Sałata to wyjątkowo cenione warzywo, które wśród swoich licznych odmian oferuje całą masę smakowitych opcji liściastych i głowiastych. Te pierwsze doskonale sprawdzają się już jako mikro listki, które regularnie wysiewane pozwalają na stałe zbiory – idealne do wiosennych potraw i nie tylko. Kiedy siać sałatę pod osłonami? Co warto wiedzieć przed pierwszym wysiewem sałaty?
Kiedy zaplanować pierwszy siew sałaty?
Ponieważ sałaty oferują szybki wzrost, pod osłonami ich uprawa może trwać nawet cały rok. Będą one świetnym wyborem jako przedplon i poplon. Pierwszy siew można wykonać już na przełomie lutego i marca, jednak wówczas lepiej najpierw przygotować rozsadę, która pozwoli szybciej uzyskać pierwszy zbiór. Podczas siewu nie należy umieszczać nasion zbyt gęsto. W uprawie należy zadbać o regularne podlewanie – najlepiej wykorzystując w tym celu drobne sitko, co pomoże zapobiec ich przemieszczaniu się w podłożu.
Jeśli jednak w marcu nie zapowiadają zbyt dużych przymrozków, co ostatnio staje się normą, sałatę można wysiewać od początku marca bezpośrednio w glebie pod folią. Dobrze jest zacząć marzec w ogrodzie właśnie od wysiewu sałaty, ale również rzodkiewki pod osłonami.
W okolicach kwietnia rozsady powinny mieć już kilka listków, dlatego można je posadzić w wybranym miejscu. Sadzonki do uprawy w tunelu foliowym należy rozmieścić w odstępie około 10 cm – w zależności od odmiany, a kolejno zadbać o odpowiednią wilgotność gleby oraz dobry dostęp do światła. Tym sposobem będziemy mogli cieszyć się z udanych zbiorów nawet od późnej wiosny po jesień.
Uprawa sałaty pod osłonami
Uprawa sałaty w tunelach foliowych to świetny sposób na uzyskanie obfitych plonów – także dla poczatkujących ogrodników. Nie jest to zadanie zbyt wymagające, dlatego uzyskanie sporych zbiorów jest proste. Dzięki wykorzystaniu osłon możliwe jest stworzenie optymalnych warunków dla wzrostu sałat, dlatego można prowadzić własną uprawę zarówno jesienią, wczesną wiosną, jak i latem. Rośliny te cenią dobrą dostępność do światła za dnia, jak również optymalną wilgotność powietrza i podłoża. Ważne jest również zadbanie o ich ochronę przed szkodnikami i szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.
Podczas pierwszego wysiewu nasion sałat należy w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie podłoże – najlepiej specjalnie do tego przeznaczone. Sałaty lubią gleby pulchne, odpowiednio nawiezione obornikiem lub kompostem. Idealnie jeżeli ziemia będzie próchnicza i żyzna, a przy tym wilgotna. Ponieważ rośliny te nie przepadają za nadmierną ekspozycją na słońce i wysokimi temperaturami, w okresie upałów należy chronić je także pod osłonami przed mocnymi promieniami słonecznymi poprzez zacienienie namiotów foliowych.
Nasiona należy umieścić w donicach wypełnionych ziemią lub bezpośrednio w podłożu na głębokości około 1 cm, a następnie pokryć cienką warstwa ziemi. Całość należy dobrze podlać. Gdy siewki podrosną można przesadzić je do bezpośrednio do gruntu pod osłonami. Można je również wysiać bezpośrednio do gruntu, jednak dopiero wówczas, gdy temperatura na zewnątrz jest łagodniejsza. Pod osłonami można uprawiać sałatę zarówno w szklarni, ogrodzie zimowym, jak i innym widnym i ciepłym miejscu – w domu można wyhodować ją na okiennym parapecie.
Odmiany sałat i ich uprawa pod osłonami
W zależności od odmiany, sałaty mogą mieć nieco inne wymagania w kwestii uprawy pod osłonami. Poniżej kilka przykładów:
- Sałata masłowa i lodowa nie mają zbyt dużych wymagań w kwestii podłoża, dlatego świetnie rosną nawet na glebie piaszczystej wzbogaconej obornikiem. Ważne jest jednak ich staranne podlewanie, gdyż źle znoszą suszę.
- Sałata rzymska jest bardziej odporna na niskie temperatury, stąd można wysiewać ją pod osłonami wcześniej niż inne odmiany sałaty.
- Sałata rukola to odmiana idealna do uprawy pod osłony, jednak może być z powodzeniem uprawiana także w domu w doniczkach na parapecie.
W zależności od terminu sadzenia sałaty, jak i jej odmiany jej zbiory mogą przypadać na różny okres. Najlepiej zbierać je wczesnym rankiem, co pozwoli zyskać większą świeżość tych smacznych warzyw.
Fot. główna: Seattle Parks and Recreation/flickr.com