Darmowe programy do projektowania ogrodu

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
19 minut czytania
Darmowy program do projektowania ogrodu, źródło: depositphotos.com

Szczęśliwy ten co ma wiedzę i wyobraźnię pozwalającą na zaplanowanie ogrodu w taki sposób, by wszystkie rośliny ze sobą współgrały i po kilku latach nie okazało się, że mieszka wśród bezładnej dżungli. Albo co gorsza na pustyni, bo cała roślinność wymarła 😉 Albo ten, kto może zatrudnić architekta krajobrazu. Jednak większość posiadaczy ogrodów samodzielnie zmaga się z zaplanowaniem przestrzeni wokół domu, najczęściej metodą prób i błędów. A może tak darmowe programy do projektowania ogrodu? W polskiej wersji językowej jest ich kilka i choć najczęściej by trafić do tych bardziej rozbudowanych modułów trzeba zapłacić, to jednak warto skorzystać. Można zaplanować swój ogród, zobaczyć go w wersji 3D oraz sprawdzić jak będzie wyglądał za 5-10-20 czy 30 lat.

Wszystkie wymienione poniżej programy były testowane X.2022 r. na komputerze z systemem Windows 11 (w przypadku programów wymagających instalacji) oraz w przeglądarce Chrome w wersji 106.0.5249.103 (w przypadku programów przeglądarkowych).

Darmowe programy do projektowania ogrodu – w pigułce

  • Dostępne są darmowe programy do projektowania ogrodu, które oferują różnorodne funkcjonalności, nawet w wersjach demonstracyjnych.
  • Najpopularniejszym programem jest GardenPuzzle, łatwy w obsłudze, z opcją wizualizacji 3D i możliwością przeglądu roślin w różnych porach roku.
  • Inne programy, takie jak Garden Composer 3D PL, Zaprojektuj Ogród, Wymarzony Ogród 3, oraz Sam Zaprojektuj Dom, Wnętrze i Ogród 2.0 oferują szeroki zakres narzędzi do projektowania przestrzeni ogrodowej.
  • Programy te mogą być ograniczone w darmowych wersjach, ale oferują możliwość rozbudowy po wykupieniu licencji.
  • Samodzielne projektowanie ogrodu przy użyciu tych narzędzi może być korzystne dla osób z ograniczonym budżetem, chcących zaplanować swój ogród.

Czy istnieją darmowe programy do projektowania ogrodu, które są przyjazne dla użytkowników bez doświadczenia? Tak, istnieją darmowe programy do projektowania ogrodu, takie jak GardenPuzzle, które są łatwe w obsłudze i oferują szeroki zakres funkcji, nawet w wersjach demonstracyjnych, umożliwiając tworzenie wizualizacji 3D oraz przeglądanie roślin w różnych porach roku.

Cecha/Funkcjonalność GardenPuzzle Garden Composer 3D PL Zaprojektuj Ogród Wymarzony Ogród 3 Sam Zaprojektuj Dom, Wnętrze i Ogród 2.0 Gardenphilia DESIGNER My Green Space
Intuicyjność obsługi Tak Tak Tak Tak Tak Tak Tak
Wersja demonstracyjna Tak Tak Tak Tak Tak Tak Tak
Wizualizacja 3D Tak Tak Tak Tak Tak Tak Tak
Duża liczba roślin (wersja płatna) Tak Tak Nie Nie Nie Nie Nie
Informacje o szkodnikach i chorobach Nie Tak Nie Nie Nie Nie Nie
Projektowanie nie tylko ogrodu Nie Nie Nie Nie Tak Nie Nie
Dostępność i łatwość instalacji Wysoka Umiarkowana Wysoka Umiarkowana Wysoka Niska Niska
Koszt wersji pełnej 79 zł/6 mies. 130-140 zł 59 zł/rok 215 zł 130 zł 59-159 zł

Darmowy program do projektowania ogrodu – GradenPuzzle

GradenPuzzle, choć wersja darmowa nie jest można zbyt obfitująca w rośliny do wykorzystania w planie ogrodu, jest chyba najbardziej popularnym programem. Nie jest to również program zbyt kosztowny, jeśli chce się mieć dostęp do bardziej rozbudowanych modułów i zasobów, bo wersja podstawowa na pół roku to koszt 79 zł (X.2022 r.). A jakie możliwości oferuje ten darmowy program do projektowania ogrodu?

Program ten jest prosty w obsłudze i intuicyjny, naprawdę nie ma problemu z jego obsługą. Można na nim pracować zarówno on-line jak i ściągnąć na dysk. Zaletą jest przede wszystkim to, że plan naszego ogrodu tworzony jest panoramicznie, czyli jest to od razu wizualizacją. To amatorowi ułatwia zadanie. Większość programów pokazuje bowiem ogród z góry, a dopiero później można zobaczyć efekt przestrzenny.

GardenPuzzle - darmowy program do projektowania ogrodu
GardenPuzzle – wygląd głównego panelu projektowania ogrodu

Powyżej cyferkami zaznaczyliśmy najważniejsze elementy programu. Wygląda on dokładnie tak, jak na załączonym screenie. Pod nr 1 kryje się menu opisane poniżej. Możemy tutaj wybrać roślinę, nawierzchnię (w darmowej wersji mamy do wyboru np. stare cegły, czerwoną cegłę, deski tarasowe, trawnik czy łąkę). Stamtąd możemy wybrać także roślinę, w bezpłatnej wersji jest ich naprawdę sporo. Możemy przefiltrować je wg typu: drzewa, krzewy, pnącza, byliny czy warzywa.

GardenPuzzle - rośliny
GardenPuzzle – rośliny

Oprócz tego mamy możliwość dodania gotowych aranżacji. W wersji bezpłatnej mamy jednak tylko jedną. Oprócz tego do naszego projektu możemy dodać szereg akcesoriów, w tym altanki, domki letnie, doniczki (widoczne na projekcie), furtki, grille czy nawet fontanny.

GardenPuzzle aranżacje
GardenPuzzle – gotowe aranżacje

Punktem drugim zaznaczyliśmy główny widok – to tutaj wrzucamy nasze rośliny i akcesoria ogrodowe. Możemy wybrać jedną z kilku dostępnych scenerii lub wgrać swoje zdjęcie.

GardenPuzzle - sceneria
GardenPuzzle – sceneria

W czytelnym menu można wybrać zaznaczyć, przesunąć i puścić w wybranym miejscu rośliny, ale również architekturę ogrodową, ścieżki czy oczko wodne. Wybór nigdy nie jest ostateczny i wszystko można dowolnie przesuwać. Układa się to niczym puzzle. Dodatkowym atutem jest możliwość zmian pór roku, więc można „zobaczyć” ogród wiosną, latem, jesienią i zimą. Dla początkującego ogrodnika program na pewno będzie wystarczającym narzędziem do stworzenia pierwszego planu ogrodu. Z doświadczenia jednak możemy podpowiedzieć, że najczęściej plany sobie, a życie sobie i rośliny często lądują w nieco innych miejscach niż planowaliśmy, czasami również to miejsce zmieniają. Tym niemniej użycie darmowego programu do projektowania ogrodu jest niezwykle przydatne dla każdego, kto bezradnie patrzy na ugór, który ma być ogrodem 🙂

Trzeba mieć jednak świadomość, że liczba dostępnych do „zasadzenia” roślin czy obiektów do „posadowienia” jest w programie darmowym ograniczona. I to chyba jedyna wada tego programu wskazywana przez użytkowników. Warto zaznaczyć, że po wykupieniu licencji bogactwo dostępnych roślin, architektury i możliwości znacząco rośnie. A koszt, jak już wspominaliśmy wyżej 79 zł. na pół roku.

Garden Composer 3D PL – projektowanie ogrodu krok po kroku

Wersję demo programu Garden Composer 3D PL można ściągnąć ze strony Dobre Programy, jest za darmo i zainstalować na komputerze. Natomiast pełny program jest do kupienia albo w wersji „pudełkowej”, czyli trzeba kupić płytę w pudełku (140 zł), albo elektronicznej (130 zł). Jest to program polskich architektów krajobrazu na naprawdę fajnym poziomie. Niestety jak zawsze wersja darmowa jest niezwykle ograniczona.

Tym niemniej program ma w ofercie całe mnóstwo roślin i małej architektury, a do tego listę 370 szkodników i chorób roślin. Wpisuje się nazwę i wyskakują wszystkie interesujące informacje, które pozwalają zdecydować czy dana roślina ma szansę przetrwać w konkretnych warunkach panujących w konkretnym ogrodzie. Można ten zaprojektować rozkład gatunków biorąc pod uwagę takie kryteria jak wilgotność terenu czy jego nasłonecznienie.

Garden Composer - demo programu do projektowania ogrodu
Garden Composer – demo programu do projektowania ogrodu

Oprócz roślin na naszym projekcie umieścić możemy altanki i domki, ogrodzenia, parasole, stoły ogrodowe a nawet samochody czy zwierzęta. Rośliny natomiast posiadają szereg dodatkowych informacji, w tym m.in. ich charakterystyczne właściwości (np. lawenda wąskolistna oznaczona jest jako stosowana na obrzeża, żywopłoty oraz roślina mocno pachnąca). Podane są średnie temperatury dla danych roślin czy terminy kwitnienia w przypadku kwiatów. Każda roślina posiada także swoje realne zdjęcie.

Garden Composer - roślina
Garden Composer – informacje na temat konkretnej rośliny

W programie znajdują się również choroby roślin. Jest to prawdziwa skarbnica nie tylko roślin do aranżacji, ale także informacji o nich.

Garden Composer - harmonogram uprawy rośliny
Garden Composer – harmonogram uprawy rośliny

Podczas instalacji programu na komputerze z Windowsem 11 trzeba zaznaczyć chęć instalacji w tzw. trybie zgodności. Wówczas Garden Composer 3D PL instaluje się bez problemu i działa również bez problemu.

Zaprojektuj ogród – kolejny darmowy programy do projektowania ogrodu

Zaprojektuj Ogród prosty program do projektowania ogrodu po polsku. Jest łatwy w obsłudze, ale ma spore wymagania sprzętowe, gdy zatem prędkość internetu jest słaba albo komputer starszej generacji, wówczas może się wieszać. By z niego korzystać trzeba założyć 30 dniowe konto próbne. Dostępnych jest tutaj trochę roślin i naprawdę imponująca ilość dodatków w postaci ogrodowej architektury.

Zaprojektuj Ogród - rzut od góry
Zaprojektuj Ogród – rzut z góry na projektowany ogród

Wszystko co zostanie zaplanowane można zobaczyć w wersji 3D, a po zakończeniu pracy użytkownik otrzymuje dostęp do kalendarza i powiadomienia z cennymi wskazówkami dotyczącymi aktualnych prac w ogrodzie.

Zaprojektuj Ogród - widok 3D ogrodu

Niestety wykonanego projektu na własnym komputerze zapisać nie można, tzn. w tej wersji darmowej. Nie da się również stworzyć projektu, a następnie wczytać ponownie by go modyfikować. Można tworzyć natomiast kolejny projekt od początku. Wersję płatną można mieć w sumie za niewielkie pieniądze bo za 59 zł za cały rok. I wówczas można już korzystać ze wszystkich zasobów programu.

Wymarzony Ogród 3 – projektowanie ogrodu za darmo (demo)

Wymarzony Ogród 3 (obecnie wersja 3.1 – X.2022 r.) to kolejna możliwość zaprojektowania ogrodu na swoim komputerze i to bez ponoszenia kosztów. Najczęściej wersja demonstracyjna, która jest dostępna za darmo daje już tyle możliwości, że laik, który chce zaprojektować wstępnie swój ogród jest w stanie to zrobić. W wypadku tego programu również jest to możliwe, gdyż do dyspozycji jest wersja testowa pozwalająca stworzyć projekt od samego początku aż po możliwość jego wydruku, gdy jest już gotowy. Aby pobrać wersję DEMO musimy na stronie zjechać na sam dół a następnie zaznaczyć chęć pobrania tylko wersji DEMO (bez uzupełniania żadnych danych oraz konieczności zakładania konta).

Wymarzony Ogród
Wymarzony Ogród, wersja 3.1

Możliwe jest również modelowanie terenu, co zainteresuje niewątpliwie tych, u których granicą działki jest choćby skarpa. By zacząć, wystarczy choćby szkic działki. Znajdą się również obiekty architektoniczne, które można wkomponować w projekt. Ogród można „zobaczyć” w scenerii wszystkich pór roku i sprawdzić jak będzie wyglądał po latach, gdy rośliny się rozrosną, także w podglądzie 3D. Obecna cena programu pełnej wersji programu dla amatorów to 215 zł (X.2022 r.)

Sam program dość sporo „waży” – wersja demonstracyjna, którą pobieraliśmy miała prawie 600 MB. Dla osób z ograniczonym transferem, dla których pobranie tak dużego programu może okazać się niemożliwe, polecamy jednak programy przeglądarkowe.

Sam Zaprojektuj Dom, Wnętrze i Ogród 2.0 – program do projektowania ogrodu

Sam Zaprojektuj Dom, Wnętrze i Ogród 2.0 – również ten program pozwala na samodzielne zaprojektowanie ogrodu (dodatkowo też domu i wnętrza). Można tworzyć wizualizacje zarówno 2D jak i 3D. Oczywiście wersja darmowa (PC Format) ma wiele ograniczeń. Ale i tak fajnie można zaprojektować swój ogród. Pełna wersja programu to 130 zł. W bazie jest 580 roślin i 700 gotowych elementów aranżacji ogrodów. W wersji darmowej mamy jednak do wyboru zaledwie 6 roślin.

Sam Zaprojektuj Dom, Wnętrze, Ogród 3
Sam Zaprojektuj Dom, Wnętrze, Ogród 3

Ten program pozwala jednak nie tylko zaprojektować ogród, ale także dom i wnętrze (jak sama nazwa wskazuje), więc dla osób, które budują dom i chciałyby wykonać projekt zarówno swojego domu jak i ogrodu może to być najlepsze rozwiązanie. Warto jednak dodać, że wersja darmowa czasami pokazuje błędy w trakcie projektowania. Niestety nie korzystaliśmy z wersji płatnej i nie wiemy, czy tam również występują błędy.

Gardenphilia DESIGNER – darmowy program do projektowania ogrodu

(Teoretycznie, bo nie udało nam się uruchomić programu) Gardenphilia DESIGNER to program, w którym w wersji darmowej można zapisać tylko jeden projekt ogrodu. Dostępnych jest tutaj 400 najpopularniejszych roślin. Jednak demo jest darmowe i daje możliwość zrobienia projektu naprawdę dobrej jakości. Program ten wśród amatorów ma bardzo dobre opinie (znaleźliśmy takie w sieci) jako prosty w obsłudze i intuicyjny. Jest to program polskich twórców.

Niestety nie ma tu możliwości zakupienia licencji dla amatorów, a te dla profesjonalistów są dla przeciętnego ogrodnika już zbyt kosztowne.

Ważne jest również to, że do uruchomienia programu niezbędny będzie Adobe AIR. Bez niej nie mamy możliwości zainstalowania program. Środowisko Adobe AIR możemy pobrać tutaj, bezpośrednio ze strony producenta. Po instalacji Adobe AIR możemy przejść do zainstalowania programu Gardenphilia DESIGNER.

Drugie utrudnienie to brak aktualizacji dla instalatora. Ostatnia aktualizacja pliku miała miejsce w 2019 roku i przy najnowszym oprogramowaniu Adobe AIR oraz na Windowsie 11 nie jesteśmy w stanie zainstalować programu, zatem nie wszędzie będzie to możliwe. Nam się nie udało, ale Wam, na starszym sprzęcie może się udać. A jeśli tak, chętnie zamieścimy Wasze opinie. 

Program do projektowania ogrodów po polsku – My Green Space

Aktualizacja – 02.2024 – niestety strona programy MyGreenSpace przestała działać. Nie znaleźliśmy również żadnej strony, która umożliwiłaby pobranie wersji demonstracyjnej. Nie usuwamy jednak informacji o tym programie – być może jeszcze wróci do funkcjonowania.

(Informacje z internetu – nam nie udało się założyć konta) Tu od razu trzeba wspomnieć, że program MyGreenSpace posiada asystenta rozpoznawania roślin. Po zeskanowaniu liścia program poda nam nazwę rośliny z której pochodzi. Fajny bajer 🙂 Oczywiście darmowa jest wersja demo, dość mocno okrojona z możliwości projektowych, ale na pewno warto się w tym programie „pobawić” w zakładanie ogrodu. Tym bardziej, że ma świetną grafikę (jak widać na wizualizacjach), wizualizacje 3D i asystenta. W programie tym możemy również zobaczyć jak będą wyglądały rośliny po latach.

Wykupienie licencji mini na 3 miesiące to koszt 59 zł (3 aktywne projekty), optimum 89 zł (10 aktywnych projektów) a maxi 159 zł, więc i w tym wypadku nie są to koszty astronomiczne. Mowa tu oczywiście o licencji dla amatorów-ogrodników.

Może komuś się uda, ale nam nie udało się ani założyć konta, ani pobrać demo. Tym niemniej informujemy, że taki program istnieje. Może to są błędy, które twórcy programu z czasem poprawią.

Darmowe programy do projektowania ogrodu
Darmowe programy do projektowania ogrodu, źródło: depositphotos.com

Jak widać dostępnych jest kilka wersji demonstracyjnych programów do tworzenia za darmo projektów ogrodów. I nawet dysponując niepełnymi wersjami demonstracyjnymi można stworzyć choćby wstępny projekt ogrodu. Na dobrą sprawę można przetestować wszystkie programy i wybrać ten, który będzie najbardziej odpowiedni. Możliwość samodzielnego stworzenia projektu ogrodu, zwłaszcza przy ograniczonym budżecie to duża szansa na stworzenie ogrodu za grosze.

Program Plusy Minusy
GardenPuzzle Łatwy w obsłudze, wizualizacja panoramiczna, duża liczba roślin w wersji płatnej. Ograniczona liczba roślin w wersji darmowej, koszt wersji płatnej.
Garden Composer 3D PL Duży wybór roślin i małej architektury, informacje o szkodnikach i chorobach roślin. Ograniczenia w wersji darmowej, koszt wersji pełnej.
Zaprojektuj Ogród Prosty w obsłudze, imponująca ilość dodatków, wersja 3D. Wymagania sprzętowe, ograniczenia funkcjonalne w darmowej wersji.
Wymarzony Ogród 3 Możliwość modelowania terenu, wizualizacja w różnych porach roku. Duży rozmiar pliku wersji demonstracyjnej, ograniczenia w darmowej wersji.
Sam Zaprojektuj Dom, Wnętrze i Ogród 2.0 Projektowanie ogrodu, domu i wnętrza, wizualizacje 2D i 3D. Ograniczona liczba roślin w wersji darmowej, potencjalne błędy programu.
Gardenphilia DESIGNER Prosty w obsłudze i intuicyjny, dobre opinie użytkowników. Trudności z uruchomieniem i instalacją, wysokie koszty licencji dla profesjonalistów.
My Green Space Asystent rozpoznawania roślin, świetna grafika i wizualizacje 3D. Problemy z założeniem konta i pobraniem demo, ograniczenia w wersji darmowej.

Chcemy zaznaczyć, że nikt tego artykułu nie sponsoruje, sami znaleźliśmy te programy, sami te testowaliśmy i dzielimy się opiniami własnymi.

Na pierwszym miejscu jest GardenPuzzle bo wersja darmowa jest naszym zdaniem najlepsza dla kogoś, kto chce zaplanować swój ogród bez ponoszenia kosztów, a przy tym nie jest znawcą obsługi programów komputerowych. I tu naprawdę da się stworzyć projekt ogrodu za darmo. A po zapłaceniu możliwości są jeszcze większe.

Linki do wszystkich omawianych programów do projektowania ogrodów. Kliknij w nazwę programu, aby przejść do właściwej strony:

Fot. główna: depositphotos.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz