Maść ogrodnicza to specjalna kompozycja składników, które pomagają zabezpieczyć przycinane lub uszkodzone drzewa i krzewy przez chorobami. Dzięki jej zastosowaniu można wesprzeć rośliny w gojeniu ran, a to z kolei pomaga szybciej dojść im do siebie po urazie. Dlaczego warto stosować maść ogrodniczą? Jak działa na rośliny i jak krok po kroku zabezpieczyć je po uszkodzeniu tkanek?
Z czego składa się i jak działa maść ogrodnicza?
Na rynku dostępnych jest wiele różnych maści ogrodniczych, które nazywane są również jako maści sadownicze. Najczęściej przybierają one postać pasty do smarowania, a jej skład może być odmienny w zależności od producenta i przeznaczenia maści. Zawartość maści to najczęściej kompozycja naturalnych substancji takich jak miękka żywica kalafonia, wosk oraz rozpuszczalniki. Dodatkowo może zawierać również środki chemiczne jak tiofanat metylowy czy karbendazym o działaniu grzybobójczym.
Maść ogrodniczą można wykonać także samodzielnie wykorzystując w tym celu zwykłą farbę emulsyjną i topsin – środek grzybobójczy oferujący szerokie spektrum działania. Aby przygotować mieszankę wystarczy połączyć 1 litr farby z 20 ml fungicydu.
Maść ogrodnicza po zastosowaniu na uszkodzonej lub przyciętej części rośliny tworzy elastyczną, ale trwałą zarazem barierę ochronną. Pozwala ona skutecznie zabezpieczyć ranę przed infekcją, a przy tym wspomaga gojenie i regenerację uszkodzonej kory.
W jakim celu i jak należy stosować maść ogrodniczą?
Pastę można wykorzystać przede wszystkim do zabezpieczenia ran na drzewach i krzewach – zarówno owocowych, jak i tych ozdobnych. Uszkodzenia te mogą mieć różną przyczynę, w tym wynikać z:
- zabiegów związanych ze szczepieniem (maść pozwala zabezpieczyć szczepione miejsca),
- przycinania pędów i gałęzi,
- urazów mechanicznych,
- pęknięć i otarć,
- szkód powstałych w wyniku dzikich zwierząt,
- na pęknięciach po zimie powstałych na skutek działania mrozu i im podobnych.
Miejsca pokryte masą ogrodniczą pomagają uchronić roślinę przed grzybami i innymi patogenami. Co więcej, poprzez pokrycie ran pastą, można zabezpieczyć je przed wysychaniem, jak i przedostawaniem się wilgoci. Dzięki pastom tego rodzaju można przyspieszyć regenerację rośliny, która szybciej się goi, a jej rany zabliźniają się.
Maść ogrodniczą należy stosować bezpośrednio po przycinaniu drzewa lub krzewu, bądź możliwie najszybciej po jego uszkodzeniu. Preparat należy dokładnie wymieszać, aby zyskał jednorodną konsystencję. Na wcześniej oczyszczonej powierzchni należy rozprowadzić go z pomocą drewnianej łopatki, pędzla lub akcesoriów dołączonych do opakowania. Warstwa powinna pokrywać także około 2 cm poza granicą rany.
Kiedy należy zastosować maść ogrodową?
Jeżeli planujemy przycinanie drzew i krzewów, warto wybrać dzień bez deszczu, najlepiej chłodny. Zaraz po przycięciu gałęzi, dobrze jest wygładzić miejsce powstałej rany. Po przygotowaniu maści, można nanieść niewielką jej ilość na cały uszkodzony obszar i jego bezpośrednie otoczenie. Maść powinna następnie przeschnąć – na ogół jest to około godziny.
Wykorzystanie maści ogrodniczej możliwe jest o każdej porze roku, bez względu na uszkodzenia kory i drewna. Po zaschnięciu tworzy ona doskonałą warstwę ochronną, która jest elastyczna i trwała, a co za tym idzie odporna na działanie czynników atmosferycznych. Nie powinno się jej jednak aplikować w czasie deszczu i innych opadów atmosferycznych, jak również w temperaturach poniżej 0 °C, gdyż w przeciwnym wypadku może być trudna w prawidłowym rozprowadzeniu i nie wyschnąć jak należy.
Przed każdorazowym zastosowaniem maści należy ją dokładnie wymieszać i delikatnie rozprowadzić po rannym miejscu i jego obrzeżach. Dobrze jest się kierować wskazaniami dostępnymi na opakowaniu. Preparatów tych nie należy rozcieńczać, a gdy stosujemy je na rany zgorzelowe, należy je uprzednio oczyścić z chorych fragmentów. Im szybciej zastosujemy pastę na uszkodzone miejsce tym lepiej – najpóźniej do 2-3 dni. Tym sposobem jej działanie będzie najbardziej efektywne i zapobiegnie zakażeniu chorobowymi patogenami.
Fot. główna: depositphotos.com