Strona Główna Ogród Ściółkowanie trocinami

Ściółkowanie trocinami

autor Ogarnij Ogród

Trociny należą do ściółek organicznych, będących najlepszą alternatywą dla ogrodu. Ściółkowanie trocinami zapewnia doskonałą ochronę dla podłoża przed odparowaniem wody, przed chłodem ale i przed przegrzewaniem się podłoża oraz rozwojem chwastów, a po rozkładzie ściółki z trocin powstaje cenna, wzbogacająca glebę próchnica. Ściółka z trocin to nic innego jak drobne ścinki będące pozostałością po obróbce surowego drewna. 

Zalety ściółkowania trocinami

Wykorzystanie około 6-10 cm warstwy ściółki wokół roślin pozwala przede wszystkich ochronić podłoże przed wysychaniem i rozwojem chwastów. Jej obecność pozwala na rozwój dobroczynnych mikroorganizmów glebowych, a dodatkowo zapobiega ona powstawaniu tzw. skorupy, przez co gleba zyskuje z jej pomocą doskonałą izolację termiczną czy to podczas upałów, jak i mrozów. Dzięki powolnemu rozkładowi ściółki trocinowej nie wymaga ona częstego uzupełniania, a dodatkowo nie wpływa zbyt radykalnie na zmianę składu chemicznego ziemi. 

Same w sobie trociny nie są bogate w składniki odżywcze, jednak dzięki nim gleba zyskuje lepszą strukturę oraz właściwości fizyczne. Co więcej ściółkowanie trocinami pomaga lekko zakwasić podłoże – szczególnie tymi z drzew iglastych. Ściółka z trocin jest nieocenionym wsparciem uprawy roślin użytkowych np. truskawek, których owoce chroni przed bezpośrednim kontaktem z podłożem.  

Ściółkowanie trocinami

Ściółkowanie trocinami, autor: J Biochemist/flickr.com

Ściółkowanie trocinami z drzew liściastych

W zależności od rodzaju drzew, z jakich powstaje ściółka, zyskuje ona inne walory. Ściółka z drzew liściastych bogata jest w substancje ograniczające wzrost i rozwój roślin, w tym takie jak garbniki czy fenole, dlatego przed jej zastosowaniem, warto ją przekompostować przez około 4-5 miesięcy. Tym sposobem potencjalnie szkodliwe związki zostają zneutralizowane i nie wpłyną już niekorzystnie na rośliny. Kompostując trociny należy wzbogacić je w azot (np. skoszoną trawę lub nawóz azotowy), gdyż jest on niezbędny dla bakterii rozkładających je, a tym sposobem możemy szybciej pozbyć się szkodliwych związków.

Nie zaleca się ściółkowania roślin świeżymi trocinami z drzew liściastych, ale jeżeli już to zrobiliśmy, należy posypać je nawozem azotowym (w małych dawkach, kilkakrotnie powtarzając zabieg do czerwca). Nadmiar kompostu z trocin z drzew liściastych nie zaszkodzi jedynie roślinom ceniącym podłoże zasadowe – trociny lekko zakwaszają glebę. 

Ściółkowanie trocinami z drzew iglastych

Trociny z drzew iglastych nie obfitują w tak duże ilości niekorzystnych dla roślin substancji, przez co można je stosować w formie świeżej (nie zaszkodzi ich wcześniej również przekompostować i posypać azotem). Ściółka z trocin z drzew iglastych to również jeden ze sposobów na zakwaszenie gleby, dlatego idealnie sprawdza się pod odmiany kwasolubne roślin takich jak wrzosy, borówki czy różaneczniki. 

Co jeszcze warto wiedzieć o ściółkowaniu trocinami?

Przed zastosowaniem trocin  w ogrodzie, niezwykle ważne jest poznanie ich źródła. Trociny zdatne do ściółkowania muszą pochodzić tylko i wyłącznie z obróbki surowego drewna, dlatego niedopuszczalne jest wykorzystanie tych z resztek mebli czy przedmiotów użytkowych, które wcześniej pokrywane były lakierami, klejami, farbami czy innymi substancjami. Ich obecność może mieć bowiem wyjątkowo niekorzystny wpływ na rozwój roślin. 

Ściółkowanie trocinami

Ściółkowanie trocinami, autor: Lee Haywood/flickr.com

Podczas doboru ściółki z trocin warto również zwrócić na gatunki drzew, z których pochodzą. Niektóre trociny wykazują bowiem działanie allelopatyczne, czyli intensywnie ograniczają wzrost roślin. Szczególnie niebezpieczne w nieumiejętnym wykorzystaniu będą trociny z orzecha włoskiego lub czarnego (bogate w juglon), dębu, robinii akacjowej czy olchy. Te gatunki drzew przeznaczone na ściółkę warto przekompostować dłużej – nawet więcej niż rok, najlepiej w osobnym kompostowniku.

Zawarte w trocinach związki jakie jak juglon mogą skutecznie ograniczać rozwój roślin, ale aby ocenić ich zawartość w kompoście, można posadzić na nim siewki pomidora – jeżeli nie wykiełkują, poziom składnika jest nadal zbyt wysoki i warto przedłużyć zabieg. Trociny takie można wykorzystać jednak do ściółkowania niektórych odmian roślin, którym juglon nie szkodzi np. fasole, begonie, cebule, tuje czy paprocie.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz