Drzewa i krzewy idealne do strzyżenia

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
3 minut czytania
Twarze w żywotnikach, autor: anne-catherinedelattr, Pixabay

Moda dotyczy nie tylko ubrań, ale i roślin oraz sposobu ich uprawy czy pielęgnacji. Dokładnie tak samo dzieje się z formowaniem drzew i krzewów. Niedawno modnym było tworzenie z roślin topinarów (roślinne rzeźby) ale i ta moda właśnie powoli przemija. 

Generalnie w ogrodzie wciąż dominują proste formy geometryczne, ale można już zauważyć wkradającą się gdzieś między gałązkami fantazję. Objawia się to wyciętym w żywopłocie okienkiem, furtką, bramką a czasami po prostu fantazyjnym przejściem. Ogrodzenia z roślin przestają w końcu tylko zasłaniać a uczymy się je przycinać w taki sposób, by właśnie coś konkretnego odsłaniały i kazały na tym elemencie skupić uwagę. Coraz częściej ma się wrażenie, że patrzy się na żywe wycinanki. I w zależności od nadanych im form, będą pasowały do każdego charakteru ogrodu, wręcz go podkreślając. Takie ogrodowe wycinanki można projektować zarówno w nowo zakładanym ogrodzie jak i dzięki nim do tego starego wpuścić powiew świeżości. 

Gatunki idealne do strzyżenia 

Moda jak wiadomo zmienną jest, natomiast materiał, z którego można tworzyć w ogrodzie jest w zasadzie ten sam od zawsze.

Cis pospolity
Cis pospolity idealnie nadaje się do przycinania, autor: Mammiya, Pixabay

Wśród roślin iglastych pierwsze miejsce zajmuje oczywiście żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) odmiany Brabant. To gatunek prosty w uprawie, wytrzymały na niekorzystne warunki zewnętrzne. Toleruje różne warunki uprawowe, choć najlepiej czuje się w półcieniu i w wilgoci. I do tego szybko rośnie a co najważniejsze, dobrze znosi nawet dość radykalne cięcia. 

Zaraz za żywotnikami w kolejce do strzyżenia ustawia się cis pospolity (Taxus baccata) i cis pośredni (Taxus × media), choć rosną już nieco wolniej. Cięcie i formowanie znosi również doskonale większość sosen, świerków, modrzewi oraz jałowce

Wśród drzew liściastych prym wiedzie grab pospolity (Carpinus betulus), nie tylko świetnie znosi cięcia ale również zimą pozostaje atrakcyjny albo dzięki zwiędłym liściom, które się na nim utrzymują aż do wiosny albo w stanie bezlistnym, gdyż jego pędy wyglądają wówczas jak koronka. Innym szybko rosnącym drzewem liściastym, które można dowolnie strzyc jest ligustr pospolity (Ligustrum vulgare). 

 Z krzewów liściastych najpopularniejszym, który świetnie sprawdza się w roli modela do formowania jest bukszpan wieczniezielony (Buxus). Niestety ostatnimi czasy jego pielęgnacja wymaga naprawdę dużego wysiłku i uwagi. Powodem jest ćma bukszpanowa, która ostatnio jest w naszym kraju po prostu plagą. Potrafi w ciągu jednego sezonu zniszczyć bezpowrotnie wszystkie krzewy w ogrodzie. 

Fot. główna: anne-catherinedelattr, Pixabay

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz