Strona Główna OgródRośliny ozdobne Gazania – uprawa i pielęgnacja

Gazania – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Gazania (Gazania)

Wysokośćok. 25 cm
KwitnienieVI, VII, VIII, IX, X
Stanowiskosłoneczne
Wilgotność glebyumiarkowanie wilgotna
Ozdobnośćkwiaty
Pokrójwzniesiony

Gazania (Gazania) to roślina należąca do rodziny astrowatych. W Afryce, skąd pochodzi i innych krajach strefy równikowej uprawiana jest jako bylina. W naszym klimacie, ze względu na brak mrozoodporności jest to roślina jednoroczna, choć zwykle uprawia się u nas jedynie jej ozdobne mieszańce różnych gatunków oraz kultywary. 

Liście gazanii są całobrzegie do klapowatych, dość długie i zebrane w pęki na końcach łodyg. Spód liści jest na biało kutnerowo owłosiony a wierzch porastają szorstkie włoski. Każdy pęd na końcu ma koszyczek kwiatowy osadzony na długiej szypułce. Kwiaty są różnych kolorów: białe, kremowe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone, fioletowe, miedziano-szkarłatne lub bordowe. Mają też u nasady charakterystyczną czarną lub brunatną plamkę, na której znajduje się poprzeczna, wąska, żółta mniejsza plamka lub kreska.

Gazania

Gazania, autor: Zanchetta Fabio, CC BY-SA 2.5, commons.wikimedia.org

Uprawa gazanii

Gazania potrzebuje żyznego podłoża, najlepiej próchniczego, ale nie przenawożonego. Miejsce powinno być słoneczne i ciepłe. Roślina idealna na obwódki kwietników, do skalnych ogródków, na skarpy i murki, ale również na kwiat cięty. Przekwitłe kwiatostany należy usuwać

Gazanię kupuje się najczęściej w formie gotowych sadzonek. Można ją jednak uprawiać z nasion, które należy wysiać już w lutym lub na początku marca i trzymać w ciepłym i jasnym miejscu. Następnie pikuje się siewki a gotowe sadzonki wysadza się na miejsca docelowe w drugiej połowie maja.

Fot. główna: Maciej Opaliński, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz