Dlaczego liście pelargonii żółkną?

Pelargonie to bardzo popularne kwiaty na balkon, taras do pojemników w ogrodzie czy do sadzenia wprost na rabatach. Zachwycają intensywnością barw kwiatów i ich bujnością. I choć nie mają wygórowanych wymagań, to jednak potrzebują umiejętnej pielęgnacji. Niestety nie zawsze są idealne. Dlaczego liście pelargonii żółkną?

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
8 minut czytania
Dlaczego liście pelargonii żółkną, źródło: depositphotos.com

Powodem, dla którego liście pelargonii mogą żółknąć jest kilka. Wszystkie je omówimy i napiszemy jak pielęgnować pelargonie by ich liście nie żółkły a także przybliżymy sposoby jak sobie z żółkniejącymi liśćmi pelargonii radzić.

Dlaczego liście pelargonii żółkną?

Przyczyn, dla których liście pelargonii żółkną może być kilka. Zaczyna się od żółknięcia końcówek liści i żółknięcie postępuje, albo cała blaszka liściowa robić się żółta. Liście wówczas albo opadają, albo zasychają wciąż przytwierdzone do rośliny. Warto prawidłowo rozpoznać przyczynę żółknięcia liści pelargonii by szybko i skutecznie zaradzić problemowi i uratować roślinę. Jeśli bowiem pozostawimy kwiaty samym sobie, zacznie się od pożółkłych liści a skończy na zamarciu całej rośliny.

Dlaczego liście pelargonii żółkną
Dlaczego liście pelargonii żółkną, autor: Hans/pixabay.com

Najczęstszymi przyczynami żółknięcia liści pelargonii są:

Zbyt obfite podlewanie pelargonii

Przelewanie pelargonii często prowadzi do żółknięcia liści. A to dlatego, że korzenie, stojąc w wodzie są pozbawione dostępu powietrza.

  • zbyt ubogie podlewanie pelargonii
  • zbyt intensywne podlewanie
  • zbyt intensywnie nasłonecznienie
  • zbyt mała objętość pojemnika w którym rośnie pelargonia
  • zbyt mało nawozów
  • zbyt dużo nawozów
  • choroby, np. korkowatość liści
  • przemarznięcie związane ze zbyt szybkim wyniesieniem roślin na zewnątrz
  • atak szkodników
  • zmiana warunków zewnętrznych zaraz po przesadzeniu roślin (np. wyniesienie z pomieszczenia wprost na słońce, wyniesienia wiosną z ciepłego pomieszczenia)

Czy brak wody może sprawić, że liście pelargonii żółkną?

Niedobory wody to chyba jedna z najczęstszych przyczyn żółknięcia liści pelargonii. Gdy słońce pali, konieczne jest podlewanie pelargonii nawet dwa razy dziennie, wczesnym rankiem i wieczorem. Pelargonie potrzebują stałej dużej wilgotności podłoża i brak wody sprawia, że liście pelargonii bardzo szybko zaczynają żółknąć. Jeśli pelargonia nie będzie systematycznie podlewana, to na żółknięciu liści się nie skończy. Liście w końcu zaschną, kwiatów będzie niewiele a roślina w końcu zacznie zamierać.

Nadmiar wody powoduje żółknięcie liści pelargonii

Jeśli pelargonie uprawiane są w pojemnikach, to częstym błędem uprawowym jest brak w dnie otworów, którymi wypływałby nadmiar wody. To powoduje, że korzenie w niej stoją. Jeśli zbyt długo, zaczynają gnić co powoduje żółknięcie liści a w konsekwencji zamieranie rośliny.

Błędem jest również zalanie dużą ilością wody przesuszonej rośliny, np. takie świeżo kupionej. Woda blokuje wówczas dostęp tlenu do korzeni. Dlatego lepiej podlać ją kilka razy w ciągu dnia niewielką ilością wody.

Dlaczego liście pelargonii żółkną
Dlaczego liście pelargonii żółkną, źródło: depositphotos.com

Jak uratować przelane pelargonie?

Jeśli pelargonie zostaną przelane, a tego skutkiem jest żółknięcie liści i opadanie kwiatów to jedynym ratunkiem dla pelargonii jest jej przesadzenie do świeżego podłoża. Warunkiem koniecznym jest otwór w dnie doniczki czy skrzynki. Dobrze jest również zadbać o warstwę drenażową. Mogą to być kamyczki albo keramzyt. Jeśli chcemy rzadziej podlewać roślinę, można wymieszać z podłożem hydrożel.

Sprawdź również… Kiedy wynieść kwiaty na balkon?

Czy zbyt dużo słońca może sprawić, że liście pelargonii żółkną?

Zarówno zbyt intensywne nasłonecznienie roślin jak i postawienie doniczki z pelargonią w zupełnym cieniu sprawi, że liści jej będą żółknąć. Idealne miejsce dla pelargonii to rozproszone promienie słoneczne. Jeśli liście są narażone na palące słońce, to zaczną żółknąć i opadać. Pamiętać jednak należy, że pelargonie potrzebują dużo światła, trzeba je więc zapewnić roślinie.

Przeczytaj… Pelargonie na balkonie – jak uprawiać i pielęgnować?

Zbyt mała doniczka powodem żółknięcia liści pelargonii

Korzenie pelargonii dość mocno się rozrastają, potrzebują więc sporo miejsca. Jeśli pelargonia będzie więc zasadzona w małym pojemniku, to dość szybko będzie w nim tylko plątanina korzeni, a niewiele żyznej ziemi, której pelargonie potrzebują. Taka mała doniczka wystawiona na działanie promieni słonecznych staje się również naczyniem, w którym korzenie wręcz się gotują.

Zbyt mała doniczka to mało ziemi, mało składników odżywczych i mało wody, dlatego dla pelargonii należy wybierać doniczki optymalnej wielkości.

Przeczytaj również… Kwiaty na talerzu, czyli kwiaty jadalne

Nieodpowiednie nawożenie prowadzi do żółknięcia liści pelargonii

Zarówno niedobór składników pokarmowych jak i przenawożenie pelargonii spowoduje u roślin żółknięcie liści. Pelargonie trzeba nawozić. Potrzebny jest im na początku azot, później zaś w dużej ilości fosfor i potas. Dość często i systematycznie. Jeśli są to nawozy naturalne jak biohumus, obornik czy kompost granulowany,  to przenawożenie roślinom nie grozi. Jeśli jednak stosowane są nawozy mineralne, trzeba dawkować je zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu.

Dlaczego liście pelargonii żółkną
Dlaczego liście pelargonii żółkną, źródło: depositphotos.com

Choroby pelargonii powodem żółknięcia liści

Taką najczęściej przytrafiającą się pelargonią chorobą, która powoduje żółknięcie ich liści jest korkowatość liści pelargonii, czyli endema. Jest to choroba fizjologiczna, która pojawia się wówczas, gdy brakuje słońca i jest chłodno przy jednoczesnej dużej wilgotności powietrza i mocno wilgotnej ziemi w doniczce. Pelargonie wówczas pobierają proporcjonalnie zbyt dużo wody do możliwości jej sprawnej transkrypcji. Jednym słowem nasiąkają nią niczym gąbki. Powoduje to pęcznienie komórek aż do ich rozerwania pod wpływem zbyt dużego ciśnienia wody. Uszkodzone tym sposobem komórki zaczynają zasychać a na powierzchni liści tworzą są skorkowacenia. To sprawia, że liście mogą żółknąć i opadać.

Pelargonie są również podatne na choroby grzybowe, ale ich objawy są specyficzne dla każdej choroby grzybowej. Mączniak to pojawienie się białego nalotu, a rdza to plamistość liści. W konsekwencji zawsze jednak jest tak, że liście żółkną, usychają i opadają.

Dlaczego liście pelargonii żółkną
Dlaczego liście pelargonii żółkną, autor: Hans/pixabay.com

Szkodniki sprawiają, że liście pelargonii żółkną

Mszyca jest szkodnikiem, który najczęściej atakuje zarówno liście jak i pędy pelargonii sprawiając, że liście mogą zacząć żółknąć, a kwitnienie zostaje znacząco zahamowane. Wysysając soki z roślin przez co liście żółkną i usychają. Należy wówczas zastosować opryski przeciw szkodnikom. Preparat można kupić w sklepie ogrodniczym, ale można również sporządzić samodzielnie.

Przeczytaj również… Pelargonia pachnąca – geranium – anginka – uprawa i pielęgnacja

Duża różnica temperatur wiosną powodem żółknięcia liści pelargonii

Moment wyniesienia pelargonii wiosną na zewnątrz jest bardzo istotny. Na pewno nie wolno wynieść roślin z pomieszczenia wprost na słońce i nie można wynieść ich z ciepłego pomieszczenia na dwór, gdy noce są jeszcze chłodne. W takich sytuacjach reakcja rośliny będzie szybka i gwałtowna – żółknięcie i opadnięcie liści.

Przeczytaj koniecznie… Jak przezimować pelargonie?

Co robić, gdy liście pelargonii żółkną?

Jeśli liście pelargonii zaczynają żółknąć, kluczowe jest znalezienie powodu dlaczego liście pelargonii żółkną. A możliwych przyczyn żółknięcia liści  jest wiele i wszystkie je wymieniliśmy powyżej. Po postawieniu diagnozy, należy pomóc roślinie, usunąć uszkodzone liście i zastosować odpowiednią do problemu terapię.

Dlaczego liście pelargonii żółkną
Dlaczego liście pelargonii żółkną, źródło: depositphotos.com

Jak zapobiegać żółknięciu liści pelargonii?

Żeby liście pelargonii nie żółkły, trzeba im zapewnić odpowiednie warunki uprawy. Czego pelargonie nie lubią opisaliśmy powyżej. Jeśli stworzymy im optymalne warunki, czyli zapewnimy jasne miejsce, odpowiednio dużą doniczkę, żyzną ziemię, optymalne podlewanie i nawożenie to kwiaty pelargonii będą tak liczne, że trudno będzie dostrzec liście, a te nie będą żółknąć i brązowieć szpecąc roślinę. Pamiętać również należy, że pelargonie są narażone na choroby i podatne na różne czynniki zewnętrzne.

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz