Eko opryski z czosnku

autor Ogarnij Ogród

Jeśli dbamy o środowisko, z pewnością interesujemy się naturalnymi alternatywami dla chemii ogrodniczej. Jedną z nich są mikstury na oprysk z czosnku. Brzmi mistycznie, ale roślina ta była przez wieki używana do celów medycznych, a także ogrodniczych. Czosnek jest bowiem naturalnym antybiotykiem i stąd można go używać do zwalczania pasożytów, chorób i szkodników roślin. Jak wykonać własny oprysk z czosnku? Jakie ma zastosowania ten ekologiczny płyn?

kalendarz oprysków

Ekoopryski z czosnku są zdrowe zarówno dla środowiska jak i dla roślin i ludzi. Są skuteczne na niektóre choroby grzybowe i bakteryjne, a do tego jego wykonanie ich nie jest trudne. Przy tym wszystkim, to zdecydowanie tańsza metoda wspomagania roślin w walce z chorobami niż specjalistyczne, chemiczne preparaty. A to nie jedyne zalety, dla których warto spróbować zrobić własny ekooprysk z czosnku. Zagłębimy się więc w poniższym artykule w istotę czosnkowej siły, nie tylko przeciwko wampirom.

Czosnek

Czosnek, autor: Thomas Cizauskas/flickr.com

Jak zrobić eko oprysk z czosnku?

Można podejść do tego tematu na dwa sposoby, mianowicie wykonując wywar – wyciąg z czosnku. Wywar ma dłuższą trwałość i można go przechowywać dwa miesiące w zacienionym miejscu i w szczelnie zamkniętym pojemniku. Wyciąg z tego naturalnego antybiotyku natomiast należy zużyć od razu, za to nieco szybciej się go robi. Musimy przemyśleć więc, które z tych rozwiązań jest bardziej praktyczne i przydatne naszym roślinom. Być może potrzebują one nagłej interwencji, lub zastanawiamy się nad regularnym, długofalowym stosowaniu oprysków w celach prewencyjnych.

Oprysk z czosnku

Oprysk z czosnku, autor: Michelle flickr.com

Przepis na wyciąg z czosnku

  • Potrzebne będzie około 20 gramów ząbków czosnku (około 4 ząbki) na litr wody, czyli na przykład 100 gramów czosnku i 5 litrów wody. 
  • Czosnek należy rozetrzeć a następnie zalać wodą.
  • Mieszaninę odstawić na około dobę.
  • Odcedzić ją przez drobne sito, a następnie przelać do spryskiwaczy.

Przepis na wywar z czosnku

Do produkcji wyciągu używamy takich samych proporcji, czosnek również rozcieramy, zalewamy wodą i zostawiamy na dobę. Dla otrzymania wywaru należy mieszaninę jednak jeszcze gotować przez około 20 minut. Po przestudzeniu postępujemy analogicznie jak z wyciągiem, ale możemy go dodatkowo przelać do słoików w celu przechowywania.

Do czego używać oprysku z czosnku? Walka ze szkodnikami i bakteriami

Oprysk z czosnku ma liczne zastosowania. Najczęściej używa się go przeciwko mszycom, na przykład kiedy zaatakują pomidory. Ponadto oprysk można używać przeciwko innym szkodnikom, takim jak roztocza, wciornastki i przędziorki. Stosuje je się także przeciwko chorobom grzybowym i bakteryjnym, także prewencyjnie. Należy wtedy jednak pamiętać o regularności i wykonywać go co najmniej co tydzień. Tylko wtedy będzie bowiem skuteczny.

Czosnek

Czosnek, autor: Michelle/flickr.com

Dodatkowe zastosowania wywaru i wyciągu z czosnku

Jeśli zostało nam sporo wywaru lub wyciągu, a wiemy, że wkrótce może się nam zepsuć, istnieje dla niego także inne zastosowanie. Możemy nim podlewać rośliny, co skutecznie zapobiegnie rozwojowi chorób grzybowych w ich układzie korzeniowym. Ponadto, okazuje się, że zapachu czosnku nie lubią ślimaki. Można więc spróbować rozpylić nieco tego preparatu po grządkach warzywnych i rabatach. Na pewno to nie zaszkodzi, a być może zaoszczędzimy na środkach zwalczających te licznie przeszkadzające nam i roślinom szkodniki. Czasami bowiem już samo posadzenie czosnku lub cebuli przy innych warzywach, na przykład kapustnych, powoduje, że nie tykają się one ich liści. Używając tych sposobów nie tylko nie zmarnujemy naszej pracochłonnie wykonanej mikstury, ale też nasi zieloni przyjaciele będą nam wdzięczni!

Fot. główna autor: sk/flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz