Ziemiórki (Sciaridae) to malutkie czarne muszki, które tylko niezbyt fajnie wyglądają latając wkoło naszych domowych roślin. Ale o ile postać dojrzała nie zagraża roślinom, o tyle ich larwy potrafią wykończyć każdą, o ile tylko jest ich wystarczająco dużo.

I w tym momencie na scenę wchodzi czosnek. Wśród niezliczonej ilości pozytywnych jego właściwości i walorów smakowych jest i ta, że świetnie wspomaga w walce z ziemiórkami.

Ziemiórki – słów kilka

Jak już wspomniano wyżej, ziemiórki to małe, czarne muszki, które latają sobie nad mocno wilgotną ziemią w doniczkach. Uwielbiają zwłaszcza storczyki, które i tak nie są proste w uprawie, więc ich zniszczenie przez żarłoczne larwy ziemiórek to wielka strata. Ale nie tylko. Ziemiórki lubią bardzo wilgotną ziemię w doniczkach, więc na ich ataki narażone są przede wszystkim te rośliny, które preferują wilgotne podłoże.

Czosnek na ziemiórki

Czosnek na ziemiórki, źródło: depositphotos.com

Larwy ziemiórek wykluwają się po 4 dniach od złożenia jaj. Postać dorosłą, czyli latającą muszkę uzyskują po ok. 2-3 tygodniach przebywania pod ziemią. Żywią się tam generalnie materią organiczną, ale jeśli jest ich dużo, w końcu zabierają się za korzenie, co może w konsekwencji doprowadzić do całkowitego zamarcia rośliny doniczkowej.

By nie przegapić momentu pojawienia się muszek, dobrze jest mieć w każdej doniczce żółtą tablicę lepową, muszki się do niej przykleją i bardzo szybko będziemy wiedzieli, że trzeba rozpocząć z nimi walkę.

Czosnek na ziemiórki

Wywar czosnku doskonale sprawdza się w walce z ziemiórkami. Sposób ten jest naturalny i bezpieczny dla roślin. Wystarczy 3-4 ząbki czosnku zmiażdżyć, zalać wrzątkiem i przykryć talerzykiem aż wystygnie. Potem takim wywarem można podlać rośliny doniczkowe. I to zarówno te, w których ziemiórki zauważyliśmy, ale również profilaktycznie te, gdzie potencjalnie mogą się pojawić.

Czosnek na ziemiórki

Czosnek na ziemiórki, źródło: depositphotos.com

O innych wywarach, naparach i wyciągach, dzięki którym można skutecznie walczyć nie tylko z ziemiórkami przeczytacie tutaj: 

Fot. główna: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz