Strona Główna Dom i Balkon Rojnik murowy – uprawa, pielęgnacja, nawożenie

Rojnik murowy – uprawa, pielęgnacja, nawożenie

autor Ogarnij Ogród

W skrócie

  • Charakterystyka – z błyszczących, zielonych, mięsistych liści pełnych śluzu tworzy rozety. Kwitnie niepozornymi, różowymi kwitkami. Szybko się rozmnaża i porasta bardzo trudne dla innych roślin podłoża. Może rosnąć na dachach, murkach, skarpach a nawet ścianach budynku.
  • Uprawa –   wymaga podłoża suchego, piaszczystego, ubogiego w składniki odżywcze. Na 1 m2 sadzi się ok. 10 sadzonek. Miejsce musi być ciepłe i nasłonecznione. Można go uprawiać również w pojemnikach, wśród innych roślin skalnych. 
  • Pielęgnacja – nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Można jedynie przesadzać w nowe miejsca zbyt gęsto rosnące rozetki.
  • Rozmnażanie – poprzez kupione sadzonki lub podział rozłogów – odrywa się młode rozetki z korzeniami.

Rojnik murowy (Sempervivum tectorum) jest byliną z rodziny gruboszowatych. Roślina niezwykle wytrzymała, mrozoodporna. Znana i uprawiana od starożytności, wierzono bowiem, że chroni przed piorunami. Z tej przyczyny była bardzo często sadzona na dachach domów, dając gwarancję, że domostwo będzie wolne od ognia i złych czarów. Już wówczas znano i uznawano również jest właściwości lecznicze a grube, mięsiste liście z ich uzdrowieńczym śluzem cenione są do dziś. Roślina idealna do obsadzania murków, na zielone dachy, do okrywania ziemianek, na skarpy i skalniaki, ale również do sadzenia w donicach i skrzynkach na balkonach

Rojnik murowy – charakterystyka

Rojnik murowy tworzy rozety, z których każda może dorastać do 20 cm średnicy. Na rozetę składają się nagie, mięsiste liście w kolorze jasnozielonym tworzące mocno zwarte różyczki. Liście te wypełnione są gęstym, lepkim śluzem. W lipcu ze środka rozety wyrasta łodyga kwiatostanowa osiągająca około 20 cm wysokości. Na jej szczycie pojawiają się zebrane w kwiatostan drobniutkie kwiatuszki barwy bladoróżowej. Gdy kwiatki przekwitną rozetka zamiera a rozwijają się te rosnące wokoło małe rozetki, które zaczynają wypuszczać włókniste korzenie, przyczepiają się do podłoża i stają w tym momencie samodzielnymi bytami. Korzonki rojników są niezwykle czepne, dlatego roślinę można sadzić nawet na ścianach budynków.

Rojnik murowy kwiaty

Rojnik murowy kwiaty, autor: H. Zell, common.wikimedia.org

Uprawa rojnika murowego

Rojnik murowy jest odmianą najbardziej okazałą. Sadzi się go w miejscach ubogich w substancje odżywcze, gleba musi być dobrze przepuszczalna i sucha. Miejsce powinno być nasłonecznione i ciepłe. To roślina idealna na skalniaki czy murki, dość szybko z miejsca szarego i smutnego uczyni piękny, żywy kobierzec. Najlepiej jest go sadzić w kwietniu albo w sierpniu z sadzonek kupionych lub pozyskanych z rozłogów. Na powierzchni 1 m2 powinno znaleźć się ok. 10 sadzonek.

Rojnik murowy

Rojnik murowy, autor: Nieuw, common.wikimedia.com

Rojnika murowego można z powodzeniem uprawiać w skrzynkach na balkonach, najlepiej wśród innych odmian rojników np. rojnika pospolitego i rojnika pajęczynowatego. Mogą to być również inne rośliny skalne jak rozchodnik, smagliczka czy gęsiówka. 

Pielęgnacja rojnika murowego

Roślina ta nie wymaga pielęgnacji, poza przesadzaniem zbyt bujnie porośniętych rozetek. Nie trzeba jej ani podlewać, ani nawozić. 

Rojnik murowy – roślina lecznicza 

Rojnik murowy wykazuje właściwości lecznicze podobne do tych, które ma aloes. Jego liście można przeciąć i wnętrzem przyłożyć np. do miejsca po ukąszeniu, na drobne zranienia, oparzenia czy na nagniotki. Roślina ta szybko łagodzi skutki nadmiernego opalania. Z liści można parzyć wywar, którym można płukać chore gardło lub leczyć zapalenie jamy ustnej. Zmiażdżone liście zalane wrzątkiem to doskonała parówka dla twarzy, wystarczy pochylić się nad parującą miską a głowę okryć ręcznikiem. 

Fot. główna: cristty, pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz