Informator ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego, a my będziemy regularnie informować Cię o najważniejszych pracach do wykonania w ogrodzie oraz o nowościach, ciekawych rozwiązaniach i aktualnościach.

Dołącz do naszej grupy na Facebooku „Zapytaj Ogrodnika i ogarnij swój ogród”. Tutaj ➡️

Najnowsze wpisy w kategorii Owady w Ogrodzie

Fruczak gołąbek – polski koliber

Fruczak gołąbek (Macroglossum stellatarum) inaczej dłużniec gwiaździk albo polski koliber nie jest ani gołąbkiem, ani…

Przez Ogarnij Ogród 8 minut czytania

Jak pozbyć się szerszeni z ogrodu?

Szerszeń jest największym owadem z gatunku osowatych. Swoje gniazda zakłada na terenie całej Polski. Najbardziej…

Przez Ogarnij Ogród 6 minut czytania

Kwietnik – żółty pająk w ogrodzie

Kwietnik (Misumena vatia), to pająk, który nazywany jest zabójczą damą. Jego nazwa przywodzi na myśl…

Przez Ogarnij Ogród 3 minut czytania

Mrówki w doniczce – jak się ich pozbyć?

Mrówki to owady, które uwielbiają słodycz, dlatego nie bez powodu ciągnie je do kwiatów. Niestety…

Przez Ogarnij Ogród 9 minut czytania

Kleszcze w tujach – jak je zwalczyć?

Kleszcze to jedne z najbardziej uciążliwych pasożytów, które mogą przenosić wiele chorób, przez co budzą…

Przez Ogarnij Ogród 4 minut czytania

Insektycydy czyli środki owadobójcze

Insektycydy to środki owadobójcze należące do chemicznych środków ochrony upraw. Ich działanie ma zabijać lub…

Przez Ogarnij Ogród 4 minut czytania

Owady w Ogrodzie

W ogrodzie można spotkać wiele różnych owadów. Jedne z nich będą szkodnikami roślin, ale inne będą pełniły niezwykle ważną rolę w prawidłowym rozwijaniu się wielu roślin, zwłaszcza warzyw, z których chcemy uzyskać wysokie i dobre plony. W tej kategorii opisujemy owady pożyteczne jakie odwiedzają nasze ogrody.

Jakie owady można spotkać w polskich ogrodach?

Jest ich niewątpliwie wiele. Można wyróżnić: pszczoły, trzmiele, motyle, biedronki, mrówki, komary, osy czy szerszenie oraz wiele wiele innych. Stworzenia te, bytujące w ekosystemie, pełnią wiele ról – są zapylaczami, są pożywieniem, rozkładają resztki materii czy kontrolują inne populacje owadów. Dla nas, jako człowieka, mogą być neutralne, stanowić zagrożenie lub mogą nas zwyczajnie drażnić. Ważne jest aby wiedzieć jak odróżnić owada pożytecznego, który nie jest dla nas zagrożeniem, a takiego od którego warto szybko uciekać.

Owady pożyteczne w naszych ogrodach

O tym jak ważne są owady pożyteczne dla naszego ogrodu i całego ziemskiego ekosystemu edukują nas już od przedszkola. Wiemy jak budować domki dla owadów aby wspomagać ich życie. W jednym z naszych wpisów znajdziecie wywiad z ekspertem-pszczelarzem o pszczołach. Opowiadamy także o tym jak zimują pszczoły ale jeszcze lepiej można było zadbać, aby wiosną mogły ruszyć z oblotem na kwitnących roślinach. A jakie rośliny dają pyłek pszczołom? O tym również mamy cały poradnik.

Do kwestii edukacji należy także informowanie ogrodników jak zapobiegać zatruciu owadów pożytecznych i jak bezpiecznie używać insektycydów. A czy wiesz jak odróżnić biedronkę azjatycką od polskiej? Jeśli tak, to możesz być z siebie dumna/y. A wiesz jak wygląda polski koliber fruczak gołąbek? Z pewnością nie raz pomyliliśmy go z ćmą, a to taki wspaniały zapylacz naszych kwiatów.

Groźne i uporczywe owady w ogrodzie

Zacznijmy od komarów – niby nieszkodliwe owady, a jakże irytujące! Na komary jest wiele sposobów i specyfików. W jednym z naszych wpisów podpowiadamy o tym jakie rośliny odstraszają komary i w jakich miejscach je sadzić i uprawiać aby choć trochę zminimalizować komarowy nalot w szczycie komarowego sezonu.

Mrówki… one budzą wyłącznie obrzydzenie, bo przecież tak naprawdę nie są dla nikogo zagrożeniem. Ale decydujemy się na zwalczanie mrówek gdy tylko je zauważymy. Na szczęście jest wiele domowych sposobów na mrówki i dzięki temu ograniczamy stosowanie chemicznych preparatów.

Osy to również popularny owad w ogrodzie. Najgroźniejszy jest dla osób, które nie tolerują ich jadu po ukąszeniu, wówczas mogą stanowić wręcz śmiertelne zagrożenie. Osy lgną do słodkiego i w dużej mierze możemy ograniczyć ich ilość w ogrodzie sprawnie manewrując łakociami w naszym otoczeniu. Oczywiście mamy także poradnik jak pozbyć się os z ogrodu i dajemy w nim cenne wskazówki.

A jak o użaleniach mowa to nie możemy ominąć szerszeni – te „duże osy” to dopiero zagrożenie (nawet dla osób niewrażliwych na jad). Przed szerszeniami trzeba uciekać, a zauważone gniazdo szerszeni natychmiast zgłaszać odpowiednim służbom. Można także działać na własną ręką za pomocą kupnych specyfików tzw. gaśnic, choć to bardzo ryzykowne przedsięwzięcie.