Monstera (Monstera) stała się ostatnimi laty bardzo popularnym motywem jeśli chodzi o aranżację wnętrz. Mamy monsterowe tapety, liście monstery zdobią zasłony, są malowane na meblach. Ale nie tylko w tej formie monstera gości w naszych domach. Coraz częściej uroku wnętrzu dodają żywe rośliny. Ale monstera jest rośliną dość wymagającą i trzeba poświęcić jej nieco uwagi. Nie można choćby przesadzić z ilością zaaplikowanej wody, gdyś szybko przywitają nas objawy przelanej monstery w postaci żółknących liści. A czy obcinać żółte liście monstery? O tym poniżej.
Objawy przelanej monstery
Monstera jest rośliną lubiącą wilgoć. Z tego też powodu idealnie sprawdza się w tworzeniu ogrodów wertykalnych, czyli tzw. żywych, roślinnych ścian. A ogrody wertykalne tworzy się często przy wykorzystaniu uprawy hydroponicznej roślin (nie zawsze), czyli poprzez umieszczanie roślin bezpośrednio w wodzie.
Natomiast monstera zasadzona w ziemi w doniczce powinna być podlewana umiarkowanie, a poziom wilgotności powinien być stały. Jednym słowem roślina ta nie może stać w ziemnym błocie. Jeśli natomiast doprowadzimy do przelania monstery skutki będą następujące:
- zaczną żółknąć jej liście począwszy od tych najstarszych, czyli znajdujących się najniżej
- na liściach mogą pojawić się wodne pęcherze
- na powierzchni ziemi w doniczce pojawi się pleśń
- w powietrzu unosił się będzie zapach zgnilizny
- gdy wyjmiemy monsterę z donicy jej korzenie będą rozmiękłe i rozpadną się pod wpływem dotyku
Co zrobić z przelaną monsterą
Jeśli monstera była przelewana systematycznie nie ma innego wyjścia jak tylko roślinę przesadzić do nowej doniczki i świeżej ziemi. Po wyjęciu monstery z doniczki należy usunąć delikatnie nadmiar ziemi a ją samą trzeba na kilka godzin ułożyć korzeniami na grubej warstwie papierowych ręczników. Pozwoli to na pozbycie się nadmiaru wody. Gdy już korzenie obeschną konieczna jest ich dokładna lustracja i obcięcie zdezynfekowanymi nożyczkami tych fragmentów korzeni, które są miękkie i nadgnite. Należy zwrócić również uwagę czy nie ma widocznych zmian chorobowych w postaci plam z różnej barwy obwódkami. Takie zmienione chorobą fragmenty korzeni również usuwamy.
Dobrze jest tak zmaltretowane korzenie przed zasadzeniem zanurzyć w ukorzeniaczu z dodatkiem środków przeciwgrzybowych albo w mączce bazaltowej. Warto również opryskać korzenie środkiem grzybobójczym.
Monsterę sadzimy w żyznym, przepuszczalnym podłożu w nowej donicy z otworem w dnie i warstwą drenażową na spodzie.
Czy obcinać żółte liście monstery?
Tak, żółknące liście monstery należy odciąć w odległości 3-4 cm od pędu głównego bardzo ostrym nożem, a powstałą rankę zasmarować maścią ogrodniczą. Można też czekać aż same zeschną i odpadną, ale taka roślina z pożółkłymi liśćmi wygląda mało atrakcyjnie.
Takie obcięcie żółtych liści monstery może roślinę nieźle ogołocić, co sprawi, że będzie wyglądała łyso. Można więc ją spróbować zagęścić albo odciąć pęd ze zdrowymi liśćmi i go ukorzenić. A pozostały pęd skrócić na jakieś 10 cm nad ziemią. Monstera powinna wypuścić wówczas młode liście. A tym sposobem będziemy mieli 2 rośliny.
Fot. główna: depositphotos.com