Jak pozyskać i przygotować nasiona pomidorów?

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
5 minut czytania
Nasiona pomidorów, autor: tj d/flickr.com

Pomidory, jako jeden z ulubionych przysmaków większości z nas to rośliny, które możemy samodzielnie wyhodować w domu. Jak możemy pozyskać nasiona pomidorów, aby cieszyć się własnoręcznie przeprowadzoną uprawą od początku do końca? W pierwszej kolejności, warto poszukać odmiany, która najbardziej nam smakuje – ważne jest tutaj to, aby były to pomidory z pewnego źródła, najlepiej w upraw ekologicznych. Tym sposobem zyskać możemy pewność, że nasze wysiłki nie pójdą na marne. Pobrać nasiona możemy również z uprawy od bliskich znajomych, którzy samodzielnie hodują pomidory na swojej działce lub balkonie. Samodzielnie przygotowane nasiona, z nich rozsada pomidorów a następnie cała uprawa pomidorów przyniesie mnóstwo radości i satysfakcji i nie jest naprawdę niczym skomplikowanym.

Nasiona pomidorów
Nasiona pomidorów, autor: K. Johnson/flickr.com

Jak przygotować nasiona?

Aby przygotować nasiona, dobrze jest podzielić je wedle poszczególnych odmian np. do osobnych naczyń czy kopert. Nasiona pozyskiwać najlepiej gdy owoce pomidorów są naprawdę mocno dojrzałe. Wybrany egzemplarz należy kolejno przeciąć i postarać się ściąć jego kawałki tak, aby nasiona spłynęły z niego samoistnie.

Każde z nasionek musi być pozbawione miąższu, dlatego najlepiej jest pozostawić je w suchym naczyniu przez kilka dni, aby mogły dokładnie obeschnąć. Nie jest dobrym pomysłem pozostawianie ich na papierze czy ręczniku papierowym, gdyż ziarenka mogą się przykleić. Po kilku dniach, gdy nasiona są suche, należy je przemyć zimną wodą, najlepiej umieszczając je na drobnym sicie – pozwoli to oczyścić je z pozostałości przyschniętego miąższu. Jeżeli operacja ta nie przyniesie upragnionego rezultatu, dobrze jest pozostawić nasiona w szklance z wodą, gdzie opadną na dno, a miąższ wypłynie na powierzchnię. 

Nasiona pomidorów
Nasiona pomidorów, autor: Emma Doughty/flickr.com

Na sam koniec należy je dokładnie wysuszyć. Dobrym pomysłem będzie je wystawić na słońce, aby po 2-3 dniach móc przenieść je do odpowiedniego pudełka (najlepiej opisanego nazwą odmiany).

Dlaczego dobre przygotowanie nasion jest tak ważne?

Przygotowanie nasion pomidorów jest niezwykle wymagające, gdyż ich otoczka zawiera specjalny żel, który blokuje przedwczesne kiełkowanie warzyw, gdy te jeszcze wiszą na krzaczku. Aby możliwe było ich posianie i uzyskanie sadzonek, niezbędne jest zatem dokładne oczyszczenie ich z naturalnej osłony. Często kilkukrotne suszenie i płukanie bywa męczące, jednak przynieść może naprawdę zadowalające rezultaty.  

Jeżeli powyższa metoda wydaje się zbyt czasochłonna, można spróbować przeprowadzić zabieg fermentacji. Po włożeniu nasion z pozostałością miąższu do słoika należy go dokładnie zakręcić i pozostawić na kilka dni. W procesie fermentacji nasiona samodzielnie się oczyszczą i opadną na dno słoika. Zabieg ten specyficznie pachnie, dlatego nie należy się go obawiać. W końcowym etapie, nasiona takie należy dokładnie przepłukać przez sito oraz wysuszyć jak powyżej. Pozyskane tym sposobem nasiona można z powodzeniem wysiać w kolejnym sezonie.

Nasiona pomidorów
Nasiona pomidorów, autor: trueepicure/flickr.com

Jak przechować nasiona pomidorów?

Przechowywanie nasion wymaga odpowiedniego miejsca, dlatego najlepiej poszukać przestrzeni suchej, stosunkowo ciemnej i chłodnej. Nie powinna być ona wilgotna, gdyż nasiona mogą zgnić lub zapleśnieć. Można je przechowywać w papierowych torebkach lub kopertach, jak również w plastikowych woreczkach. Każda odmiana powinna być dobrze posortowana, co pozwoli wygodnie i z większym sukcesem wyhodować pomidory.  

Dobrym sposobem przechowywania nasion pomidorów może być także przemrożenie wysuszonych ziarenek przez kilka dni. Tym sposobem pomidory mogą zyskać dodatkową odporność na występowanie chorób. Dobrze zapakowane nasiona pomidorów można przechowywać do 3-4 lat, później ich zdolność kiełkowania może maleć, a ewentualne owoce będą mniej jędrne i niezbyt dorodne. 

Nasiona pomidorów
Nasiona pomidorów, autor: Katie RiesFollow/flickr.com

Pamiętać również należy, że pomidory, z których nasiona chcemy pozyskać muszą być zdrowe. Niektóre choroby pomidorów mają bowiem swój początek w nasionach. Ważne jest zatem również zaprawianie nasion przed ich wysiewem.

Fot. główna: tj d/flickr.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz