Strona Główna Ogród Jak odróżnić biedronkę azjatycką od polskiej biedronki?

Jak odróżnić biedronkę azjatycką od polskiej biedronki?

autor Ogarnij Ogród

Biedronkowate (Coccinellidae) są rodziną owadów z rzędu chrząszczy, która to rodzina obejmuje około 5 tysięcy gatunków. Biedronki mają wypukłe ciało, krótkie nóżki i czerwone, pomarańczowe albo żółte pokrywy z czarnymi plamkami. Ich rozmiary nie przekraczają 8-10 mm. Szybko się rozmnażają wydając na świat 2 a nawet 4 pokolenia owadów w ciągu roku. Zimując, owady dorosłe gromadzą się setkami, czasem tysiącami w jednym miejscu. Są pożytecznymi stworzeniami, żywią się bowiem owadami roślinożernymi, są zwłaszcza amatorkami mszyc. 

W Polsce żyje wiele gatunków biedronek, najczęściej występującą jest biedronka siedmiokropka. Natomiast inwazja biedronek azjatyckich, które uważane są za niebezpieczne, nastąpiła w roku 2006. W roku 2020 stwierdzono ich obecność już na terenie całego kraju i ich populacja wciąż rośnie. 

biedronka siedmiokropka

Biedronka siedmiokropka, autor: krzysztofniewolny, Pixabay

Biedronka rodzima a azjatycka

Biedronki azjatyckie (Harmonia axyridis), jak sama nazwa wskazuje, pochodzą z Dalekiego Wschodu. Obecnie rozprzestrzeniły się już w obydwu Amerykach i Europie. Zostały rozwleczone po całym świecie, gdyż wcześniej były kupowane do walki z mszycami, zarówno do USA jak i Europy Zachodniej. I jak to bywa, wymknęły się spod kontroli, szybko się rozprzestrzeniły stając się gatunkiem inwazyjnym.

Harmonia axyridis należy do biedronek średniej wielkości i jest podobna do naszej rodzimej siedmiokropki. Ma zmienne ubarwienie pokryw (od żółtego, pomarańczowego i czerwonego aż po czarne) a kropek może nie mieć wcale a może ich mieć aż 23. Gdy sprzyjają warunki, na świat w ciągu roku może przyjść aż 5 pokoleń biedronki azjatyckiej. Żyją one przeważnie od 30 do 90 dni, ale mogą żyć do nawet 3 lat. Od rodzimych różnią się również tym, że gryzą, powodując u niektórych odczyny alergiczne. Zimują podobnie jak nasze rodzime, wyszukując miejsca ciemnie i zaciszne, często w budynkach. Gromadzą się tam tysiącami. 

Zagrożenia, które niesie biedronka azjatycka

Po tylu latach od inwazji biedronek azjatyckich wiadomym już jest, że stanowią one zagrożenie dla rodzimych gatunków. Są bowiem od nich bardziej agresywne i bardziej płodne. Do tego ich menu jest identyczne z listą pokarmów biedronek rodzimych, konkurują zatem o pokarm. Oprócz tego zjadają jaja i larwy biedronek europejskich, co zresztą jest zjawiskiem dość powszechnym wśród biedronkowatych.

Biedronki azjatyckie często można spotkać żerujące na owocach. Korzystają z uszkodzeń, które poczyniły ptaki lub inne owady, albo same uszkadzają te mocno już dojrzałe. Szczególnie upodobały sobie owoce winorośli i coraz częściej można się na nie natknąć wewnątrz winogron. 

biedronka azjatycka

Biedronka azjatycka, autor: Myriams Fotos, Pixabay

Dawniej nie słyszało się o tym, żeby biedronki kąsały ludzi. Inaczej ma się to w przypadku biedronek azjatyckich. Przez to, że owady te masowo przenikają do mieszkań szukając tam miejsc by w stanie hibernacji przetrwać zimę, ludzie częściej narażeni są na spotkanie z nimi i ugryzienia. Nie są to ukąszenia bolesne, ale bywają nieprzyjemne dla tych, którzy są uczuleni. Szacuje się, że około 10% populacji jest skazanej na reakcje niepożądane w zetknięciu z biedronką azjatycką. Mogą to być reakcje skórne w postaci pokrzywki lub zaczerwienień a mogą być oddechowe, np. zwykły nieżyt nosa ale również wywołanie astmy, może się przydarzyć alergiczne zapalenie spojówek, zdarzają się również obrzęki naczynioworuchowe. Uciążliwą dla ludzi substancją jest wydzielana przez stawy udowo-goleniowe żółta hemolimfa. Zawiera ona  metoksypyrazyny, które to szczególnie powodują alergie. Substancję tę wydzielają biedronki w chwili zagrożenia lub zgniecenia owada. Nie tylko uczula ale pozostawia na przedmiotach trwałe, żółte ślady. 

Tak samo ma się sytuacja ze zwierzętami. Ukąszenia biedronek generalnie groźne nie są, ale w skrajnych przypadkach powodować mogą np. u psów czy kotów obrzęk anafilaktyczny, który może doprowadzić do opuchnięcia języka i nawet uduszenia się zwierzęcia. Wydzielina owadów może również  powodować zapalenie spojówek. 

Zwalczanie biedronki azjatyckiej

Na nowo zajmowanych terenach azjatycka biedronka nie ma praktycznie żadnych naturalnych wrogów. Nie zaleca się jednak walki z intruzem przy pomocy środków chemicznych. Spowoduje to bowiem wyniszczenie naszych rodzimych biedronek, które się niezwykle pożyteczne. 

Najprostszym sposobem na pozbycie się owadów, które schronienia często szukają w blokowiskach czy domach, przypominających ich naturalne siedliska i tysiącami potrafią oblegać balkony, jest wciągnięcie ich do odkurzacza i szybkie pozbycie się wypełnionego worka. 

fot. główne: Magdalena Nowakowska, unsplash.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz