Czy monstera oczyszcza powietrze? Czy można spać w pokoju z monsterą?

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
3 minut czytania
Czy monstera oczyszcza powietrze – Czy można spać w pokoju z monsterą, źródło: depositphotos.com

Jest wiele roślin, które nie tylko dodają wnętrzom niepowtarzalnego uroku, ale również mają szczególne właściwości. Choćby to, że rośliny pochłaniają dwutlenek węgla by w procesie fotosyntezy uwolnić do otoczenia tlen. I do takich właśnie pożytecznych roślin należy monstera. Ale produkcja tlenu to jedno, a oczyszczanie powietrza z toksyn to co innego. Czy zatem monstera oczyszcza powietrze? I czy można spać w pokoju z monsterą? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Czy monstera oczyszcza powietrze

Monstera bez wątpienia „produkuje” sporo tlenu, a to dlatego, że powierzchnia jej liści jest naprawdę imponująca. Już to sprawia, że powinna zagościć w naszym mieszkaniu czy domu, pod warunkiem jednak, że mamy odpowiednią ilość miejsca. Można oczywiście zadowolić się gatunkami w wersji mini, no ale one już tak produktywne nie będą.

Czy monstera oczyszcza powietrze – Czy można spać w pokoju z monsterą
Czy monstera oczyszcza powietrze – Czy można spać w pokoju z monsterą, źródło: depositphotos.com

Badania nad zdolnością monstery do oczyszczania powietrza przez dwa lata prowadziło NASA. Wyniki tych badań opublikowane w roku 1989 wykazały, że monstera nie tylko produkuje tlen, ale również skutecznie usuwa z powietrza znajdujące się w nim toksyczne związki. Mowa tu oczywiście o powietrzu w zamkniętych pomieszczeniach. Powszechne w nim zanieczyszczenia w postaci benzenu, formaldehydu czy trichloroetylenu wnikają bez problemu w ogromne liście monstery oczyszczając powietrze w pomieszczeniach.

Liście monstery mają jeszcze jeden pozytywny wpływ na otoczenie. A mianowicie pomagają w utrzymaniu optymalnej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Proces uwalniania pary wodnej nazywa się transpiracją.

Czy można spać w pokoju z monsterą

Spanie w jednym pokoju z monsterą nie niesie za sobą żadnych negatywnych skutków. Co prawda proces fotosyntezy, który zmienia dwutlenek węgla w tlen zostaje w nocy zatrzymany a rośliny zaczynają wydzielać dwutlenek węgla, to ilości te nie są na tyle istotne by miały negatywnie oddziaływać na sen.

Za to monstera ma zdolność pochłaniania dźwięków i buforowania hałasu. Powinna więc stać niczym parawan przy oknie za którym znajduje się ruchliwa ulica.

Czy monstera jest trująca

O ile można spać w pokoju z monsterą, o tyle styczność z wydzielanymi przez nią sokami może być dla zdrowia szkodliwa (podrażniają błony śluzowe). Również zjedzenie liści czy też gryzienie łodygi może skończyć się źle. O ile dorosłym raczej takie pomysły do głowy nie przychodzą, to już dzieciom i zwierzętom dość często. Dlatego istoty których rozumek jest jeszcze malutki powinno się trzymać z daleka od monstery.

Fot. główna: depositphotos.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz