Strona Główna Dom i Balkon Ziemiórki – jak rozpoznać i jak zwalczać

Ziemiórki – jak rozpoznać i jak zwalczać

autor Ogarnij Ogród

Ziemiórka pleniówka (Sciara militaris) jest drobną, czarną muchówką z rodziny ziemiórkowatych. Ma około 2 mm długości, przezroczyste skrzydełka oraz długie czułki i można ją zauważyć latającą nad ziemią roślin doniczkowych.  Choć postać latająca nie jest szkodnikiem , to jest zwyczajnie dokuczliwa. Sama ich obecność bywa irytująca.  Żyją zaledwie około tygodnia. Najchętniej przebywają przy roślinach, które mają wilgotne podłoże.  Szkodnikami ziemiórek są ich larwy, objawem żerowania których jest żółknięcie, następnie brązowienie i stopniowe obumieranie roślin.

Larwy ziemiórek mają długość 5-7 mm. Są przezroczyste a ich głowa jest czarna i błyszcząca. Nie posiadają nóg. Żyją około 2 tygodni, po czym przekształcają się w poczwarkę. Z poczwarki zaś po 3-4 dniach wylęga się muchówka.  Ich rozwojowi sprzyja ciepło i wysoka wilgotność ziemi w doniczkach. 

Larwa ziemiórki

Larwa ziemiórki , autor: naturgucker.de / enjoynature.net/flickr.com

Naturalne sposoby zwalczania ziemiórki

Metod walki z ziemiórkami jest wiele, ale warto wymienić te najpopularniejsze, a co za tym idzie, najskuteczniejsze i w dodatku naturalne. 

Kubeczek z wodą, octem i płynem do mycia naczyń

Skuteczną pułapkę można też przygotować samodzielnie. Do tego celu posłuży żółty kubek (bo kolor ten dobrze przyciąga ziemiórki), 2/3 kubka wody, 1 łyżeczka octu jabłkowego oraz 1 łyżeczka płynu do naczyń. Taka pułapka zwabi ziemiórki, które następnie utopią się w przygotowanej miksturze. 

Przesuszenie ziemi 

Pozbycie się dorosłych ziemiórek nie rozwiąże problemu. Przecież są jeszcze larwy. Te można wyeliminować poprzez przesuszenie ziemi. Otóż uwielbiają wilgoć, dlatego sucha ziemia niewątpliwie skutecznie ograniczy ich ilość. Dla roślin, które nie znoszą przesuszenia, zaleca się stosowanie jeszcze innych metod. 

Tablice lepowe

Ta metoda jest zalecana przy zwalczaniu dorosłych osobników. Polega na umieszczeniu w doniczce specjalnych pułapek – tablic lepowych na szkodniki.

Tablice lepowe - ziemiórki

Tablice lepowe – ziemiórki, autor: Anna/flickr.com

Napar z czosnku

Przygotowanie naparu jest bardzo proste. Rozdrabniamy główkę czosnku i zalewamy 1-2 szklankami wrzątku. Po ostygnięciu przelewamy do butelki o pojemności 1,5-2 litra i uzupełniamy wodą. Tak przygotowanym płynem podlewamy rośliny. 

Przesadzenie rośliny

Inną skuteczną metodą jest po prostu przesadzenie rośliny do nowej ziemi i doniczki. Trzeba tylko pamiętać, aby dobrze umyć korzenie. Taka kąpiel dezynfekcyjna nie jest skomplikowana. Przygotowujemy ją na bazie litra wody i łyżki stołowej płynnego mydła potasowego. Korzenie rośliny powinno się pozostawić w tej miksturze na 24 godziny. Po tym czasie roślina nadaje się już do ponownego umieszczenia w nowej ziemi i doniczce. 

Ziemiórka

Ziemiórka, autor: Radosław Drazik/flickr.com

Jeśli zauważymy ziemiórkę w jednej doniczce, powinniśmy uważnie przyjrzeć się pozostałym roślinom w domu. Pozbycie się jej tylko z jednego miejsca może skutkować pojawieniem się jej ponownie. Eliminacja ziemiórki z jednej doniczki nie rozwiąże problemu.

 

Fot. główna: Internet Archive Book Images/flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz