Hiacynt – sadzenie, uprawa i pielęgnacja gdy przekwitnie

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
7 minut czytania
Hiacynt, źródło: depositphotos.com

Hiacynt (Hyacinthus) – jest to rodzaj roślin cebulowych należących do rodziny szparagowatych. Zalicza się do niej jeden albo trzy gatunki, zależy to od ujęcia systematycznego. Typowym gatunkiem jest hiacynt wschodni (Hyacinthus orientalis), który występuje na obszarach od Palestyny po Turcję. Od niego pochodzi większość, z około 100 odmian, z których około 25 jest uprawianych. Jest niezwykle popularną rośliną kwitnącą  wiosną (kwiecień, maj).

Można ją sadzić w ogrodzie na kwiatowych rabatach, w skrzynkach, ale również w domu, w doniczce lub odpowiednich, szklanych naczyniach. Takie gotowe zestawy (cebula + naczynie) można kupić w każdej kwiaciarni lub sklepie ogrodniczym. Hiacynty nie sprawiają problemów uprawowych, za to pięknie wyglądają i warto mieć je zarówno w ogrodzie jak i w domu. 

Uprawa hiacyntów w ogrodzie

Hiacynty preferują podłoże żyzne, przepuszczalne i próchnicze. Ziemia powinna mieć stałą wilgotność, ale mogą być zalewane, gdyż zaczynają im wówczas gnić cebule. Odczyn gleby powinien być zbliżony do obojętnego. Stanowisko dla roślin powinno być dobrze nasłonecznione, wówczas kwiatostany będą zwarte i gęste.  

Gdy sadzimy hiacynty w ogrodzie, podłoże trzeba dokładnie przekopać, spulchnić i pozbyć się chwastów. By podłoże było żyzne, w trakcie przekopywania należy je wymieszać z kompostem. Później można już stosować nawozy wieloskładnikowe do roślin kwitnących. Po posadzeniu i przez cały okres kwitnienia należy utrzymywać stałą wilgotność podłoża i jeśli wiosna nie obfituje w deszcze, systematycznie hiacynty podlewać.

Hiacynt winogronowy
Hiacynt winogronowy, autor: NickyPe, Pixabay

Cebule hiacyntów sadzi się we wrześniu i w październiku, wraz z innymi roślinami cebulowymi. Minimalna głębokość sadzenie wynosi 10 cm, ale im większa cebula, tym głębiej się ją powinno posadzić. Dobrze jest trzymać się zasady, że głębokość sadzenia powinna być równa trzem długościom cebuli. Odległość między cebulami powinna wynosić około 15 cm. 

Zimowanie hiacyntów w ogrodzie

Nie ma konieczności by przed nadejściem zimy cebule hiacyntów były wykopywane. Spokojnie sobie przezimują w ziemi. Trzeba je jednak zabezpieczyć, gdyż bardzo niskie temperatury mogą sprawić, że przemarzną. Dlatego te, które rosną w ogrodzie zaleca się ściółkować. Może to być warstwa trocin, może być kora sosnowa albo kompost czy słoma. 

Jeśli mamy hiacynty posadzone w donicach, powinno się je umieścić w nieogrzewanym pomieszczeniu lub pozostawić na dworze, ale wkładając np. do skrzyni wypełnionej liśćmi, styropianem czy okrytej słomą. 

Hiacynty po przekwitnięciu 

Hiacynty rosnące w ogrodach kwitną w kwietniu i maju. Gdy przekwitną kwiaty, wciąż jeszcze będą rosnąć liście, więc zostawiamy rośliny w spokoju. Pod koniec czerwca liście powinny już zaschnąć a wówczas cebule wykopujemy, oczyszczamy i zostawiamy w cieniu by przeschły. Gdy są przesuszone trzeba je umieścić w przewiewnym i chłodnym pomieszczeniu, najlepiej w piwnicy do września lub października, gdy znów można je sadzić w ogrodzie. Nie ma konieczności by hiacynty co roku wykopywać, można je zostawiać i tylko zabezpieczać na zimę. Ale wykopywanie jest o tyle istotne, że rośliny będą dużo mniej atakowane przez choroby i szkodniki. Po 3-4 latach w jednym miejscu hiacynty i tak powinno się wykopywać, gdyż po takim czasie wyraźnie marnieją. 

Hiacynt
Hiacynt, autor: Mokkie, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Uprawa hiacyntów w domu

Hiacynty, ze względu na swoją urodę i piękny zapach często uprawiane są w doniczkach i trzymane w domach. Dzięki temu, że ich cebule nadają się do pędzenia, możemy kwiatami zacząć cieszyć się już pod koniec zimy. Takie pędzone hiacynty w doniczkach pojawiają się w sklepach już pod koniec listopada a ich sprzedaż trwa do końca marca. Hiacynt lubi słońce, trzeba więc doniczkę ustawić od strony południowej.

Pilnując jednocześnie by w miejscu tym nie było zbyt gorąco. Odpada zatem miejscówka przy kaloryferze. Temperatura, którą roślina preferuje to 16-20°C. Gdy będą miały zbyt ciepło, dużo szybciej przekwitną. Hiacynt w doniczce nie potrzebuje nawożenia, za to trzeba pilnować by miał stale lekko wilgotne podłoże. Nie polewa się wodą cebuli, która zawsze wystaje ponad powierzchnię. Najlepiej jest wlewać wodę do podstawka, zaczekać godzinę i resztę wylać.

Hiacynt 3
Różowy hiacynt, autor: Manfred Richter, Pixabay

Są w sprzedaży również cebule wraz z ozdobnymi, szklanymi menzurkami. Wystarczy napełnić je wodą a cebulę umieścić na górze. Szybko wypuści korzenie i w niedługim czasie będzie pięknie kwitnąć. Takie hiacynty są do kupienia w sklepach przez cały rok i przez okrągły rok można się cieszyć ich pięknem. 

Jest również możliwość, że sami sobie będziemy pędzili hiacynty w doniczkach. Wystarczy jesienią zakupić cebule w sklepie ogrodniczym i zamiast sadzić w ogrodzie, umieścić w doniczkach. Pamiętać należy, żeby cebula wystawała nieco ponad powierzchnię ziemi. Podłoże powinno być lekkie, przepuszczalne, żyzne i lekko wilgotne o obojętnym odczynie. Tak przygotowane doniczki trzeba wynieść najlepiej do piwnicy. Pomieszczenie powinno być chłodne (5 – 10°C) i ciemne. Hiacynty zostawiamy tam na 8 do 10 tygodni. Po tym czasie przenieść je należy w ciepłe i jasne miejsce. Kwitnąć zaczną po około 3-4 tygodniach. 

Gdy hiacynty w doniczkach albo menzurkach przekwitną, pozostawiamy je do momentu aż zwiędną liście. Gdy zaschną (gdzieś w czerwcu), delikatnie trzeba je usunąć a samą cebulę oczyścić i przechować tak samo jak te wykopane z ogrodu. Jednak nie możemy ich już od jesieni uprawiać w menzurce ani pędzić w doniczce, pędzić cebule hiacyntów można tylko raz. Jesienią można je zasadzić w gruncie a przed zimą trzeba je chronić tak jak inne cebule. 

Hiacynt osiąga wysokość 20-30 cm, ma dzwonkowate kwiatuszki zebrane w grona. Dostępnych jest wiele kolorów i ich odcieni hiacyntów. Możemy cieszyć oczy kwiatami barwy czerwonej, różowej, niebieskiej, łososiowej, żółtej, fioletowej, białej czy pomarańczowej. Hiacynty kwitną, jeśli mają sprzyjające warunki, od 2 do 3 tygodni a przy tym wydzielają piękny, intensywny i upojny zapach. 

Kupując cebule hiacyntów wybrać trzeba te największe, im większa cebula, tym więcej będzie kwiatuszków zebranych w jednym gronie.

Fot. główna: Lukas, Pexels

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz