Uprawa pomidorów to zadanie, które można wykonać na dwa różne sposoby. Po pierwsze można postawić na zakup już wyrośniętych sadzonek, które będą gotowe do wysadzenia. Innym wariantem jest samodzielne wysianie nasion i przygotowanie rozsady w domu. Własnoręcznie przygotowana rozsada pomidorów to gwarancja ekologicznej uprawy.
Wysiew pomidorów i siewki
Jeżeli zależy Ci na sukcesie w uprawie pomidorów, to o rośliny musisz zadbać od samego początku. Młode pomidory potrzebują ciepła i sporej wilgotności dla prawidłowego wzrostu, dlatego doskonałym miejscem na zrobienie tego w domu będzie parapet, gdzie zyskają najwięcej słońca. Siew pomidorów najlepiej przeprowadzać w okolicach połowy marca, gdyż jest to wystarczająco wcześnie aby rośliny mogły urosnąć, a z drugiej strony zyskają wówczas odpowiednie warunki – szczególnie świetlne, gdy dzień zaczyna się wydłużać.

Aby powstała rozsada pomidorów, wystarczy kilka nasion wysiać do doniczki lub pojemnika. Warto wybierać wyłącznie najwyższej jakości nasiona, odmian jak najbardziej odpornych na choroby. Zwłaszcza zaraza ziemniaczana pomidorów potrafi unicestwić całą uprawę. Nasiona można zakupić w sklepie, wybierając choćby nasiona F1, które są naprawdę dobrej jakości a można samemu przygotować nasiona pomidorów, zebrawszy je w trakcie zeszłorocznych zbiorów. Tu jednak zawsze istnieje ryzyko, że tegoroczne pomidory nie będą posiadały wszystkich cech swoich poprzedników.
Pielęgnacja siewek
Pomidory gruntowe i koktajlowe wysiane z nasion wschodzą około tydzień po zabiegu. Skrzynkę z nimi należy wówczas usytuować w pobliżu źródła światła, najlepiej w oknie od strony południowej. Dla prawidłowego wzrostu pomidorów z nasion warto zadbać o temperaturę około 20 °C, gdyż przy niższej mogą nie wykiełkować. Ważnym elementem pielęgnacji siewek jest zadbanie o ich odpowiednie nawodnienie, należy je zatem zraszać do pojawienia się drugiego właściwego listka. Jeżeli w pojemniku z nasionami zaczyna pojawiać się pleśń lub zarodniki grzybów, oznacza to, że przesadziliśmy z podlewaniem.

Rozsada pomidorów – pikowanie
W momencie, w którym zauważymy drugi właściwy liść na roślinkach, należy przygotować z nich sadzonki, czyli wykonać tzw. pikowanie pomidorów. Jest to delikatne wyciągnięcie siewek z doniczek i rozdzielenie ich dla uzyskania pojedynczych sadzonek. Okazy zżółknięte, zbyt małe czy zniekształcone można odrzucić, pozostawiając jedynie zdrowe i najbardziej dorodne, które zyskają największą szansę, aby się przyjąć.

Pikowanie pomidorów obejmuje także wsadzenie każdej siewki do nowego podłoża tak, aby wystawały z niego jedynie listki. Umieszczona w ziemi łodyżka wypuści korzenie, a im bardziej rozbudowany ich system, tym większa szansa na to, że sadzonki przyjmą się w nowym miejscu. Każda roślinka powinna w tym momencie zostać posadzona w oddzielnej doniczce, aby miała do swojej dyspozycji jak najwięcej miejsca (najlepsze są pojemniki 0,7 l). W sklepach znaleźć można różne rodzaje doniczek i pojemniczków idealnych do pomidorowych sadzonek. Przesadzając siewki do osobnych doniczek warto umieścić je w specjalnym podłożu przeznaczonym do wysiewu i rozsady, gdyż bogate jest ono w wysokiej klasy nawóz.
Sadzonki pomidora – dalsza uprawa
Młode sadzonki pomidora wymagają odpowiedniej ilości światła i wody dlatego warto zraszać je i podlewać, gdy podłoże zaczyna przesychać. Rozsady rozwijają się średnio około 1,5 miesiąca, aby później możliwe było sadzenie pomidorów na stałe miejsce. Jeżeli jako podłoże wykorzystana została zwykła ziemia, wówczas w okresie wzrostu można podlewać je wodą, do której warto dolać biohumus. Nie wolno ich jednak przenawozić!

Hartowanie sadzonek pomidorów
Od chwili wysiania do momentu uzyskania rozsady mijają około 2 miesiące, wówczas możliwe jest ich przesadzenie na stałe miejsce. Najlepiej zrobić to w drugiej połowie maja, gdy ryzyko przymrozków maleje. W przypadku roślin do uprawy gruntowej, młode sadzonki należy wcześnie zahartować, co przygotuje je na trudniejsze warunki. W tym celu dobrze jest na tydzień przed planowanym sadzeniem ograniczyć podlewanie sadzonek i stopniowo obniżyć temperaturę ich otoczenia. Można wystawiać je na zewnątrz na kilka godzin dziennie, a przed dniem sadzenia pozostawić je tak na całą noc.

Fot. główna: keziaschen/pixabay.com