Strona Główna Ogród Rośliny cebulowe sadzone jesienią

W skrócie

  • Termin sadzenia – w zależności od gatunku: sierpień, wrzesień i październik
  • Wybór cebul – cebule kwiatowe jesienne mają być zdrowe, jędrne, bez spękań i częściowych zasuszeń, nieuszkodzone. Odstające i odpadające łuski nie są problemem
  • Stanowisko –najczęściej nasłonecznione, ale są cebulowe, które wolą półcień – czytaj etykiety
  • Podłoże – dobrze przekopane widłami, oczyszczone ze wszelkich chwastów i korzeni. Żyzne, przepuszczalne, odczyn obojętny, wilgotne (nie mokre)
  • Sadzenie – głębokość: 3x wysokość cebuli (cebula ma 3 cm wys. to głębokość dołka 9 cm), rozstaw: 3x szerokość cebuli
  • Cebule sadzimy szpiczastym końcem do góry, czy jak kto woli – piętką do dołu.

Jeśli już wczesną wiosną chcemy tonąć w kwiatach, to jesień jest tym momentem, gdy sadzimy rośliny cebulowe, które właśnie wiosną zakwitną. Tak więc we wrześniu i październiku trzeba sobie zarezerwować małą chwilkę i cebule kwiatowe jesienne wysadzić w ogródku. To one zapewnią nam nieziemskie, kolorowe obrazy już od początku wiosny.

Kiedy sadzimy cebule kwiatowe jesienne

W przeważającej większość to wrzesień i październik są tymi miesiącami, gdy sadzi się cebule. Jednak niektóre dobrze jest posadzić nawet w sierpniu. Wszystko zależy od czasu, jaki potrzebują do tego by się zaadoptować i ukorzenić. Muszą zdążyć przed zimą.

Pierwsze sadzenie cebul powinno mieć miejsce już pod koniec sierpnia lub na samym początku września. W tej grupie znajdą się cyklameny, szachownice kostkowate, narcyzy, lilie, cyklameny czy zawilce.

We wrześniu sadzimy krokusy, śnieżyce, hiacynty czy szafirki a do połowy października możemy posadzić jeszcze czosnki, irysy czy tulipany. Gdy zaśpimy, to sadzenie późną jesienią zniosą jeszcze zawilce greckie i przebiśniegi.

Ważne! Nie wszystkie rośliny cebulowe możemy sadzić jesienią. Trzeba najpierw sprawdzić czy można, szkoda byłoby zmarnować cebule np. mieczyków, begonii czy dalii, które nie przezimują w gruncie.

Cebule kwiatowe jesienne - korona cesarska

Cebule kwiatowe jesienne – korona cesarska, autor: Hans/pixabay.com

Wybór i dobór gatunków

Dużo zależy do ilości miejsca, jakim dysponujemy. Jeśli są to niewielkie skrawki, to polecają się krokusy, śnieżyce czy przebiśniegi albo korony cesarskie, lilie czy tulipany, które pięknie będą się prezentowały jako solitery. Gdy miejsca jest dużo, można poszaleć z tulipanami, narcyzami, czosnkami czy hiacyntami i tworzyć piękne kompozycje. Między nimi pięknie wkomponują się niezapominajki, bratki czy stokrotki – rośliny dwuletnie, które będą rabatę zdobiły, gdy cebulowe już przekwitną.

Kwiaty cebulowe są piękną ozdobą skalniaków, szczególnie szafirki czy krokusy. Ale odmiany karłowate też się na nich świetnie odnajdą, taki np. karłowy czosnek lub narcyz.

 

Zawsze jest problem z tym, co posadzić pod drzewem liściastym, gdzie warunki dla rozwoju innych roślin nie są zbyt komfortowe. W takie miejsca polecają się przebiśniegi i śnieżyce.

Wybór cebul

Gdy już mamy plan i wiemy, które gatunki i odmiany znajdą się na naszych rabatach czy skalniakach, pora udać się do sklepu i zakupić wybrane cebule.

Nie ma z tym obecnie problemu, nawet w każdym dyskoncie dostępność cebul aż oszałamia. Ale oczywiście trzymajmy się planu. Tyle, że te inne też są piękne. Żeby nie oszaleć od nadmiaru cebulowych wrażeń dobrze jest się skupić na jakości oferowanych cebul. Warto się im dobrze przyjrzeć. Muszą być przede wszystkim zdrowe, czyli bez plam, uszkodzeń, jakichś częściowych zasuszeń. Mają być jędrne i bez wrośniętych liści. Im większa cebula danej odmiany, tym kwiat będzie większy. Tylko takie wybory dają gwarancję, że z większości z nich wyrosną piękne kwiaty.

Cebule kwiatowe jesienne

Cebule kwiatowe jesienne – tulipany, autor: congerdesign/pixabay.com

Wybór stanowiska i podłoża

Niezależnie od tego, które rośliny cebulowe wybierzemy do swojego ogrodu, wszystkie one mają podobne wymagania, można je zatem dowolnie mieszać i sadzić obok siebie. Dobrze jest tak dobrać odmiany, by miały różne okresy kwitnienia, pozwoli się to przez dugi czas cieszyć widokiem pięknych kwiatów.

Większość cebulowych oczekuje miejsc słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatru (np. narcyzy, hiacynty, tulipany) ale są i takie (np. cebulice czy zawilce), które preferują półcień. Wszystkie informacje dotyczące wymagań danego gatunku znajdują się na opakowaniu zbiorczym i dobrze jest się do nich stosować.

Cebule generalnie nie przepadają za zbytnią wilgocią, a już w ogóle nie ma mowy by miały stać w wodzie. To również należy brać pod uwagę wymierając dla nich miejsce i przewidując jak to miejsce wygląda wiosną.

Podłoże powinno zostać doskonale przygotowane. Dobrze przekopane, najlepiej widłami, co odpowiednio je spulchni. Trzeba wybrać wszystkie chwasty i ich korzonki. Cebulowe lubią ziemię żyzną, przepuszczalną i wilgotną, o odczynie obojętnym. Dobrze jest ją wymieszać z odkwaszonym torfem albo zwyczajnie z kompostem.

Cebule kwiatowe jesienne – sadzenie

Zanim rozpoczniemy sadzenie, dobrze jest zamoczyć cebule w preparacie grzybobójczym. Tak do 30 minut. Później już kopiemy dołki i wsadzamy cebule. Głębokość to trzykrotność ich wysokości (cebula ma 3 cm wysokości to dołek ma mieć 9 cm głębokości), rozstaw między cebulami to nie mniej jak trzykrotność ich szerokości. Dobrze jest mieć pikownik albo sadzarkę z zaznaczoną skalą.

Cebule sadzimy szpiczastym końcem do góry, czy jak kto woli – piętką do dołu.

Tutaj możesz pobrać poniższą tabelkę w formacie PDF do wydruku: Kwiaty cebulowe sadzone jesienią.

sadzenie roślin cebulowych jesienią

Sadzenie roślin cebulowych jesienią, autor: Ogarnij Ogród

Fot. główna: Carola68, pixabay.com

Przeczytaj także

1 komentarz

Avatar of Wilczyńscy-Ogrody
Wilczyńscy-Ogrody 11 października, 2022 - 10:45 am

Sadzenie jesienią lubią m.in. drzewka i krzewy owocowe np. porzeczki, agresty, jabłonie, grusze, drzewa i krzewy liściaste takie jak buki, berberysy, tawuły oraz rośliny iglaste m.in. cisy, świerki, jałowce, sosny.

Odpowiedz

Dodaj komentarz