Rozsada kalafiora

Kalafior (Brassica oleracea var.botrytis) to jednoroczna roślina należąca do rodziny kapustowatych. Jest on częstym gościem w polskiej kuchni i stanowi odżywczy składnik wielu dań i przekąsek. Zdecydowanie zasługuje na to, by uprawiać go na przydomowej grządce warzywnej. Jednak trzeba poświęcić mu nieco starań i uwagi, aby uzyskać satysfakcjonujące plony. Jak prawidłowo uprawiać kalafior?

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
5 minut czytania
Rozsada kalafiora – siewki kalafiora, autor: Forest & Kim Starr, CC BY 3.0, commons.wikimedia.org

Rozsada kalafiora – kiedy siać kalafior 

Ze względu na porę dojrzewania odmiany kalafiory można podzielić na wczesne, średnie i późne. Od konkretnej odmiany zależy jego wysiew, a także późniejsze sadzenie do gruntu.

W uprawie najwcześniejszych odmian (np. Andromeda, Bora, Speedstar) wysiew na rozsadniki należy przeprowadzić dość wcześnie, bo już w połowie lutego.

Rozsada kalafiora – nasiona kalafiora
Rozsada kalafiora – nasiona kalafiora, autor: Forest & Kim Starr, CC BY 3.0, commons.wikimedia.org

Odmiany średnie (Igloo, Snowball, Pionier)  należy wysiewać na przełomie marca i kwietnia,  a kalafiory odmian późnych (David, Giewont, Gieflor) należy wysiać od maja do początku czerwca.

Kalafiory na zbiór letni i jesienny (tj. średnie i późne) można również wysiewać wprost do gruntu od kwietnia do czerwca.

Kiedy pikować kalafior

W produkcji rozsad najlepiej sprawdzają się wielodoniczki, które należy wypełnić dobrej jakości podłożem (np, gotową mieszanką do produkcji rozsad). Nasiona należy umieścić na głębokości około cm. Wielodoniczki eliminują konieczność pikowania.
Jeśli jednak kalafiory wysiewane są w większych pojemnikach, skrzynkach lub bezpośrednio w gruncie, należy przepikować je po około dwóch tygodniach, jeśli zostały posiane zbyt gęsto.

Rozsada kalafiora
Rozsada kalafiora, autor: Forest & Kim Starr, CC BY 3.0, commons.wikimedia.org

Jak sadzić kalafior z rozsady

Jeśli warunki są sprzyjające (w okresie wschodów temperatura zalecana wynosi 18-20°C,  po wzejściu siewek 14-16°C) produkcja rozsady kalafiora trwa około 6 tygodni. Sadzonka  gotowa do przesadzenia na stałe miejsce powinna mieć 5-6 dobrze wykształconych liści. W zależności od wczesności odmiany, sadzenie rozsady kalafiora przypada na:

  • połowę kwietnia (w przypadku odmian wczesnych) – dla lepszej ochrony przed przymrozkami zaleca się sadzenie pod osłony lub okrywanie na noc sadzonek,
  • połowę maja  (w przypadku odmian średnich) – warto poczekać do drugiej połowy maja, ponieważ prawdopodobieństwo wystąpienia przygruntowych przymrozków jest stosunkowo niewielkie,
  • koniec czerwca/początek lipca (w przypadku odmian późnych) – późne odmiany są najbardziej polecane dla początkujących ogrodników, ze względu na niemal zerowe ryzyko spadku temperatury poniżej zera w okresie ich wzrostu.

Trzeba pamiętać o tym, że kalafior lubi stanowiska odpowiednio nasłonecznione (toleruje także półcień) oraz osłonięte od wiatru. Optymalny odczyn gleby wynosi 6,5 pH, a podłoże powinno być gliniasto-piaszczyste, ale żyzne i dobrze uprawione.

Rozsada kalafiora
Rozsada kalafiora, źródło: depositphotos.com

Przy większej ilości sadzonek najlepiej sadzić je w rozstawie 40 do 50 cm. Zarówno w rzędach, jak i między rzędami.

Kiedy zbierać kalafior 

Zbiór kalafiora zależny jest od wysianej odmiany. Jednak zawsze powinien on nastąpić w momencie, gdy tworzące kwiat różyczki są dorodne i dobrze wybarwione. Terminy zbiorów przypadają zwykle na:

  • maj – najwcześniejsze odmiany o najkrótszym okresie wegetacji są gotowe do zbioru już w pierwszych dniach maja,
  • lipiec – w zależności od konkretnej daty siewu, kalafiory średnie można zbierać od połowy lipca,
  • od września do pierwszych przymrozków – w przypadku późnych odmian kalafiora.

Czasem, ze względu na późny siew okres jesiennego zbioru kalafiorów może się przesunąć. Nie warto jednak czekać ze zbiorem do pierwszych przymrozków i, jeśli zachodzi ryzyko, że wkrótce one wystąpią, należy zebrać plony nawet wtedy, gdy różyczki kalafiorów nie wykształciły się jeszcze całkowicie.

Rozsada kalafiora – dojrzały kalafior
Rozsada kalafiora – dojrzały kalafior, autor: Qurqa, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Kalafior jest trudnym w uprawie warzywem, jednak przy odrobinie poświęconego mu czasu i zadbaniu o wszystkie jego potrzeby można uzyskać wspaniałe i pyszne plony. Dlatego warto wziąć go pod uwagę przy planowaniu tegorocznych rabat warzywnych.

Bibliografia:

  1. E. Szewczyk, Rozsada kalafiora, Rada: Rolnictwo, Aktualności, Doradztwo, Analizy. Miesięcznik Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach, 03/2009, s. 10-11
  2. P. Borczyński, Owoce, Warzywa, Kwiaty, Produkcja i ochrona rozsady kalafiora i brokuła, 06/2010, s. 26-27
  3. I. Babik, Nowości Warzywnicze, Wpływ sposobu nawożenia na jakość rozsady kalafiora produkowanej w wielodoniczkach, tom 39, s. 111-119

Fot. główna: Rozsada kalafiora – siewki kalafiora, autor: Forest & Kim Starr, CC BY 3.0, commons.wikimedia.org

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz