Strona Główna Ogród Szkodniki w ogrodzie
Kategoria:

Szkodniki w ogrodzie

Kategoria „Szkodniki w ogrodzie” to bardzo obszerny temat i każdy ogrodnik chce wiedzieć jak walczyć ze szkodnikami roślin, które atakują ich uprawy. Sięgamy po różnego rodzaju insektycydy – czy to naturalne czy chemiczne, z nadzieją, że w ten sposób poradzimy sobie z owadami, które bez skrupułów niszczą to co my tak skrzętnie pielęgnujemy.

W tej kategorii znajdują się poradniki odnośnie poszczególnych szkodników, na przykład o połyśnicy marchwiance, stonce ziemniaczanej czy wciornastkach. I oczywiście warto poznać te szkodniki bliżej aby wiedzieć jak się zachowują na roślinie, jaki jest ich cykl rozwojowy i kiedy możemy spodziewać się ich ataku w ogrodzie. Ale także przygotowaliśmy poradniki odnośnie domowych sposobów na mszyce czy wyciągów, gnojówek i naparów zwalczania szkodników jak na przykład oprysk z czosnku na szkodniki.

Szkodniki roślin – jakim są zagrożeniem dla naszych upraw?

Nie ma chyba ogrodu w pełni wolnego od szkodników. Zmieniający się klimat, migracje owadów, import nowych roślin z dalekich zakątków świata – to wszystko wpływa na dużą rotację szkodników w ogrodach. Ot choćby ćma bukszpanowa – jeszcze kilka lat temu zupełnie nieznany szkodnik na bukszpanie, a dziś potrafi kompletnie zniszczyć ogromne ich połacie.

Szkodniki roślin oprócz tego, że ogołacają rośliny i psują efekt dekoracyjny potrafią także, zwłaszcza w warzywniku, kompletnie zniweczyć pracę i zniszczyć plony na jakie liczymy z naszych upraw. Szkodniki na pomidorze takie jak mączliki szklarniowe to wyjątkowo groźne owady, które skutecznie mogą zaprzepaścić miesiące naszej pracy. Również warto przeczytać o mszycy ogórkowej – rzadko spotykanym szkodniku, ale bardzo groźnym. Niektóre warzywa mogą również zostać zaatakowane przez niewidoczne nicienie glebowe, których identyfikacja jest niezwykle trudna.

Szkodniki nie ominą także sadu. Każdy słyszał o śliwkach robaczywkach – to właśnie owocówka śliwkóweczka, na którą warto wcześniej wykonać oprysk na robaki na śliwach. Przędziorek chmielowiec niezwykle chętnie atakuje winogrona, jest bardzo popularnym szkodnikiem winorośli, z którym walka jest niezwykle trudna. Wiele szkodników jabłoni może kompletnie zniszczyć plony, a nawet doprowadzić do zamarcia drzewa.

Na roślinach ozdobnych mogą utrzymywać się od wiosny do jesieni, tym samym psując cały efekt wizualny i powodując u ogrodników mnóstwo zmartwień. Popularna mszyca świerkowa ogołaca iglaki, często te egzemplarze, które pielęgnujemy od lat. Podobnie sytuacja się ma ze szkodnikami roślin doniczkowych. Białe robaczki w doniczce to chyba najczęściej czytany poradnik. Również trawnik nie jest wolny od szkodników. Najgroźniejszym są pędraki na trawniku, które w szybkim czasie potrafią kompletnie zniszczyć murawę, zmuszając nas do zakładania trawnika na nowo.

Szkodniki roślin – jak je skutecznie zwalczać?

Walka ze szkodnikami w ogrodzie może być nierówna. Tyczy się to szczególnie sytuacji, kiedy wykryjemy atak zbyt późno. Dlatego niezwykle ważne są opryski prewencyjne. Napisaliśmy o tym cały poradnik – Całoroczny Kalendarz Oprysków. Szczególnie polecamy stosowanie jak najbardziej naturalnych oprysków do ochrony swoich roślin przed szkodnikami, a także stosowanie adiuwantów, które wspomagają ten zabieg.