepszym wyborem będą odmiany koktajlowe i te o mniejszych owocach oraz duże, ale niskopienne. Wśród najpopularniejszych opcji znajdują się:
- ‘Balconi Red’ – odmiana doskonała do donic, oferująca duże, słodkie i czerwone owoce doskonałe do spożycia z krzaczka lub formie przetworów;
- ‘Koralik’ – odmiana samokończąca, o wiotkich łodygach oferująca wysokie walory dekoracyjne. Posiada małe owoce typu cherry, o czerwonej barwie i kulistej formie. Jest doskonała do uprawy w donicach, jak również w gruncie.
- ‘Cytrynek groniasty’ – jest odmianą o żółtych, niewielkich owocach zebranych w gronach;
- ‘Tumbling Tom Red’ to odmiana pomidorków koktajlowych o zwisających gronach, której pędy oferują duże owoce na nawet 60 cm pędach;
Pomidory na balkonie, autor: Sean Benham/flickr.com
- ‘Olka Polka’ – to niewielkie, żółte owoce o kulistym kształcie o niezwykle słodkim smaku. Jest to odmiana karłowa o sztywnych łodygach, idealna na balkon, taras i do gruntu;
- ‘Venus’ – jest niezwykle dekoracyjną odmiana o małych, pomarańczowych owocach, doskonale sprawdza się w uprawie na tarasie i balkonie.
Które odmiany pomidorów byśmy nie wybrali, czy to pomidory włoskie czy polskie, warzywa te to zawsze samo zdrowie. Właściwości pomidorów są niezwykle wszechstronne i zawsze warto mieć je pod ręką.
Fot. główna źródło: depositpgotos.com