Strona Główna OgródRośliny ozdobne Rośliny cebulowe kwitnące wiosną

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną

autor Ogarnij Ogród

Wraz z wydłużającym się dniem i mozolnym wzrostem temperatury ogrodnicy niecierpliwie wyglądają pierwszych kolorowych kwiatów. Po monotonnym, monochromatycznym okresie zimy nadchodzi czas niecierpliwego oczekiwania na pierwsze plamy barw. Zwiastunami nadchodzącej wiosny są rośliny cebulowe kwitnące wiosną – jako pierwsze cieszą oko, zapowiadając rychłe ocieplenie. Jak je sadzić i o nie dbać, by cieszyć się ich świeżością i wiosenną urodą?

Jak sadzić rośliny cebulowe kwitnące wiosną?

W sklepach ogrodniczych już późnym latem rozpoczyna się szał cebulek. Można wśród nich znaleźć kwiaty kwitnące od późnej zimy do wczesnego lata. Rośliny cebulowe kwitnące wiosną dla prawidłowego rozwoju i, przede wszystkim, kwitnienia potrzebują stratyfikacji – czyli po prostu muszą przemarznąć zimą w gruncie. Tylko w ten sposób zakwitną.

Dlatego cebule zdecydowanej większości wiosennych kwiatów sadzi się na przełomie września i października.
Wyjątkiem są tutaj zimowity, które sadzić można już w sierpniu. Podobnie narcyzy, szachownicę czy koronę cesarską można posadzić późnym latem – pozwoli to cebulom dobrze ukorzenić się przed nastaniem zimy.

Więcej o roślinach cebulowych sadzonych jesienią przeczytasz tutaj:

Jednak jeśli październik minął, a my nie znaleźliśmy czasu na sadzenie cebul lub kompletnie o tym zapomnieliśmy – jeszcze nic straconego. Cebule można sadzić nawet w listopadzie, pod warunkiem, że ziemia nie będzie jeszcze zmarznięta.

Wybierając odpowiednie miejsce dla cebulek kwitnących wiosną, warto postawić na stanowisko słoneczne lub jedynie lekko zacienione. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna, a podłoże oczyszczone z chwastów. Żyzność gleby można podnieść poprzez wymieszanie głównej jej warstwy z kompostem, humusem lub przekompostowanym obornikiem.

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną, autor: No-longer-here/pixabay.com

Podczas sadzenia warto zapoznać się z gatunkowymi wymaganiami danej rośliny – zwłaszcza co do głębokości sadzenia. Cebule zasadzone zbyt głęboko mogą nie wzejść lub nie kwitnąć, natomiast posadzony zbyt płytko mogą przewrócić się pod ciężarem pędu z kwiatem.

Kolejność kwitnienia roślin cebulowych

Umiejętnie wybierając cebule można zapewnić sobie niemal nieustannie kwitnącą rabatę, która w zależności od okresu będzie cieszyła oko kolejnymi kolorowymi kwiatami.

W jakie kolejności zakwitają wiosenne kwiaty cebulowe?

Ranniki zimowe (Eranthis hyemalis)

To pierwsi wiosenni goście w ogrodzie, zakwitający jeszcze przed popularnymi przebiśniegami. Żółte kwiaty o średnicy 2 do 4 cm otwierają się w temperaturze około 10 stopni i pozostają na roślinie dość długo, pod warunkiem, że temperatura zbytnio nie podskoczy. Przy kilkunastu stopniach powyżej zera kwiaty szybko przekwitają. Wraz z otwarciem kwiatu zaczyna wydobywać się z niego słodki, miodowy zapach.

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną – rannik zimowy

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną – rannik zimowy, autor: neryx/pixabay.com

Świetnie sprawdzą się w miejscach pod drzewami, w których wczesną wiosną, zanim pojawią się liście, jest jeszcze w miarę słonecznie.

Przebiśniegi (Galanthus nivalis)

Zakwitają zwykle w marcu, jednak w czasie ostatnich, raczej ciepłych zim można było je zobaczyć nawet pod koniec lutego. Charakterystyczne białe, trzypłatkowe kwiaty zwisają  pośród wąskich liści.

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną – przebiśniegi

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną – przebiśniegi, autor: Hans/pixabay.com

To bardzo wytrzymałe rośliny – mogą rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat bez wykopywania, jednak zdecydowanie lepiej kwitną, jeśli zostaną wykopane co 4 lata, po przekwitnięciu, i posadzone jesienią w nowe miejsce.

Poradzą sobie zarówno na obrzeżach trawników, jak i w ogrodach skalnych i w ogrodzie japońskim.

Krokusy (Crocus)

To chyba jedne z najpopularniejszych, pierwszowiosennych kwiatów.  Różnokolorowe kępy wyglądają pięknie zarówno na tle wschodzącego trawnika, jak i na osobnych rabatach. Zakwitają w okresie od marca do kwietnia, jednak jedna roślina kwitnie dość krótko – tylko 7 do 10 dni. Najlepiej prezentują się sadzone w dużych grupach, dość gęsto. Przy odpowiedniej obsadzie tworzą piękny, kolorowy kobierzec.

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną – krokusy

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną – krokusy, autor: bernswaelz/pixabay.com

W okresie wzrostu i kwitnienia wymagają regularnego podlewania, a dodatkowo rosną tylko na nasłonecznionych stanowiskach. Ich cebule są jednoroczne – po przekwitnięciu w miejsce starej cebuli powstaje nowa.

Śnieżniki (Scilla sect. Chionodoxa)

Gwiaździste, sześciopłatkowe kwiaty, zebrane w luźne grona po 6 do 10 sztuk, zazwyczaj mają kolor szafirowo-niebieski z białym oczkiem. Można jednak spotkać odmiany o kwiatach białych, różowych, fioletowych albo żółtych. Zakwitają w tym samym okresie co krokusy.

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną – śnieżnik

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną – śnieżnik, autor: LoggaWiggler/pixabay.com

Są łatwe w uprawie, mają wymagania jedynie co do gleby, która musi być przepuszczalna, wilgotna i próchnicza. Dobrze czują się zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i w półcieniu. Najlepiej prezentują się sadzone w grupie.

Szafirki (Muscari)

To jedne z bardziej charakterystycznych wiosennych kwiatów cebulowych.  Kuliste kwiaty zebrane w groniaste, zbite kwiatostany o stożkowatym kształcie. Najczęściej ciemno szafirowe, jednak można spotkać także kwiaty w odcieniach różowego lub całkiem białe.  Co niecodzienne dla roślin cebulowych, z jednej cebuli wyrasta 3 do 8 kwiatostanów.

To jedna z łatwiejszych w uprawie cebul wiosennych, jednak wymaga corocznego nawożenia i regularnego podlewania w okresach suszy.

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną – szafirki

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną – szafirki, autor: MabelAmber/pixabay.com

Cebulki najlepiej sadzić we wrześniu. W jednym miejscu szafirki mogą rosnąć i kwitnąć wiele lat, także ze względu na fakt, że wytwarzają liczne cebulki przybyszowe.

Narcyzy (Narcissus)

To również bardzo popularne wiosenne cebulki. Zarówno w przydomowych ogrodach, jak i w publicznych przestrzeniach zielonych, na skwerach czy w miejskich gazonach. Ich charakterystyczne kwiaty są białe lub w różnych tonach żółci.

Często można spotkać również odmianę białą z pomarańczowym lub intensywnie żółtym środkiem, zwanym przykoronkiem.  Kwitną od marca do kwietnia – zależnie od posadzonej odmiany. A do tego pięknie pachną.

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną – narcyzy

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną – narcyzy, autor: manfredrichter/pixabay.com

Najlepiej rosną na glebach żyznych i przepuszczalnych, dobrze radzą sobie także na ziemiach nieco kwaśnych, mogą rosnąć zarówno w słońcu, jak i w półcieniu.

Najpiękniej prezentują się nasadzane w grupach, po kilka cebul obok siebie. Wspaniale nadają się również na kwiaty cięte.

Tulipany (Tulipa)

To z całą pewnścią królowie wiosennych ogrodów. Mnogość kształtów i kolorów sprawia, że można utkać za ich pośrednictwem niepowtarzalny wiosenny kobierzec. W zależności od gatunku tulipany kwitną od końca marca (grupa tulipanów botanicznych, mniejszych i nieco mniej okazałych od odmian szlachetnych, ale równie pięknie wyglądających w wiosennym ogrodzie), aż po koniec maja (tulipany z grupy Virdoflora).

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną – tulipany

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną – tulipany, autor: DEZALB/pixabay.com

Obecnie można znaleźć tulipany niemal w każdym możliwym kolorze, a także odmiany dwubarwne. Nie ma jedynie tulipanów w czysto niebieskiej barwie.

Przeczytaj także: jak i kiedy sadzić tulipany?

Pielęgnacja wiosennych cebul kwiatowych

Warto pamiętać o tym, aby oprócz regularnego podlewania i zasilania wiosną wiosenne kwiaty cebulowe ogławiać. Dobrze jest obrywać przekwitnięte kwiaty, zostawiając same liście. Pozwala to roślinie na skierowanie części sił i środków w rozwój bulw, które dzięki temu będą dorodne i doskonale rozwinięte. Ogławianie poleca się zwłaszcza w przypadku hiacyntów, lilii, czosnków olbrzymich i tulipanów.

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną, autor: Couleur/pixabay.com

Dobrze wiedzieć, że tulipany i hiacynty warto wykopać co dwa lata, lilie, narcyzy i ifeonie wykopywać trzeba co 4 lata. Pozostałe rośliny mogą rosnąć przez wiele lat w jednym miejscu, jednak w momencie, gdy zaczną wschodzić zbyt gęsto lub przestaną kwitnąć, je też warto wykopać i zasadzić w nowym miejscu.

Fot. główna: garten-gg/pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz