Właściwe sadzenie pomidorów

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
5 minut czytania
Sadzenie pomidorów, autor: Filipe Garcia/flickr.com

Samodzielne wysianie, wyhodowanie i sadzenie pomidorów daje wiele satysfakcji, jednak wymaga sporo pracy i zaangażowania. Bez względu na to czy zdecydujemy się przygotować rozsadę samodzielnie, czy też zakupimy gotowe sadzonki w sklepie, zanim otrzymany z nich soczyste owoce musimy jeszcze poczekać. W pierwszej kolejności należy zadbać o właściwe sadzenie pomidorów i ich prawidłową pielęgnację

Sadzenie pomidorów
Sadzenie pomidorów, autor: Tim Patterson/flickr.com

Młode rośliny w doniczkach wymagają sporych dawek słońca, dlatego w okresach kiedy jest go mało, przed wysadzeniem warto je do tego przygotować stopniowo wystawiając je na promienie słoneczne, aby nie uległy poparzeniu. Odpowiednio wyrośnięte rośliny gotowe do przesadzenia na stałe miejsce powinny posiadać od 5 do 7 listków właściwych. Pomidory można z powodzeniem sadzić już z początkiem maja w tunelach, a koło połowy maja do gruntu.  

Sadzenie pomidorów
Sadzenie pomidorów, autor: Dwight Sipler/flickr.com

Sadzenie pomidorów na miejsca stałe

Ponieważ pomidory rozwijają głęboki system korzeniowy wymagają próchniczej, żyznej gleby. Ich podłoże warto z wyprzedzeniem odpowiednio przygotować, przekopując je na głębokości około 30 cm, a w razie potrzeby zastosować dodatkowy nawóz. Dobrym sposobem na ochronę pomidorów przed chorobami jest umieszczenie na dnie dołka kilku pędów pokrzywy. Rozsadę, jeszcze zanim nastąpi sadzenie pomidorów, należy obficie podlać, a następnie umieścić sadzonki w glebie aż po pierwsze liście właściwe.

Sadzenie pomidorów
Sadzenie pomidorów, autor: Don LaVange/flickr.com

Tym sposobem wytworzą one większy system korzeniowy, a wraz z nim będą efektywniej pobierać wodę i sole mineralne z gleby. Dodatkowo dzięki silnym korzeniom, rośliny zyskają lepsza stabilność. W zależności od odmiany pomidorów, rozsady wysoko rosnące należy rozmieszczać w rozstawie 80/100 na 40/60 cm, a odmiany karłowe co 60/70 na 40/50 cm. 

Pamiętać należy o palikowaniu pomidorów lub zapewnieniu im odpowiednich podpór a następnie ich systematycznym podwiązywaniu. Niezależnie od tego czy są to odmiany nisko czy wysokopienne. Jak podwiązać pomidory? Pomidory w szklarni albo tunelach dobrze prowadzą się po sznurku puszczonym z góry. 

Sadzenie pomidorów
Sadzenie pomidorów, autor: timlewisnm/flickr.com

Pielęgnacja pomidorów

Zaraz po przesadzeniu sadzonek do podłoża należy je solidnie podlać, gdyż to wspomoże rośliny w ukorzenianiu i osiadaniu podłoża, które doskonale przylegnie do korzeni. Wokół każdej sadzonki warto wówczas wykonać niewielkie zgłębienie, dzięki któremu woda nie będzie rozlewała się na boki, a trafi wprost do korzeni. Pomidory największe zapotrzebowanie na wodę mają w okresie wiązania owoców, dlatego w razie braku opadów, należy je starannie nawadniać. Dla uzyskania lepszego wzrostu roślinek można wzbogacić wodę np. nawozem z pokrzywy. Profilaktycznie powinno się również stosować opryski z drożdży, które będą roślinę wzmacniać i chronić przez chociażby zarazą ziemniaczaną

Sadzenie pomidorów
Sadzenie pomidorów, autor: Sandy Sarsfield/flickr.com

Ponieważ pomidory należą do roślin psiankowatych, które lubią ciepło, najlepiej sadzić je w drugiej połowie maja, kiedy przymrozki są mniej powszechne. Dobrze jest wykonać tę pracę po południu, w słoneczny dzień, gdy gleba będzie ciepła od słońca. Dla najlepszego wzrostu młodych pomidorów dbałość o odpowiednie nawodnienie i ciepłotę jest kluczowe, dlatego można zastosować w tym wypadku ściółkowanie powierzchni. Doskonale zda tutaj egzamin czarna folia, słoma, kora lub włóknina. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest ochrona przed zachwaszczeniem grządek.

Sadzenie pomidorów
Sadzenie pomidorów , autor: jwvein/pixabay.com

Jeżeli po posadzeniu roślin zapowiadane są przymrozki, warto młode rośliny osłonić na noc agrowłókniną lub przykryć pojedyncze sadzonki przezroczystymi butelkami plastikowymi z odciętym dnem. Odmiany pomidorów o wiotkich łodygach warto wspomóc podpórkami – palikowanie dobrze wykonać w momencie sadzenia, kiedy rośliny nie są jeszcze mocno zakorzenione, a wbijany słupek nie uszkodzi ich systemu korzeniowego.

I na koniec ważna uwaga: NIGDY NIE POLEWA SIĘ WODĄ BEZPOŚREDNIO ROŚLIN – wodę lejemy tylko na podłoże. 

Jak widać uprawa pomidorów jest dość pracochłonna, ale warto poświęcić temu czas i wysiłek by cieszyć się później tymi niezwykle smacznymi a przy okazji mającymi wiele walorów prozdrowotnych i leczniczych owocami.  Trzeba również widzieć, że pomidory zachowują wartości odżywcze nawet przetworzone, dlatego warto robić z nich przetwory.

Fot. główna: Filipe Garcia/flickr.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz