Strona Główna PielęgnacjaOchrona Roślin Opryski śliw. Kiedy oprysk śliwy na robaki

Opryski śliw. Kiedy oprysk śliwy na robaki

autor Ogarnij Ogród

Śliwy to drzewa, które dla pięknych owoców i zdrowia wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Szczególną rolę w uzyskaniu obfitych plonów odgrywają opryski, które chronią je przed chorobami i szkodnikami. Kiedy oprysk śliwy na robaki? O tym poniżej, bo właśnie robale potrafią zdziesiątkować dorodne owoce i pozbawić nas plonów. Przy okazji trzeba pamiętać o chorobach śliw, bo zaniedbane również mogą doprowadzić do dużych strat. 

Kiedy oprysk śliwy na robaki i dla zapobiegania chorobom?

W zależności od fazy rozwoju drzewa, czyli tzw. okresu fenologicznego opryski na robaki i choroby będą odmienne. Każdego roku okresy oprysków mogą przypadać w innych terminach, bowiem w dużej mierze uzależnione są od warunków pogodowych. Aby wykonać je prawidłowo, należy obserwować rozwój drzew. 

Opryski śliw. Kiedy oprysk śliwy na robaki – mszyce na śliwie

Opryski śliw. Kiedy oprysk śliwy na robaki – mszyce na śliwie, autor: Marg O’Connell/flickr.com

Pierwsze opryski śliw możemy rozpocząć już w okresie nabrzmiewania pąków, wówczas określamy je opryskami zapobiegawczymi, dzięki którym zapobiegniemy wystąpieniu szkodników. Na okres kwitnienia śliw przypadały będą kolejne opryski zapobiegawcze, wykonywane celem zapobiegania zgniliźnie drzew pestkowych. Wśród oprysków na śliwy można także zastosować ich warianty interwencyjne, jeżeli na drzewkach pojawią się pierwsze objawy chorób jak np. rdza śliwy lub dziurkowatość liści drzew pestkowych, ale i wówczas, gdy pojawią się pierwsze objawy obecności szkodników. 

Jakie opryski śliwki należy stosować na robaki i choroby?

Do wykonania oprysków na śliwach – zarówno na robaki jak i przeciw chorobom, można stosować chemiczne środki ochrony roślin, gotowe preparaty bazujące na naturalnych składnikach, ale i wyciągi i wywary roślinne, które możemy samodzielnie przygotować. 

Opryski śliw. Kiedy oprysk śliwy na robaki i choroby – owocówka śliwkóweczka

Opryski śliw. Kiedy oprysk śliwy na robaki i choroby – owocówka śliwkóweczka, źródło: depositphotos.com

 

Wśród najczęściej objawiających się chorób śliwy wymienić możemy wspomniane wcześniej brunatną zgniliznę drzew pestkowych, rdzę śliwy, rak bakteryjny drzew owocowych oraz dziurkowatość drzew pestkowych. W przypadku tej pierwszej oraz dziurkowatości drzew pestkowych możemy zastosować zapobiegawczo, ale i gdy zauważymy pierwsze objawy choroby, przeciwgrzybiczne środki, a w na rdzę śliwy lub dziurkowatość, warto wykorzystać bardziej zaawansowane alternatywy środków przeciwgrzybiczych stosowane od chwili pojawienia się pierwszych objawów choroby od fazy kwitnienia po zbiór owoców. 

Jeżeli preferujemy w pełni ekologiczne metody oprysków, warto zastosować w tym wypadku preparaty z krwawnika pospolitego lub skrzypu polnego. Z roślin tych możemy wykonać wywary lub wyciągi, które po rozcieńczeniu pomogą skutecznie zwalczać brunatną zgniliznę drzew pestkowych. Można także zakupić gotowe preparaty tego rodzaju przygotowane na bazie skrzypu polnego. W przypadku ataku mszyc, doskonałym zabiegiem ekologicznym będzie oprysk z czosnku, pokrzywy lub cebuli.

Opryski śliw. Kiedy oprysk śliwy na robaki i choroby – rak bakteryjny

Opryski śliw. Kiedy oprysk śliwy na robaki i choroby – rak bakteryjny, źródło: depositphotos

Wśród popularnych szkodników, które chętnie atakują śliwy wymienić możemy owocówkę śliwkóweczkę oraz mszyce. Aby im przeciwdziałać i skutecznie zwalczać możemy zastosować specjalistyczne środki ochrony roślin, które działają kontaktowo i systemicznie, czyli przenikają do soków rośliny, aby wraz z nimi dotrzeć i wyniszczyć szkodniki. Tym sposobem robaki pojawiające się na śliwach zostaną efektywnie zlikwidowane, nawet wówczas, gdy oprysk nie zostanie przeprowadzony zbyt dokładnie. 

 kalendarz oprysków

Jeżeli nasze śliwy atakuje pordzewiacz śliwkowy lub przędziorka owocowa możemy zastosować środki ochrony roślin, z których opryski możemy wykonać w chwili pojawienia się szkodników. Jeżeli chcemy zabezpieczyć śliwy przed szkodnikami, możemy wykonać zapobiegawcze opryski w okresie nabrzmiewania pąków z pomocą preparatów olejowych, które skutecznie likwidują zimowe stadia szkodników, nie dopuszczając do ich rozwoju na wiosnę. 

Dobrze jest wiedzieć kiedy oprysk śliwy na robaki i choroby wykonać i trzymać się tych terminów, gdyż to pozwoli nam cieszyć się zdrowymi owocami, bez chociażby lokatorów wewnątrz dorodnych śliwek.

Fot. główna: Marg O’Connell/flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz