Strona Główna Ogród Trawy ozdobne
Kategoria:

Trawy ozdobne

W tym miejscu rozpoczynamy podróż po świecie traw ozdobnych. W tej kategorii na naszym portalu ogrodniczym znajdziesz starannie dobrane artykuły opisujące zarówno aranżacje ogrodowe, w których główną lub poboczną oś stanowią trawy ozdobne, jak również szczegółowe opisy poszczególnych gatunków traw. Dzięki tym wpisom odkryjesz jakie cuda przyrody mogą ozdobić Twój ogród, dodając mu niepowtarzalnego uroku.

Trawy ozdobne – zróżnicowane odmiany na każdą porę roku

Trawy ozdobne potrafią zachwycić niezależnie od pory roku – od traw zimotrwałych, które ukazują swoje piękno nawet podczas zimowych miesięcy, po te, które rozkwitają w pełni lata. W zależności od tego jak zaplanujesz swój ogród, możesz w nim zasadzić między innymi rozplenicę japońską, miskanty, trawy pampasowe, kostrzewę siną, kostrzewę Gautiera, tatarak trawiasty, turzycę białą czy kosmatki. W jednym z naszych artykułów dowiesz się kiedy i jak sadzić trawy ozdobne.

Jednym z najchętniej czytanych poradników jest ten o 10 najpopularniejszych traw ozdobnych. Opisujemy w nim gatunki i odmiany, które najpiękniej się prezentują i w naszym klimacie mogą osiągać pełnię swoich możliwości wzrostu i kwitnięcia. Niektóre gatunki w nim przedstawione to rośliny egzotyczne, które będą wymagały więcej uwagi, niż takie z klimatu bliższego polskiemu. Oprócz znajomosci poszczególnych traw ozdobnych, nie wolno zapomnieć o ich prawidłowej pielęgnacji. Trzeba wiedzieć  o siewie i sadzeniu traw ozdobnych w ogrodzie, bo nie każda pora będzie odpowiednia. Najlepszą porą na to jest wiosna ale można również jesienią, byle nie za późno.

Aby wegetacja traw ozdobnych przebiegała bez zakłóceń warto także dowiedzieć dokładnie o konkretnych wymaganiach uprawianej rośliny. W przypadku traw, ale też innych roślin w ogrodzie, kluczową kwestią będzie nawożenie traw ozdobnych. Niektóre gatunki będą wymagały tej czynności, a inne zupełnie nie. To sprawa, o którą trzeba koniecznie zadbać. Podobnie ma się kwestia zimowania roślin. Trawy ozdobne dzielą się na takie, które trzeba wykopać i na takie, których nie trzeba w ogóle ruszać z miejsca. I tutaj, jak zawsze, kluczową rolę gra specyfikacja konkretnego gatunku.

Trawy ozdobne dla każdego ogrodu

Trawy ozdobne mogą być ozdobą każdego, nawet najmniejszego ogrodu. Sprawdzą się także w ogrodach zmysłów czy ogrodach sensorycznych. Doskonale wpiszą się w kompozycje angielskich ogrodów i wzbogacą krajobraz oraz rabaty ogrodów romantycznych. Nie każdy ogrodnik wie, że trawy ozdobne można też z powodzeniem uprawiać na balkonie i tarasie. Trawy ozdobne na balkon i taras muszą być odpowiednio dobrane, zarówno gatunek, odmiana jak i pojemnik do ich uprawy. Tutaj wszystko musi współgrać aby osiągnąć pożądany efekt wizualny. Ale warto – to niezwykle ozdobne rośliny, które dodają przestrzeniom niebagatelnego charakteru.