Strona Główna Dom i Balkon Ukwap dwupienny – uprawa, pielęgnacja, nawożenie

Ukwap dwupienny – uprawa, pielęgnacja, nawożenie

autor Ogarnij Ogród

W skrócie

  • Charakterystyka – bylina lekko wzniesiona o pokroju płożącym. Tworzy gęste i zwarte darnie. Dorasta do 10-20 cm wysokości. Ma delikatne łodygi, zielonkawo-srebrzyste listeczki i białe lub różowe kwiatuszki zebrane na szczytach pędów w koszyczki. Roślina dwupienna – osobno rosną egzemplarze męskie i żeńskie.
  • Uprawa – roślina bardzo wytrzymała, uprawa na podłożu lekkim, piaszczystym, ubogim w składniki pokarmowe. Miejsce słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru i suche.
  • Pielęgnacja – nie wymaga pielęgnacji. Można go podlewać w okresach suchych, będzie wówczas bujniej kwitnąć.
  • Rozmnażanie – poprzez podział rozłogów i poprzez wysiew nasion.

Ukwap dwupienny inaczej kocanka czerwona (Antennaria dioica) to gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Występuje w całej Europie, również w Azji i na Alasce. W Polsce występuje w naturze na terenie całego kraju. Często uprawiany jako roślina ozdobna. 

Jest to bylina lekko wzniesiona, ale jej pokrój jest generalnie płożący. Tworzy gęste i zwarte darnie dość szybko rozmnażając się za pomocą rozłogów. Dorasta do 10-20 cm wysokości. Jej łodygi są dość delikatne. Wyrastają z nich pokryte od spodu kutnerem zielonkawo srebrzyste listeczki. Kwitnie w kolorach białym i różowym od maja do lipca. Kwiatuszki osadzone są na szczytach pędów i zebrane są w koszyczki. Roślina zaliczana jest do roślin dwupiennych. Większe koszyczki oznaczają, że dany egzemplarz jest rośliną żeńską, okazy męskie rosną osobno i ich kwiatuszki są drobniejsze.

Ukwap dwupienny

Ukwap dwupienny, autor: Accord H. Brisse, common.wikimedia.com

Uprawa ukwapu dwupiennego

Ukwap dwupienny jest rośliną mało wymagającą, dlatego będzie rósł wszędzie tam, gdzie inne rośliny nie są w stanie rosnąć: na piaszczystych ugorach, skarpach, kamiennych murkach i skalniakach. Roślina doskonała do sadzenia w miejscach, które trzeba zadarnić by ukryć ich szpetotę. Można go uprawiać w doniczkach na balkonach i tarasach. Po zasuszeniu nie traci kolorów, dlatego idealnie nadaje się do tworzenia suchych kompozycji. Stanowisko dla ukwapu powinno być ciepłe, nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Gdy posadzimy go w cieniu, liście będą traciły srebrzysty połysk, pędy się wydłużą i będą bardzo wiotkie. Podłoże dla rośliny powinno być lekkie, piaszczyste o skromnych zasobach pokarmowych i dość suche. W warunkach dużej wilgotności roślina ginie. Jest to odmiana w pełni mrozoodporna. 

Pielęgnacja ukwapu dwupiennego

Ukwap dwupienny w zasadzie nie potrzebuje zabiegów pielęgnacyjnych. Można go podlać podczas długich okresów bez deszczu, ale jest wytrzymały na brak wody i nawet jeśli częściowo przyschnie, to się odrodzi. Niepodlewany będzie po prostu słabiej kwitnąć. Nie ma konieczności zasilania rośliny nawozami. Można jedynie wiosną obsypać kępy dokoła przesianym kompostem, ale konieczności nie ma. Ukwap można rozmnażać wysiewając nasiona albo dzieląc roślinę wraz z rozłogami. Bardzo szybko ukorzenia się i przyjmuje w nowym miejscu. 

Fot. główna: Meneerke bloem, common.wikimedia.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz