Strona Główna Ogród Ukorzeniacz – skuteczne rozmnażanie roślin

Ukorzeniacz – skuteczne rozmnażanie roślin

autor Ogarnij Ogród

Ukorzeniacz to specjalny preparat, który bazują na auksynach – hormonach roślinnych zawierających m.in. kwas naftyloocytowy, kwas indolilomasłowy czy kwas indolilooctowy, będące odpowiedzialne za stymulację wzrostu i rozwój korzeni u sadzonek. Do preparatów dodawane są czasami także fungicydy, które chronią młode sadzonki przed chorobami grzybowymi, niektóre z nich wzbogacone są również o składniki odżywcze jak fosfor, bor, potas, miedź, żelazo, molibden, cynk czy mangan. W zależności od potrzeb rośliny, którą chcemy uprawiać, preparat do ukorzeniania może być inny. 

Ukorzeniacz – jak należy go stosować

Wśród ukorzeniaczy znaleźć możemy te w postaci pudru, proszku, żelu lub płynu. Ich zastosowanie uzależnione jest od wskazań producenta – można je stosować bezpośrednio lub po wymieszaniu z wodą. Aby je wykorzystać, należy w pierwszej kolejności przygotować sadzonkę, gdyż od tego w głównej mierze zależy to, czy nasza roślina wytworzy korzenie. Pobierając fragment pędu należy usunąć z niego dolne liście.

Ukorzeniacz

Ukorzeniacz, autor: MissMessie/flickr.com

Tak przygotowaną sadzonkę zanurzamy następnie w wodzie z ukorzeniaczem lub gotowym preparacie. Wystarczy zanurzyć ją na kilka centymetrów. W zależności od długości sadzonki – proszek/płyn powinien pokryć wyłącznie podziemną część sadzonki, gdyż w przeciwnym wypadku może dojść do deformacji nadziemnych części rośliny. Kolejno należy dokładnie strzepnąć nadmiar środka.

Zabieg ten warto przeprowadzić w rękawiczkach ochronnych, aby nie doszło do kontaktu ukorzeniacza ze skórą, jak również oczami. Tak przygotowaną sadzonkę należy przenieść do podłoża, do wcześniej przygotowanego dołka, co pozwoli uniknąć starcia środka ukorzeniającego z rośliny. Po umieszczeniu sadzonki w ziemi, należy podłoże wokół starannie ubić dookoła rośliny. 

Funkcje ukorzeniaczy

Do podstawowych funkcji ukorzeniaczy należy skuteczne wsparcie procesu tworzenia nowych korzeni roślin ozdobnych. Działanie to możliwe jest dzięki wysokiej zawartości auksyn, które są roślinnymi hormonami odpowiedzialnymi za stymulację wzrostu roślin. Sprawdzają się w rozmnażaniu zielonych sadzonek, ale i tych półzdrewniałych oraz całkowicie zdrewniałych.  Np. rozmnażanie róż doskonale udaje się przy zastosowaniu ukorzeniacza.

Poza auksynami ukorzeniacze bogate są w związki chemiczne jak kwas u-indolilooctowy oraz alfa-naftylooctowy. Dodatkowymi składnikami są również mikro i makroelementy, często także witaminy, które poza wsparciem stymulacji wzrostu korzeni, wspaniale wspomagają całą roślinę w rozwoju. 

Jakie są rodzaje ukorzeniaczy?

Preparaty te podzielić można na kilka grup, które przeznaczone są dla innych gatunków roślin. Do wyboru mamy zatem ukorzeniacze:

  • typu A przeznaczone do sadzonek zielonych i półzdrewniałych. Będą one najlepszym wyborem dla roślin takich jak róże, żywotniki, różaneczniki, jałowce, azalie czy hortensje.
  • typu B to z kolei alternatywa dla roślin domowych i balkonowych, wśród których wymienić możemy chryzantemy, dalie, pelargonie, bluszcze bądź skrętniki. 
  • typu B2 to rozwiązanie bardzo uniwersalne, które pozwala ukorzenić zarówno sadzonki zielone, jak i półzdrewniałe. Z pomocą tego typu preparatów można wesprzeć rośliny takie jak wrzosy, hortensje, forsycje, goździki czy zgnilaki. 
  • typu AB przeznaczone są do krzewów oraz drzew, które wymagają więcej uwagi podczas ukorzeniania. Ich sadzonki są najczęściej półzdrewniałe lub całkowicie zdrewniałe. Preparaty te można wykorzystać w uprawie świerków, berberysów, cyprysików lub innych roślin ozdobnych. 

Podczas wyboru preparatu konieczne jest zwrócenie uwagi na zawartość auksyn. Im bardziej wymagająca roślina – tym więcej auksyn niezbędne będzie do stymulowania jej korzeni

Czy stosowanie ukorzeniaczy jest bezpieczne?

Ukorzeniacze to rozwiązanie niezwykle skuteczne, jednak z racji na zawartość toksycznych i drażniących substancji mogą być one niebezpieczne. Ich stosowanie wymaga odpowiedniego przygotowania. Przydadzą się wspomniane wcześniej rękawice ochronne, a w przypadku ukorzeniaczy w proszku, także maseczka ochronna, która zapobiegnie wdychaniu „chmury pyłu” zawierającego groźne dla zdrowia związki chemiczne.  

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content