Jak postępować z rozsadą i jak sadzić pomidory, aby móc cieszyć się zadowalającą uprawą? Sadzenie pomidorów, tych cudownie smacznych i wartościowych warzyw, to niezwykle wymagający proces oparty na ściśle określonych czynnościach. Kluczowe jest bowiem zarówno odpowiednie miejsce pod uprawę, należycie przygotowane podłoże, jak również właściwe zabezpieczenie roślin przez intensywnym wiatrem. Podczas sadzenia pomidorów należy zatem zwrócić uwagę na także wybór właściwie oświetlonego miejsca dla roślin, które dla uzyskania dorodnych owoców o wybornym smaku potrzebują słońca.
Sadzenie pomidorów wymaga również zadbania o korzystny grunt, dlatego gleba pod nie powinna być żyzna, próchnicza i najlepiej lekko kwaśna. Pomidory lubią także podłoża przepuszczalne i oferujące lekką wilgotność. Poniżej kilka ważnych wskazówek jak wygląda uprawa pomidorów w różnych warunkach.
Jak sadzić pomidory w gruncie? Co ile cm sadzić pomidory?
Pomidory sadzone w gruncie wymagają słonecznego stanowiska, jednak miejsce to powinno być również osłonięte od wiatru, który może uszkadzać ich kruche łodygi. Ziemia powinna być żyzna, próchnicza, lekko wilgotna oraz przepuszczalna, najlepiej piaszczysto-gliniasta o odczynie lekko kwaśnym. Rozsada pomidorów gotowa do wysadzenia w gruncie powinna mieć około 15-30 cm wysokości i wykształconych 5-7 zdrowych liści. Idealną porą ku temu jest połowa maja i później. Najlepiej sadzić je wówczas co 50 cm, z 1 m odległości sadzenia między rzędami. Rośliny karłowe wymagają odległości 40-60 cm i 40 cm między rzędami.
Przed sadzeniem warto wykopać odpowiednie dołki, na dno wrzucić kilka gałązek pokrzywy i wbić przy nich paliki. Podlane sadzonki należy delikatnie wyjąć z doniczek i sadzić tak, aby pierwsze liście znajdowały się tuż nad powierzchnią ziemi (pozostałe listki warto dociąć). Podłoże przy sadzonkach należy również ubić, pozostawiając zgłębienie dookoła, które pozwoli na spływanie wody podczas podlewania (należy unikać kontaktu wody z listkami i później z owocami).
Pomidory powinno się podlewać często, ale nich nie przelewać. Jeśli podłoże będzie przesuszone i roślina otrzyma jednorazowo dużą porcję wody, będzie miało miejsce pękanie pomidorów. Tydzień przed planowanym sadzeniem należy poddać je hartowaniu poprzez wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywają (można je również wynosić na kilka godzin dziennie na zewnątrz) oraz ograniczając ich podlewanie – pozwoli to przygotować je do nowych warunków.
Jak sadzić pomidory w szklarni
W szklarni pomidory można wysadzać dużo wcześniej aniżeli do gruntu, a ponadto można wykonać również ich późniejsze sadzenie także na jesieni. Podczas sadzenia w szklarni pomidory najlepiej umieszczać w dwóch rzędach w odległości 40-60 cm. Pomiędzy poszczególnymi rzędami warto zachować 70-90 cm odległości. Rośliny nie powinny na siebie nachodzić, a najlepiej jeżeli będzie pomiędzy nimi około 40 cm odległości. Tym sposobem są łatwiejsze w uprawie i zbiorach, a przy tym możliwe jest lepsze krążenie powietrza w szklarni. Warto również zadbać o odpowiednie usytuowanie pomidorów, gdyż wymagają one możliwie jak najwięcej światła, co zwiększa efektywność upraw. Po posadzeniu roślin dobrze jest pamiętać także o utrzymaniu optymalnej temperatury, ale i nie zapominaniu o stosowaniu wietrzenia.
Jak sadzić pomidory pod folią
Sadzenie pomidorów w tunelu foliowym można wykonać do gruntu już w drugiej połowie marca, choć tunel taki powinien być ogrzewany. W zależności od gatunku, pomidory mogą potrzebować nieco odmiennych warunków, jednak na ogół powinny mieć około 15-30 cm wysokości i kilka zdrowych listków. Tydzień przed planowanym sadzeniem, podobnie jak w przypadku pomidorów sadzonych do gruntu, należy poddać je hartowaniu. Podczas planowania sadzenia pomidorów w tunelu, warto dobrze wyliczyć ich miejsce, gdyż rośliny te potrzebują odpowiedniej przestrzeni.
W jakich odstępach sadzić pomidory?
Sadzonki należy sadzić co najmniej w odległości 40-50 cm. Po wysadzeniu sadzonej należy zadbać o regularne nawożenie gleby pod nimi np. podsypując krzaczki kompostem lub stosując do podlewania biohumus. Doskonale zasila uprawę również nawóz z pokrzywy do pomidorów.
Jak sadzić pomidory w donicach
Sadzenie pomidorów w doniczkach jest niezwykle łatwe, a wystarczy odpowiednia gleba oraz dobrze przygotowane sadzonki. Najlepsze do sadzenia pomidorów są doniczki o średnicy 30-40 cm, które należy wypełnić drenażem, a później ziemią, lekko całość ugniatając. Pomidory należy sadzić pozostawiając na górze jedynie listki – z łodyżek wykształcają się później systemy korzeniowe. Na zewnątrz, donice w pomidorami można wynieść dopiero w drugiej połowie maja, kiedy to ryzyku przymrozków maleje.
Podczas ich uprawy należy zadbać o nawożenie i regularne podlewanie – nawet codzienne. Pomidory na balkonie to doskonały pomysł na posiadanie tych cudownych warzyw na wyciągnięcie ręki, bez konieczności posiadania ogródka. Właściwości pomidorów znane są bowiem i cenione od dawna. Dlatego jeśli nie mamy nawet balkonu, to odmiany pomidorów karłowate można bez problemu uprawiać nawet w mieszkaniu na słonecznym parapecie. Jeśli natomiast jesteśmy właścicielami ogrodu, warto posadzić tyle krzaczków, żeby móc robić przetwory z pomidorów. Bo w przeciwieństwie do wielu innych warzyw, pomidory przetworzone jeszcze bardziej zyskują na właściwościach.
Niezależnie od tego, gdzie pomidory uprawiamy, ich pielęgnacja wygląda tak samo. Wszystkie one potrzebują nawożenia, oczywiście najlepiej naturalnego, w każdym wypadku trzeba wiedzieć jak przycinać pomidory i jak prawidłowo je podlewać. Naszej uprawie zagrażają szkodniki pomidorów a także choroby pomidorów (np. zaraza ziemniaczana na pomidorach, która potrafi unicestwić cała uprawę) i dobrze jest wiedzieć jak im przeciwdziałać, jak rozpoznawać i jak zwalczać.
Fot. główna Manjith Kainickara/flickr.com
Bardzo przydatne wiadomości na temat uprawy kwiatòw i warzyw na balkonie.
Dziękuję bardzo.
To my dziękujemy, że jest Pani z nami 🙂 Pozdrawiamy serdecznie 🙂