Strona Główna Dom i Balkon Pędzenie roślin cebulowych krok po kroku

Pędzenie roślin cebulowych krok po kroku

autor Ogarnij Ogród

Pędzenie roślin cebulowych to świetny sposób na stworzenie wiosennego klimatu w domowym zaciszu zimową porą. Dzięki zapewnieniu optymalnych warunków dla cebulek tulipanów, krokusów czy hiacyntów możliwe staje się uzyskanie pięknych kompozycji kwiatowych przez cały rok. W pędzeniu roślin cebulowych chodzi przede wszystkim o przyspieszenie naturalnej wegetacji roślin, co pozwoli na ich wcześniejsze zakwitnięcie. Jak uzyskać ten efekt? Poniżej przebieg prac krok po kroku.

Krok pierwszy – okres niskich temperatur

Znaczna większość roślin cebulowych potrzebuje zimowania w glebie (stratyfikacja), co pozwala im zakwitnąć na wiosnę. Cebulki kwiatowe dla wyrośnięcia wymagają zatem przebycia dłuższego czasu w chłodzie w ogrodzie (na ogół przez 9-10 tygodni). W pędzeniu „na szybko” można przechłodzić je przez co najmniej 10 dni w temperaturze poniżej 5°C. Można zimować je w donicach lub w gruncie.

Jeżeli nie mamy możliwości do przezimowania cebulek w ziemi, możemy wykorzystać w tym celu lodówkę. Wsadzone do doniczek z ziemią cebulki powinny posiadać na dnie warstwę drenującą (keramzyt lub żwir), co pozwoli zabezpieczyć je przed wilgocią. Do przechowywania zimowego cebulek warto wykorzystać ziemię uniwersalną z domieszką piasku. 

Pędzenie roślin cebulowych

Pędzenie roślin cebulowych, źródło: depositphotos.com

Krok drugi – zaprawa cebulek przed sadzeniem

Aby zapobiec chorobom grzybowym, cebulki warto potraktować preparatami grzybobójczymi. Najlepiej zamoczyć je w preparacie na około pół godziny, a następnie przystąpić do ich sadzenia. Zaprawiać powinno się nie tylko cebule, ale również nasiona. Zaprawianie nasion i cebul nie jest niczym skomplikowanym. Domowe sposoby zaprawiania nasion i cebul  zajmują kilka chwil a przynoszą duże korzyści, niszczą patogeny i szkodniki, ale również przed nimi chronią.

Krok trzeci – sadzenie

Cebulki kwiatowe można sadzić w doniczkach, ale i w naczyniu z wodą. Jeżeli planujemy uzyskać piękne kompozycje kwiatowe w donicach, warto zasadzić w ziemi cebulki na zimę i wykopać je do sadzenia dopiero przed pierwszymi dniami wiosny. Donice z cebulkami (w których chcemy je pozostawić) po zimowaniu można przenieść do cieplejszego pomieszczenia o temperaturze 10-12°C, aby mogły się rozwijać.

Można je również przesadzić z donicy, w której zimowały do nowej i umieścić na cieplejszym stanowisku. Nieco wyższa temperatura pobudzi je do wzrostu, a gdy pojawią się ich pierwsze pędy o długości od 8 do 14 cm, można przenieść je do pomieszczenia w temperaturze pokojowej, ok. 20°C. W tych warunkach można je pozostawić do chwili przekwitnięcia. Narcyzy oraz krokusy wymagają odpowiedniej ilości światła, dlatego gdy tylko pojawią się u nich pierwsze pędy, należy je ustawić na słonecznym parapecie.

Cebulki możemy sadzić tradycyjnie w donicach z ziemią, jak również w specjalnych szklanych, przezroczystych doniczkach, w których wolne przestrzenie wypełnione są ozdobnymi kamykami. 

Pędzenie roślin cebulowych

Pędzenie roślin cebulowych, autor: Christina B Castro/flickr.com

Uprawa cebulek w naczyniu z wodą polega na umieszczeniu cebulki w wodzie tak, aby zanurzony całkowicie był jedynie jej korzeń. Specjalne naczynia do pędzenia roślin cebulowych można z powodzeniem znaleźć w sklepach. O ile pędzona tym sposobem roślina wygląda efektownie, niestety rozwiązanie to ma również wadę – po przekwitnięciu, cebulka nie nadaje się już do ponownego wykorzystania. 

Krok czwarty – podlewanie roślin cebulowych

Zasadzone cebulki wymagają odpowiedniego nawodnienia, ważne jest zadbanie o stale wilgotne podłoże. Aby rośliny cebulowe pięknie wzrastały potrzebują wody, dlatego nie można zapominać o ich regularnym podlewaniu. 

Krok piąty – aby kwitnienie trwało dłużej

Utrzymanie kwitnienia pędzonych roślin cebulowych możliwe jest dzięki prostemu zabiegowi. Kwiaty pozostaną na roślinie dłużej, jeżeli zadbamy o niższą niż za dnia temperaturę ich otoczeniu w godzinach nocnych

Krok szósty – rośliny cebulowe po przekwitnieniu

Uprawa cebulowych roślin pozwala na ich ponowne wykorzystanie. Gdy przekwitną należy obciąć ich kwiat i pozostawić liście. Gdy te zeschną, cebulkę wykopujemy i przechowujemy w suchym, ale przewiewnym miejscu. 

Uprawiane w doniczkach cebulki można także przesadzić do ogrodu, skąd wykopać należy je dopiero w lipcu. Wyjęte z ziemi powinny zostać przesuszone. We wrześniu można zasadzić je do gruntu lub poddać ponownemu zabiegowi pędzenia. 

Cebulki uprawiane w wodzie po przekwitnięciu wyrzucamy, zazwyczaj nie są w stanie ponownie zakwitnąć.

Pędzenie roślin cebulowych

Pędzenie roślin cebulowych, autor: matthiasboeckel/pixabay.com

Terminy pędzenia

Cebulki np. tulipanów na ogół potrzebują około 3 miesięcy do zakwitnięcia. Jeżeli zatem marzą nam się tulipany w lutym, należy zasadzić w listopadzie (po wcześniejszym przechłodzeniu). Gdy pragniemy hiacyntów na Gwiazdkę – należy zasadzić je do ziemi w październiku (hiacynty i narcyzy można pędzić w szkle bez ziemi z korzeniami zanurzonymi w wodzie). 

Do pędzenia nadają się zarówno cebule kwiatowe jesienne jak również te sadzone wiosną.

Odmiany roślin cebulowych idealne do pędzenia

Wśród licznych roślin cebulowych do pędzenia doskonale nadają się między innymi:

  • Tulipany – najlepiej odmiany Brillant Star lub Joffre;
  • Hiacynty;
  • Krokusy – np. odmiana Remembrance;
  • Narcyzy – odmiany Paper White czy Grand Soleil d’Or. 

Fot. główna: Pędzenie roślin cebulowych, źródło: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz