Strona Główna Ogród Uprawa ogórków na sznurkach

Uprawa ogórków na sznurkach

autor Ogarnij Ogród

Pionowe podpory i uprawa ogórków na sznurkach to najlepszy sposób na maksymalne wykorzystanie przestrzeni szklarni, grządek czy tuneli. Zarówno bowiem ogórek gruntowy jak i ogórek szklarniowy doskonale nadają się do prowadzenia jako ogórki na sznurkach. Pozwala to bowiem zyskać więcej przestrzeni dla roślin, dojrzewające ogórki mogą zyskać lepszy dostęp do światła słonecznego, a do tego rzadziej występują tutaj choroby roślin. Co warto również wziąć pod uwagę to to, że uprawa taka ma mniejsze zużycie wody oraz o wiele łatwiej jest przeprowadzić zbiory. Jak należy uprawiać ogórki na sznurkach?

Jakie ogórki nadają się do uprawy na sznurkach?

Ponieważ ogórki należą do warzyw, które intensywnie i szybko wzrastają, najlepsze w uprawie na sznurkach będą odmiany o długich pędach i silnych wąsach czepnych. Nie małe znaczenie będzie miała tutaj również ich odporność na niskie temperatury oraz choroby ogórków. Najlepszym wyborem w uprawie na sznurkach będą zatem odmiany polskie mieszańcowe, są to nasiona F1. Wśród nich wymienić możemy ogórki Ozyrys, Izyd, Zefir, Rodos, Ikar, Kronos, Tarot, Śremianin czy Hermes Skierniewicki

Ogórki na sznurkach

Ogórki na sznurkach, autor: Doug Beckers/flickr.com

Najlepsze stanowisko pod ogórki w uprawie na sznurkach

Pod kątem uprawy ogórków na sznurkach warto wybrać stanowiska nasłonecznione, ale jednocześnie osłonięte od wiatru. Ważne jest zapewnienie roślinom ochrony przed niskimi temperaturami i silniejszymi podmuchami wiatru, który może je pozrywać. Zaciszny zakątek w ogrodzie można znaleźć w sąsiedztwie innych wysokich roślin np. kukurydzy. Świetnie sprawdza się też uprawa prowadzona w szklarniach. 

W ogrodzie najlepiej postawić na uprawę ogórków z rozsady. Można tym sobie o wiele ułatwić sobie to zadanie, bowiem omijają nas wówczas prace związane z pielęgnacją siewek oraz ryzyko wystąpienia niektórych chorób. Młode rośliny najlepiej sadzić na podłożu żyznym i w ciepłym otoczeniu, najlepiej po 15 maja, kiedy to minie ryzyko wiosennych przymrozków. 

Mocowanie ogórków na sznurkach

Ponieważ ogórki podczas wzrostu budują sporą masę zieloną, w ich podwiązywaniu należy wykorzystać mocne i stabilne podpory lub sznurki. Istnieje wiele sposobów na stworzenie konstrukcji mocowania – zarówno łatwe, jak i bardziej skomplikowane. 

Najczęściej stosowane w uprawie ogórków konstrukcje pionowe bazują na dwóch, dwumetrowych metrowych słupkach, które wbijane są co 4 do 5 metrów na głębokość około 60 cm. Tak wbite słupki łączone są kolejno zamocowanym u ich wierzchołków drutem oraz drugim, który rozpięty jest na wysokości ok. 15 cm nad ziemią. Rośliny prowadzone są wówczas pionowo na znajdujących się na stelażu sznurkach. Należy je sadzić wzdłuż drutów, co 20-30 cm. Pod rozsadę, warto do wcześniej wykopanych głębszych dołków dodać żyznej, próchniczej ziemi, może to być również kompost.

Ogórki na sznurkach

Ogórki na sznurkach, autor: Sweetaholic/pixabay.com

Podpory można również zamocować po kątem np. do ścian budynku czy solidnego ogrodzenia, ale i wbijane w dwóch rzędach w formie namiotu. Ciekawym sposobem mocowania stelaża jest również umieszczenie na jednym paliku metalowej obręczy, z której rozpościerają się jak promienie sznurki. W tym wypadku ogórki sadzone są po okręgu, w efekcie czego tworzą piękną zieloną konstrukcję. 

Podwiązywanie uprawy ogórków na sznurkach

Podwiązywanie ogórków wymaga zamocowania sznurków, po których rośliny będą mogły się swobodnie piąć. Musi być on jednak na tyle elastyczny, aby możliwa była regulacja jego długości oraz napięcia. Wolny koniec sznurka powinien oplatać roślinę. Najlepiej umocować go 10 cm nad ziemią. Wraz ze wzrostem ogórków, należy je podwiązywać coraz wyżej – można wykorzystać w tym celu specjalne klamry lub spinki do mocowania. Najlepszym rozwiązaniem są sznurki z tworzywa sztucznego, gdyż nie reagują one na wilgoć, a co za tym idzie nie stają się siedliskiem chorób. Przy większej wprawie można jednak stosować także sznurki jutowe. 

Pielęgnacja ogórków na sznurkach

Pielęgnacja uprawy ogórków na sznurkach wymaga regularnego podcinania. Należy usuwać dolne pędy boczne oraz kwiaty do wysokości 50 cm nad ziemią. Pędy do 1 m nad ziemią docinamy za 3 liściem. Tym sposobem roślina skupia swoją uwagę na wytwarzaniu owoców, a przy tym jest mniej podatna na choroby. Przerzedzona z nadmiaru listków, kwiatów i pędów zyskuje również więcej światła dla owoców. Dobrą praktyką jest również usuwanie zżółkłych i więdnących liści oraz słabych pędów, które niepotrzebnie pozbawiają roślinę składników odżywczych. 

Dbając o uprawę ogórków na sznurkach nie należy zapominać o usuwaniu chwastów i dbaniu o czystą przestrzeń wokół roślin. Należy przy tym uważać na to, aby nie uszkodzić delikatnych korzeni ogórka.  

Ogórki na sznurkach

Ogórki na sznurkach, źródło: depositphotos.com

Podlewanie ogórków w uprawie na sznurkach

Uprawa pionowa ogórków pozwala na łatwiejszą ich pielęgnację także w kwestii podlewania. Tym sposobem przebiega ona bowiem bardziej efektywnie i jest łatwiejsza. Woda trafia w tym układzie bezpośrednio do korzeni, a ponieważ ogórki lubią optymalnie wilgotną glebę jest to doskonała alternatywa. Braki wody mogą wpływać na smak ogórków, które stają się gorzkawe, dlatego w okresie zawiązywania i wzrostu owoców należy skupić na tym szczególną uwagę. Najlepszą wodą dla ogórków będzie woda ciepła, gdyż zimna może hamować wzrost roślin, a przy tym sprawia, że roślina zaczyna zrzucać kwiaty i zawiązki owoców. Później stać się to może przyczyną gnicia owoców. 

Aby zadbać o odpowiednie nawodnienie gleby, warto jest zastosować ściółkowanie roślin z pomocą skoszonej trawy, słomy, włókniny lub czarnej foli. Zabieg ten pomoże zadbać o wyższą temperaturę gleby i ograniczy wyrastanie chwastów. 

Nawożenie ogórków

Ogórki należą do szczególnie wymagających warzyw uprawnych. Do prawidłowego rozwoju i owocowania potrzebują one przede wszystkim azotu, a w okresie wzrostu lubią otrzymywać dodatkowo fosfor oraz potas. Dobrze jest wykorzystać w nawożeniu saletrę amonową 3 tygodnie od sadzenia rozsady. Po pierwszym zbiorze warto postawić z kolei na mineralne nawozy stosowane dolistnie. W uprawie przydomowej, można wykorzystać zamiennie nawozy do pomidorów i ogórków z kompleksem mikroskładników. Tym sposobem zapewnimy naszej uprawie wszystkie niezbędne składniki. W uprawie ogórków dobrze jest systematycznie stosować oprysk z drożdży, który nie tylko jest doskonałym nawozem, ale chroni również uprawę przed chorobami grzybowymi.

Ogórki na sznurkach

Ogórki na sznurkach, autor: Alexei_other/pixabay.com

Ogórki na sznurkach – zbiory

Wraz z pojawieniem się pierwszych dojrzałych owoców warto zbierać je regularnie. Tym sposobem roślina nie będzie ograniczona w kwitnieniu, a kolejne ogórki będą mogły swobodniej wzrastać, oferując bardzo obfite plony.

Fot. główna źródło: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content