Strona Główna OgródRośliny ozdobne Róże herbaciane – najpiękniejsze odmiany

Róże herbaciane – najpiękniejsze odmiany

autor Ogarnij Ogród

W klasyfikacji róż nie znajdziemy takiego pojęcia jak Róże Herbaciane. A to dlatego, że określenie to nie odnosi się do gatunku róży, do odmiany róży czy też jej rodzaju. Róża herbaciana mówi nam o jej kolorze. A kolor herbaciany jest niesamowity. Powstaje z połączenia żółtych i czerwonych pigmentów zawartych w płatkach róży. A ponieważ barwa ta do złudzenia przypomina kolor świeżo zaparzonej, czarnej herbaty, stąd właśnie wzięła się ich nazwa. Odmian róży herbacianych dostępnych w naszym klimacie jest całe mnóstwo. Poniżej przedstawimy te najpiękniejsze.

Róża herbaciana 'Charles Austin'

Róża herbaciana ‘Charles Austin’, autor: Yoko Nekonomania, CC BY 2.0, commons.wikimedia.org

Znaczenie koloru róż

Róża jest symbolem miłości i piękna, nic dziwnego, że już starożytni połączyli je z boginiami: Wenus i Afrodytą. Bukiet róż mówi sam za siebie, nie trzeba używać słów, by wraz z nim wyrazić swoje uczucia. Tyle symbolika samych kwiatów. Z czasem znaczenia nabrały również kolory róż. Wręczając bukiet czy też pojedynczy kwiat danego koloru niesiemy wraz z nim jakieś konkretne przesłanie. Czasem czyniąc to zupełnie nieświadomie. Warto więc wiedzieć co w zawoalowany sposób mówimy osobie, której wręczamy róże danego koloru.

Róża herbaciana 'Westerland'

Róża herbaciana ‘Westerland’, autor: Spedona, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Róże herbaciane – znaczenie koloru

Róże herbaciane ale również róże pomarańczowe to barwy neutralne ale mające pozytywne konotacje. Są symbolem radości, przyjaźni i sympatii. Jeśli chcesz komuś podziękować za pomoc, wyrazić wdzięczność, to właśnie róże herbaciane będą idealne. Mężczyzna obdarowujący kobietę herbacianymi różami mówi jej o swej przyjaźni, która mogłaby się przerodzić w głębsze uczucie.

Róże herbaciane 'Sweet dream'

Róże herbaciane ‘Sweet dream’, autor: T.Kiya, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org

Czerwone róże – znaczenie koloru

Znaczenia koloru czerwonego u róży chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć – czerwona róża to miłość wyrażona bez słów. I na całym świecie mówi dokładnie to samo – kocham Cię. W dniu Świętego Walentego mówią to miliony czerwonych róż.

Róże białe – znaczenie koloru

Kolor biały jest symbolem czystości i niewinności, sąd białe róże są symbolem pierwszej miłości i dlatego sa częstym elementem bukietów ślubnych. Symbolizują również dziewictwo oraz lojalność. Podarowanie komuś białej róży mówi o uczciwych zamiarach obdarowującego, o jego szacunku i czystych intencjach.

Róże herbaciane 'Alinka'

Róże herbaciane ‘Alinka’, autor: T.Kiya, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org

Róże żółte – znaczenie koloru

Dawniej żółte róże symbolizowały zdradę, zazdrość albo też oszustwo, były więc symbolem negatywnym. Dziś już niewielu pamięta o tych ich smutnych przesłaniach. Dziś w żółtych różach widzi się radość, przyjaźń i ciepło. Żółte róże pobudzają do działania.

Róże niebieskie – znaczenie koloru

Niebieski kolor róż oznacza nadzieję na miłość. To marzenia, które chciałoby by się spełniły wraz z wręczeniem niebieskich róż. Dlatego warto niebieską różę podarować na pierwszej randce, gdy ma się nadzieję na ciąg dalszy.

Róża fioletowa – znaczenie koloru

Róża fioletowa to miłość od pierwszego wejrzenia, to dowód na wielkie oczarowanie. Fioletowe róże to rzadkość, osoba obdarowana może więc mieć pewność, że jest dla obdarowującego kimś wyjątkowym.

Różą różowa – znaczenie koloru

Różowe róże to symbol elegancji, podziwu i zachwytu nad rozkwitającymi niby pąki róż kobiecymi wdziękami. To okazanie sympatii i wdzięczności.

Róże herbaciane – najpiękniejsze odmiany

  • Róża herbaciana ‘Samaritan’ – to róża wielkokwiatowa o intensywnym zapachu, która będzie się pięknie prezentowała na klombach, rabatach, w roli niskich żywopłotów oraz jako kwiat cięty. Można ją uprawiać w pojemnikach. Dorasta do 60-100 cm wysokości. Pochodzi z Wielkiej Brytanii.
  • Róża herbaciana ‘Sweet Dream’ – to róża miniaturowa, która w zasadzie nie pachnie, idealna do uprawy w donicach, ale również w kępach na rabatach lub jako obrzeża klombów, ma zwarty kompaktowy pokrój, dorasta do 30-60 cm wysokości. Pochodzi z Wielkiej Brytanii.
Róża herbaciana 'Lady Hillingdon'

Róża herbaciana ‘Lady Hillingdon’, autor: Kenraiz, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

  • Róża herbaciana ‘Alinka’ – to róża wielkokwiatowa, słabo pachnąca, idealna na klomby, na kwiat cięty i do uprawy w kwietnikach. Bardzo długo utrzymuje świeżość w wazonie. Dorasta do 100-150 cm wysokości. Pochodzi z Wielkiej Brytanii.
  • Róża herbaciana ‘Charming Apricot’ – to angielska róża krzaczasta, niezwykle pięknie i intensywnie pachnąca. Mogą rosnąć na klombach i kwietnikach, mocno się rozrastają więc i w roli soliterów na środku trawnika prezentują się doskonale. Tolerują sadzenie w półcieniu. Dorastają do 100-150 cm wysokości.
  • Róże herbaciane ‘Chicago Peace’ – to róże wielkokwiatowe o średnio intensywnym zapachu, przeznaczone do uprawy na klombach, w kwietnikach oraz na kwiat cięty. Dorastają do 100-150 cm wysokości. Pochodzą z USA.
  • Róża herbaciana ‘TRIO OF TEA’ – to róża wielkokwiatowa o pięknym, intensywnym zapachu, z przeznaczeniem do uprawy na rabatach, w kwietnikach oraz na kwiat cięty. Dorasta do 100-150 cm wysokości. Pochodzi z Danii.
  • Róża herbaciana ‘Sourire du Havre’– jest to róża wielokwiatowa, która słabo pachnie, ale za to prezentuje się nieziemsko. A przy tym mało wymagająca, łatwa w uprawie i odporna na choroby. Można ją uprawiać na rabatach i w kwietnikach oraz na kwiat cięty. Dorasta do 60-100 cm wysokości. Pochodzi z Francji.
Róża herbaciana 'Samaritan'

Róża herbaciana ‘Samaritan’, autor: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

  • Róża herbaciana ‘Lady Hillingdon’ – to róża pnąca, pięknie pachnąca a jej zapach przypomina zapach herbaty. Po 10 latach może osiągnąć nawet 4 m wysokości. Potrzebuje podpór. Pochodzi z Wielkiej Brytanii.
  • Róża herbaciana ‘Bengali’ – jest to róża rabatowa, pięknie i delikatnie pachnąca. Dorasta do 1 m wysokości.
  • Róża herbaciana ‘Westerland’ – jest różą parkową o dużej zmienności barwy kwiatów, które pięknie pachną. Łatwa w uprawie o niewielkich wymaganiach. Osiąga wysokość 1,5-2,5 m. Pochodzi z Niemiec.

Fot. główna: Róże herbaciane ‘Sweet dream’, autor: T.Kiya, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org.jpg

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content