Strona Główna Dom i Balkon Uprawa mięty pieprzowej – kiedy i jak siać?

Uprawa mięty pieprzowej – kiedy i jak siać?

autor Ogarnij Ogród

Mięta pieprzowa (Mentha x piperita) należy do jednych z najbardziej cenionych ziół. Jej walory lecznicze, smak i aromat czynią ją niezastąpioną dla naszego zdrowia, ale i doznań kulinarnych. Kiedy i jak należy ją siać, by uprawa mięty pieprzowej przyniosła obfite zbiory? 

Mięta pieprzowa – co warto o niej wiedzieć?

Mięta pieprzowa to mieszanka mięty nadwodnej i mięty zielonej, która należy do rodziny do bylin jasnotowatych. Ma intensywny zapach, a jej krzaczki mogą rozrastać się do około 90 cm wysokości. Listki mięty posiadają lekkie owłosienie na nerwach i są nierówno piłkowane pod spodem, z kolei kwiaty mięty przybierają odcień liliowy i kwitną od czerwca do sierpnia, a owoce nazywane są rozłupkami. 

Mięta pieprzowa jest rośliną wieloletnią, która stosowana jest zarówno jako ozdoba, jak i wsparcie w licznych problemach zdrowotnych, w tym zaburzeniach układu pokarmowego, w chorobach układu moczowego, w nerwicach, ale i przy osłabionym sercu. Roślina ta działa orzeźwiająco, a jej olejek oferuje ponad 30 dobroczynnych składników, w tym mentol o działaniu chłodzącym i bakteriobójczym. Mięta pieprzowa dostępna jest w wielu odmianach, które posiadają odmienny smak i aromat

Wymagania uprawowe mięty pieprzowej

Idealnym podłożem do wysiewu mięty pieprzowej jest piaszczysto-gliniaste, wilgotne, ale luźne zarazem. Roślina ta ceni glebę zasobną w wapń o pH 6,0 -7,5. Najlepszym stanowiskiem pod uprawę będzie to o lekkim zacienieniu, półsłoneczne (zbyt dużo cienia utrudnia jej rozwój), które jednocześnie oferuje sporo przestrzeni, bowiem mięta lubi się rozrastać w szybkim tempie. Dobrym sposobem na sadzenie mięty w ogrodzie jest jej wysiew do wiadra bez dna lub na kawałku podłoża otoczonym niskim płotkiem

Miętę pieprzową najczęściej rozmnaża się z sadzonek na wiosnę, jeszcze przed kwitnieniem rośliny matecznej. Istnieje również metoda in vitro rozmnażania mięty, która zapewnia rośliny o jednorodności genetycznej. 

Uprawa mięty pieprzowej wymaga regularnego podlewania i zasilania naturalnymi nawozami organicznymi jak biohumus, który sprawdzi się przez cały okres wegetacyjny roślin. Uprawiana w pojemnikach może wymagać dodatkowej ochrony, dlatego w razie przymrozków należy przenieść ją do pomieszczenia lub okryć agrowłókniną, a dno zabezpieczyć od spodu kawałkiem styropianu, co zabezpieczy roślinę na zimę. 

Kiedy i jak siać miętę pieprzową?

Poza uprawą mięty z sadzonek, popularnym sposobem jest wysiew nasion, który należy przeprowadzić w okresie od marca do maja. Nasiona można wysiewać zarówno do doniczek, jak i bezpośrednio do gruntu (wówczas najlepiej zrobić to w maju). Idealną temperaturą do kiełkowania będzie w tym wypadku 12 do 20 °C. Nie należy ona do trudnych w uprawie, jednak w hodowli z nasion jest dosyć wymagająca. Uzyskanie siewek wymaga czasu (nawet do ponad 2 miesięcy), a młode rośliny są niezwykle delikatne. Jeżeli jednak pojawią się już młode sadzonki – mięta rośnie intensywnie i szybko. Zaletą uprawy z nasion jest możliwość uzyskania różnych odmian mięty, dlatego warto się postarać, a uzyskane tym sposobem rośliny będą pięknie prezentowały się w ogrodzie, na balkonie czy domowym parapecie. 

Najlepszą metodą wysiewu jest skorzystanie z donic, które pod osłoną pozwolą uzyskać piękne sadzonki na wiosnę. Gdy zrobi się cieplej, można będzie je z powodzeniem przenieść na balkon lub do ogrodu. Wysiew należy przeprowadzić do donic wypełnionych ziemią – najlepiej po kilka nasion do jednej doniczki – lub dołka na grządce. Potem należy przeprowadzić przerywkę, pozostawiając najsilniejsze siewki. 

Głębokość siewu nie powinna być zbyt duża – maksymalnie na 0,5 cm. Siane do skrzynki można rozsypać po powierzchni podłoża i oprószyć ziemią. Małe siewki można wysiać stosunkowo gęsto, gdyż później i tak będą wymagały przepikowania. Wysiewając rośliny na grządce najlepiej jest umieścić je w rozstawie 30×30 cm. Co ważne to to, że delikatne siewki nie mogą być zbyt gwałtownie podlewane – najlepiej robić to wykorzystują spryskiwacz lub delikatnie kropiąc je wodą z dłoni. Młodą miętę do ogrodu można ze skrzynek przesadzić pod koniec lata, gdy będzie już bardziej wytrzymała, a w kolejnym sezonie będzie już tworzyła solidny i piękny krzaczek. 

Nasiona mięty posiadają dobra zdolność kiełkowania do 2 lat, jednak kluczowe jest w tym wypadku ich przechowywanie w suchym miejscu. 

Zbiór mięty 

Zbiór mięty przeprowadzany jest w zależności od zapotrzebowania. Listki przeznaczone na suszenie najlepiej zbierać w okresie wytwarzania pierwszych kwiatostanów – od połowy czerwca do sierpnia. Do stosowania w kulinariach, można zbierać zarówno listki mięty, jak i jej kwiaty na bieżąco, wykorzystując je do soków, sosów, naparów, sałatek czy innych przysmaków. 

Fot główna: Sopisat/pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz