Czeremcha amerykańska – uprawa i pielęgnacja

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
2 minut czytania
Czeremcha amerykańska, autor: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Czeremcha amerykańska vel Czeremcha późna (Padus serotina)

Wysokość 30 m
Kwitnienie IV
Stanowisko słoneczne, półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność liście, owoce
Pokrój krzaczasty

Czeremcha amerykańska vel Czeremcha późna (Padus serotina) należy do rodziny różowatych i jest wysokim drzewem o nieregularnej, krzaczastej koronie. Drzewo dorasta do około 30 m wysokości. 

Charakterystyczna u czeremchy późnej jest spękana, intensywnie pachnąca kora. Liście mają pofałdowane krawędzie, owalny kształt i szpiczaste końce. W kwietniu na drzewie pojawiają się białe grona o długości 10-15 cm, jednak nie zwisają jak u czeremchy zwyczajnej, ale kierują się do góry. Na przełomie sierpnia i września zaczynają dojrzewać owoce. Są to błyszczące pestkowce w różnych odcieniach czerwieni i czerni.  

Uprawa czeremchy amerykańskiej

Czeremcha amerykańska nie ma specjalnych wymagań uprawowych. Najlepiej rośnie w słońcu, ale poradzi sobie posadzona w półcieniu a nawet w cieniu. Nie straszne jej mało urodzajne i suche podłoże, choć oczywiście najlepiej będzie rosła tam, gdzie ziemia jest żyzna i wilgotna. Tylko młode okazy potrzebują zabiegów pielęgnacyjnych. Trzeba odchwaszczać teren wokół nich i można przeprowadzać sanitarne cięcia. Później drzewo radzi sobie samo. 

Owoce czeremchy mają słodkawy smak, są co prawda jadalne, ale dopiero po przetworzeniu, surowe mogą zaszkodzić. Świetnie nadają się na nalewki i różne inne przetwory. Są przysmakiem wielu gatunków ptaków.

Fot. główna: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz