Strona Główna PielęgnacjaCięcie Roślin Jak zrobić maść ogrodniczą

Jak zrobić maść ogrodniczą

autor Ogarnij Ogród

Maść ogrodnicza to rozwiązanie, które powinno znaleźć się w podstawowym ekwipunku każdego ogrodnika, dlatego warto wiedzieć jak zrobić maść ogrodniczą. To wsparcie nieocenione w przypadku wykonywania szczepień, jak również przycinania drzew i krzewów bądź leczenia ran powstałych w wyniku uszkodzeń mechanicznych, pęknięć itp. Maść ogrodnicza dostępna jest w różnych wariantach w każdym sklepie ogrodniczym, jednak z powodzeniem można wykonać ją również samodzielnie, zyskując niedrogie i wyjątkowo skuteczne wsparcie prac ogrodowych. 

Czym jest maść ogrodnicza?

Maść ogrodnicza jest połączeniem składników o działaniu grzybobójczym, dzięki czemu rany powstałe na roślinach po cięciu, szczepieniu, pęknięciach na mrozie czy w wyniku uszkodzeń mechanicznych mogą zostać zabezpieczone przed chorobami. Maść pomaga przy tym przyspieszyć gojenie ran i zapobiega zakażeniom roślin na skutek kontaktu z czynnikami chorobotwórczymi. Wykorzystanie maści ogrodniczej pomaga skuteczniej zabliźnić rany po przycinaniu, jak również w miejscu wykonania szczepień. 

Jak zrobić maść ogrodniczą

Jak zrobić maść ogrodniczą, źródło: depositpgotos.com

Gotowe maści ogrodnicze

Produkty dostępne w sklepach oferują wysoką skuteczność, a przy tym nie zawierają żadnych niebezpiecznych substancji aktywnych. W swoim składzie zawierają najczęściej wyłącznie naturalne składniki lub np. wodny roztwór eteru polioksyetylenoglikolowego alkoholu laurylowego i mieszaninę alkoholi, wzbogacane są również aktywnymi substancjami o działaniu przeciwgrzybiczym np. tiofanat metylu. Są wyjątkowo skuteczne w walce z chorobami grzybowymi drzew oraz krzewów, a dodatkowo zapobiegają ewentualnym infekcjom na uszkodzonych fragmentach roślin, w miejscach ran po szczepieniu lub cięciu. 

Wykorzystanie ich na rany znajdujące się na roślinach pozwala uzyskać fizyczną barierę na powierzchni roślin, dzięki czemu skutecznie chronią tkanki przed wnikaniem chorobotwórczych patogenów. 

Jak zrobić maść ogrodniczą

Wykonanie maści ogrodniczej jest dobrą alternatywą dla tych dostępnych w sklepie. Można wykorzystać w tym celu farbę emulsyjną połączoną z fungicydem. Jest to opcja o wiele tańsza, aniżeli zakup maści, a dodatkowo łatwa w wykonaniu. Aby zrobić własną maść ogrodniczą potrzebny będzie ok. litr farby emulsyjnej oraz środek grzybobójczy np. Miedzian 50 WP, który zawiera substancję aktywną: miedź w postaci tlenochlorku miedzi – 50%. Dla uzyskania wydajnego roztworu 2%, należy do litra farby dodać 20 ml środka grzybobójczego. 

Jak stosować maść ogrodniczą

Maść ogrodniczą należy stosować bezpośrednio po przycinaniu roślin, a jeżeli uległy uszkodzeniom lub pęknięciom, niezwłocznie po zauważeniu ran. Przed użyciem, maść należy dobrze wymieszać, aby uzyskać jednolitą konsystencję. Preparat nakładamy kolejno równomiernie na oczyszczone miejsca po cięciu czy złamaniu, pokrywając zapas ok. 2 cm wokół ich brzegów. Najlepiej przeprowadzić zabieg z wykorzystaniem pędzelka.

Maści ogrodnicze można stosować przez cały rok, nie zaleca się jednak stosowania ich w okresie mrozów czy opadów atmosferycznych, gdyż woda może uszkadzać świeżo nałożoną warstwę ochronną. 

Podczas szczepienia roślin, maścią ogrodniczą, należy miejsce szczepienia owinąć folią lub opaską do szczepienia, a następnie dokładnie zasmarować je maścią. Zastosowanie maści należy przeprowadzić zaraz po przeprowadzeniu zabiegu, również z wykorzystaniem pędzelka lub drewnianej łopatki. Dobrze przeprowadzony zabieg pozwala uzyskać elastyczną i twardą powłokę, która będzie odporna na działanie czynników atmosferycznych. 

Fot. główna: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content