Abelia mosańska vel Abelia pachnąca (Abelia mosanensis) |
|
Wysokość | do 150 cm |
Kwitnienie | V, VI, VII, VIII |
Stanowisko | słoneczne |
Wilgotność gleby | umiarkowanie wilgotna |
Ozdobność | kwiaty, liście |
Pokrój | rozłożysty, zwarty |
Abelia mosańska vel Abelia pachnąca (Abelia mosanensis) należąca do rodziny wiciokrzewów Caprifoliaceae to wieloletni, bardzo ładny i ciekawy krzew liściasty, o pięknych, pachnących kwiatach i ognistym kolorze jesiennych liści. Pochodzi z Półwyspu Koreańskiego. W Polsce jest bardzo rzadko spotykany, a szkoda, bo nie jest trudny w uprawie i wytrzymuje nasze niskie temperatury.
Abelia mosańska – jak wygląda
Abelia mosańska jest to krzew o gęstym, zwartym pokroju i łukowato przewieszającymi się pędami. Charakteryzuje się umiarkowanie szybkim wzrostem i dorasta do 1,5 metra wysokości i osiąga tyleż samo rozpiętości po 10 latach. Kwitnie na przełomie maja i czerwca.
Abelia mosańska, autor: Salicyna, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org
Abelia mosańska wytwarza małe, rurkowate, pachnące kwiaty, w pączkach delikatnie różowe, natomiast po rozwinięciu płatki są białe, a rurki różowe. Kwiaty zebrane są w kwiatostany po kilkanaście na szczytach pędów i po kilka w kątach najwyższych par liści. Po przekwitnięciu z kwiatu powstaje niełupka z pięcioma działkami kielicha, niezwykle ozdobna, przybierająca jesienią czerwony kolor.
Abelia mosańska posiada również bardzo interesujące liście. Są one przeciwległe, błyszcząco zielone, szeroko lancetowate o zaostrzonych wierzchołkach. Jesienią zmieniają barwę na ognisty różowo-czerwony kolor. Podczas łagodnych zim utrzymują się na krzewie.
Uprawa abelii mosańskiej
Abelia mosańska najlepiej rośnie na świeżych, żyznych i umiarkowanie wilgotnych podłożach. Można ją sadzić w glebach o lekko kwaśnym odczynie, nie toleruje gleb suchych, jałowych i nadmiernie wilgotnych, czyli zwykła ziemia ogrodowa jak najbardziej będzie roślinie odpowiadała. Stanowisko powinno być ciepłe, słoneczne lub lekko zacienione. Może rosnąć w półcieniu, ale wtedy wolniej się rozwija, kwitnie mniej obficie a jej pokrój robi się luźny.
Abelia mosańska, źródło: depositphotos.com
W bardzo prosty sposób się ją rozmnaża. Wystarczą do tego albo sadzonki wierzchołkowe, czyli 10 centymetrowa końcówka pędu albo można obciąć cały pęd i podzielić go na takie fragmenty. Ważne by użyć ukorzeniacza, co na pewno łatwi roślinie wypuszczenie korzeni. Takie pędy umieszcza się w ziemi wymieszanej z piaskiem (1:3), okrywa folią spożywczą, i umieszcza w ciepłym i jasnym pomieszczeniu. Sadzonki te pozyskuje się w lipcu i sierpniu. Teoretycznie można również abelię rozmnożyć z nasion, ale jest to niezwykle trudne.
Abelia mosańska – pielęgnacja
Jest to roślina odporna na szkodniki i choroby. Wykazuje dużą odporność na niskie temperatury (mrozoodporna), ale młode osobniki należy profilaktycznie zabezpieczyć przed silnymi mrozami.
Abelia mosańska, autor: Krzysztof Ziarnek, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org
Nie ma problemu z przycinaniem rośliny, abelia mosańska bowiem dobrze na ten zabieg reaguje, pod warunkiem, że nie są to cięcia radykalne. Jeśli decydujemy się na formowanie, najlepiej jest to zrobić po kwitnieniu, skracając umiarkowanie pędy. Wiosną można również przeprowadzać cięcia sanitarne, pozbywając się w ten sposób chorych, połamanych i niepotrzebnych gałązek.
W okresach przedłużających się bezdeszczowych, upalnych dni, roślinę należy regularnie podlewać. Jest rośliną odporną na choroby i ataki szkodników.
Zastosowanie abelii mosańskiej
Abelia mosańska doskonale sprawdzi się w każdym ogrodzie, Ale szczególnie pięknie będzie się prezentowała w ogrodach mających charakter orientalny. Można z niej tworzyć nieformowane żywopłoty, doskonale prezentuje się posadzona pojedynczo na tle zielonego trawnika. Często sadzona na terenach zieleni miejskiej, w parkach w kompozycjach z innymi krzewami ozdobnymi i niskimi bylinami.
Abelia mosańska, autor: Salicyna, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org
Odmiana abelii mosańskiej
BRIDAL BOUQUET ‘Monia’ – to w zasadzie jedyna odmiana, którą można w Polsce kupić. Krzew zdobiący ogród przez cały okres wegetacyjny, latem są to piękne, pachnące jasnoróżowe kwiaty i błyszczące, zielone liście, a jesienią liście, przebarwiające się na ognisty, czerwony kolor. Dorasta do 1,5 m wysokości i tyleż samo rozpiętości.
W cieplejszych rejonach naszego kraju można z powodzeniem również uprawiać Abelię wielokwiatową, która również pięknie kwitnie całe lato i jest rośliną dość łatwą w uprawie.
Fot. główna: Krzysztof Ziarnek, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org